Şanlıurfa’da günlük 25 ton gübre üretiliyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından tam kapasite olarak hizmet veren tesiste günlük 5 bin 500 metreküp biyogaz üretimi elde ediliyor....

ŞANLIURFA -Türkiye’de sayılı “Stabilize Arıtma Çamuru Kullanım İzin Belgesi’ne sahip belediyelerden biri olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesislerinde ürettiği arıtma çamuru, organik gübre olarak çiftçilere destek oluyor. Tesiste 165 bin metreküp atık sudan günlük ortalama 25 ton gübre elde edilerek, ekonomiye yılda 20 milyon lira katkı sağlanıyor.

Atık sudan elektrik ve gübre üretimi konularında Türkiye'de sayılı şehirlerden biri olan Şanlıurfa'da, belediyenin girişimleriyle tam kapasiteli ve modern cihazlarla donatılan tesislerde bir yandan biyogazdan enerji üretimi yapılırken, diğer yandan da atık sudan elde edilen gübre sayesinde çevreci ekonomiye doğrudan katkı sağlanıyor.

Kendi enerjisini üreten, arıttığı suyu tarımsal sulamada kullanan ve geliştirdiği organik gübreyle tarımsal üretimi destekleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi geri dönüşümün en güzel örneklerinden birini Şanlıurfa’da hayata geçirerek Sıfır Atık konusunda da önemli adımlar atıyor.


GÜNLÜK 5 BİN 500 METREKÜP BİYOGAZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından tam kapasite olarak hizmet veren tesiste günlük 5 bin 500 metreküp biyogaz üretimi de sağlanıyor. Ayrıca; tesis daha önceden ithal edilen yedek parçalar da Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 3D İnovatif Atölye ile üretiliyor.

Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve ŞUSKİ Genel Müdürü Muhammed Said Güllüoğlu ile birlikte Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunarak ilgili Daire Başkanı Yavuz Selim Boyacı’dan bilgiler aldı.

BİHA


24 Ara 2022 - 12:48 Şanliurfa- Asayiş