Türkiye'de ilk defa Şanlıurfa'da temeli atıldı

Şanlıurfa Elektrik ve Elektronikçiler Kooperatifi, üyelerine kendi imkânlarıyla 400 m²’den oluşan 115 iş yerinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Sağlam, “Bugüne kadar yaklaşık 15 milyonluk bir harcama yaptık. 115 tane iş yerimizi en kısa sürede içeresinde bitirip esnafımız...

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Elektrik ve Elektronikçiler Odasının bünyesinde 2012 yılında kurulan ve aynı ismi taşıyan kooperatif, üyelerine kendi imkânlarıyla 400 m²’den oluşan 115 iş yerinin temeli atıldı.

İş yerlerinin temel atma törenine; Şanlıurfa Elektrik ve Elektronikçiler Odası Başkanı Necmeddin Sağlam, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şefik Bakay ve iş insanları katıldı.

Şanlıurfa Elektrik ve Elektronikçiler Odası Başkanı Necmeddin Sağlam, 2020 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bedeli ödenerek 75,000 m² yer tahsisi yapıldığını hatırlatarak, temeli attıkları kooperatif Türkiye’nin ilk Elektrik ve Elektronikçiler Kooperatifi’nin olduğu bilgisini verdi.

SAĞLAM: 115 İŞ YERİMİZİ EN KISA SÜREDE ESNAFIMIZIN HİZMETİNE AÇACAĞIZ

Projenin temel atma töreninde konuşan Sağlam, yaklaşık 10 yıldır üyeler ile verdikleri mücadelenin sonucu olarak burada hep birlikte temel atma töreninde oldukları belirterek şunları kaydetti:

“Biz çok şükür bunu başardık. Esnafımıza biz bunu taahhüt vermiştik. 2010 yılında Elektrikçiler Oda Başkanlığını aldığımızda esnafımız için ilk iş yerleri olarak adlandıra bileceğimiz bir kooperatifin kurulmasının gerektiğini düşündük. Sanayinin kentsel dönüşüm projesi vardı o günlerde. O günün belediye başkanı sanayi içerisinde bizim meslek gruplarımızın içerisinde yer alan; panocular, dalgıcılar, dinamocular vb. gruplarla ilgili bir tasarrufta bulunmuştu. Oradaki esnafımızın bir araya gelerek bugün burada birlikte inşa ettiğimiz kooperatifin temel atma törenindeyiz.”

Bu süreç içerisinde zorluklar ile karşılaştıklarını aktaran Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabi bu süreç içeresinde epey zorluklar çektik. O dönem içerisinde maalesef bir takım engellemelerle karşılaştık. Özellikle o günün yerel idarecileri tarafından bir takım engellemeler oldu. Ama bugün çok şükür başardık. 75 bin metre kare alanımızı üyelerimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığından satın aldık. Bugüne kadarda yaklaşık 15 milyonluk bir harcama yaptık. 115 tane iş yerimizi en kısa sürede içeresinde bitirip esnafımızın hizmetine açmayı düşünüyoruz”.

BİHA


24 Ara 2022 - 14:40 Şanliurfa- Asayiş