SP’li Kaya: Urfa uyuşturucu baronlarının hedefi haline dönüştü

SP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Şanlıurfa’nın uyuşturucu baronlarının hedefi haline dönüştüğünü ileri sürerek, “Emniyet güçlerinin gayretine rağmen uyuşturucunun önü alınamıyor, bu noktada siyasi iradenin adım atması gerektiğini düşünüyoruz” dedi....

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Şanlıurfa temasları kapsamında kahvaltıda basın mensupları ile buluştu.

Toplantıda gündemi değerlendiren Kaya, Şanlıurfa’da tarım, eğitim, sağlık gibi birçok alanda önemli sorunlar yaşandığına vurgu yaptı.

KAYA: URFA UYUŞTURUCU BARONLARININ HEDEFİ HALİNE DÖNÜŞTÜ

Türkiye’nin istikrarsızlığın getirdiği sonuçlarla uyuşturucu trafiği alanına dönüştüğünü, Urfa’nın da uyuşturucu baronlarının hedefi haline geldiğini iddia eden Kaya, şunları söyledi:

“2021 uyuşturucu raporuna göre Türkiye, özellikle istikrarsızlığın getirdiği sonuçlarla uyuşturucu trafiği alanına dönüştü. Urfa’da bu anlamda bundan payını alıyor. Gençlerimiz uyuşturucunun doğrudan hedefinde. Uyuşturucunun bir an önce engellenmesi ve gençlerimizin bu bağımlılıktan kurtarılması adına hükümete özel görevler düşüyor. Bu, sadece yukardan yapılacak ’kırın bacaklarını’ gibi açıklamalarla çözülecek bir mevzu değildir. Urfa şu anda maalesef uyuşturucu baronlarının hedefi haline dönüştü. Yakalanan uyuşturucuların miktarındaki artışın, evet emniyet güçlerimize teşekkür ediyoruz bu noktada özel gayret gösteriyorlar engellenmesi adına, onların gayretine rağmen önü alınamıyor, bu noktada siyasi iradenin adım atması gerektiğini düşünüyoruz.”

“URFA TARIMDA HAKKETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR”

Mustafa Kaya, Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğunu fakat ne tarımda ne diğer alanlarda hak ettiği değeri görmediğini ifade etti.

“Şanlıurfa dediğinizde ilk akla gelen tarım” diyen Kaya, Şanlıurfa’nın can damarının tarım olduğunu kaydetti. Çiftçinin destek görmediğini belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Urfa’da şimdi öyle bir durumla karşı karşıyayız ki ne tarımda ne diğer alanlarda hak ettiği değeri, desteği bir türlü göremiyor. Ülkenin yüzde 40 pamuk üretimini gerçekleştiren, fıstıkta Türkiye’nin birinci üreticisi olan ve birçok alanda ülke tarımına önemli katkılar veren Urfa’da maalesef bugün girdi, enerji, gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı insanların ürettikleri ürünlerin maliyetlerinin çok altında pazara sunmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Bu tarımla uğraşan insanlarımız için acı bir sonucu beraberinde getiriyor. Bu belki Urfa’da değişiyor olabilir ama Türkiye geneli tarımla uğraşanların yaşı 60’ı buldu. Bu yaş ortalamasını bulduğu için biz bugün temel gıda maddelerinde bile dışa bağımlı hale geldik.”

“URFA ÜLKEMİZİN TARIM ALANINDA BİRÇOK PROBLEMİNİ ÇÖZEBİLİRDİ”

Kaya, Urfa ve bölge tarımı için Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) tamamlanması gerektiğini vurgulayarak, “GAP projesinde sulama imkanı olsa, bu destek sağlansa Urfa’nın daha verimli bir üretim yapacağı ortada. Ama bu ihmalin bütün yetkililer tarafından sorgulanması lazım. Bu proje neden tamamlanmıyor ve hala yüzde 35’lerde? Bu proje tamamlansaydı Urfa ülkemizin tarım alanında birçok problemini çözebilirdi” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’nın hem stratejik anlamda hem de üretim noktasında önemli bir tarım kenti olduğunu belirten Kaya, iktidarın bu kente gereken değeri vermediğini ifade etti. Kaya, “Mevsimlik işçilerimiz ile ilgili sorunlarımız var. Yani Urfa sürekli Türkiye’nin farklı coğrafyalarına mevsimlik işçi göndermekle meşgul” dedi.

Urfa’nın eğitim alanında da sıkıntıları bulunduğunu belirten Kaya, doktorların da kentte sorunlarla boğuşmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

BİHA


25 Ara 2022 - 14:26 Şanliurfa- Asayiş