Şanlıurfa’da asgari ücretteki artış öncesi ve sonrasında zincir marketteki ilginç diyalog

AK Parti Bozova İlçe Başkanı Ecz. Süleyman Deveci, bir daire müdürünün, asgari ücrete zam yapıldığı gün çocuklara şeker almak için girdiği ‘üç harfli’ marketlerin birinde şahit olduğu hadiseyi sosyal medya hesabından paylaşarak zincir marketlere tepki gösterdi....

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Bozova İlçe Başkanı Ecz. Süleyman Deveci, asgari ücrete zam yapıldığı gün bir daire müdürünün, aile ziyareti öncesi ve sonrası girdiği zincir marketteki kasiyerle yaşadığı diyalogu sosyal medya hesabın paylaştı. Deveci’nin paylaştığı diyalog ‘Olacak O Kadar’ skeçlerini akıllara getirdi.

Asgari ücrete yapılacak artışın henüz belirlenmediği dakikalarda ‘üç harfli’ marketlerin birine giren müdür, çocuklar için paket 11 lira 40 kuruş olan şeker satın alır. Ziyarette başka bir çocuğun da şeker istemesi üzerine müdür, ziyaretinin ardında tekrar markete giderek aynı şekerden almak ister. Müdür, yarım saat önce aldığı şekerin fiyatının 15 lira 50 kuruşa yükseldiğini görür. Tabii müdürün ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023’te geçerli olacak asgari ücreti 8 bin 500 lira olarak açıklamıştır. Müdür, kasiyerden “Sistemde fiyatların değiştiğini ve zaten bakın arkadaşlarımız köşeden başlayarak ürünlerin üstündeki fiyatları da değiştiriyorlar” yanıtını alır.DEVECİ: ASGARİ ÜCRET ZAMMININ HEMEN AKABİNDE MARKET ÜRÜNLERİNİN ETİKETİ DEĞİŞİYOR

Deveci’nin zincir marketlere tepki gösterdiği paylaşımı şöyle:

“Bir daire müdürümüz anlattı. Asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğu gün bir aile ziyareti yapıyor. Giderken zincir marketlerden birinden ailenin küçük çocukları için bir paket şeker alır; fiyatı 11 lira 40 kuruşa.

Aileyi ziyaret edip elindeki şeker paketini çocuklardan birine takdim eder ancak, evin küçük kız çocuğu ‘ben de isterim’ diye tutturup ortalığı ayağa kaldırınca müdür ziyaretini tamamlayıp çıkışta yine o malum zincir markete girer ve aynı şeker paketinden bir adet daha alır ve ödeme için kasaya yönelir.

‘Ha bu arada aile ziyaretindeyken. Reis asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğunu açıklar’

Kasiyer, 15 lira 50 kuruş isteyince, müdür şaşkınlıkla yarım saat öce aynı paketi 11 lira 40 kuruşa aldığını ve üstündeki etiket fiyatının da henüz 11 lira 40 kuruş olduğunu söyleyince; kasiyer, ‘sistemde fiyatların değiştiğini ve zaten bakın arkadaşlarımız köşeden başlayarak ürünlerin üstündeki fiyatları da değiştiriyorlar’ der.

Müdür yeni fiyatla ürünü alıp az önce şeker için feryat-figan ortalığı ayağa kaldıran küçük kız çocuğuna takdim etmek üzere az önce ziyaret ettiği aileye doğru yürür.

Sonuç olarak malum zincir marketler hükümete, dolayısıyla devlete şunu demek istiyor ‘siz emekliye, asgari ücretliye, memura istediğiniz kadar zam yapın; biz halkın alım gücünü arttırmayacağız’

Ben de onlara şunu diyorum, ‘halkla oynamayın! Bu halk size tavır alırsa sizler kiralarınızı dahi ödeyemezsiniz”.

Deveci, paylaşımında ayrıca, “Zincir marketler zam etiketleriyle uğraşadursun biz alışveriş için mahalle bakkallarımıza dönelim bence…”.

BİHA


27 Ara 2022 - 17:35 Şanliurfa- Asayiş