Roboski katliamında yaşamını yitirenler Urfa'da anıldı

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 11 yıl önce hava saldırısında hayatını kaybeden 34 kişi, olayın yıl dönümünde Şanlıurfa’da anıldı....

Şanlıurfa Barosu önünde toplanan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu ve bileşenleri, 11 yıl önce, 28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere (Roboski) ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü de destek verdi.

Açıklamayı Özgürlük için Hukukçular Derneği Şanlıurfa Şube Temsilcisi ve Urfa Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Avukat Nihat Şahin yaptı.

Olayın soruşturulması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan ceza soruşturmasında dosya hakkında görevsizlik kararı verilip dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ Genelkurmay askeri savcılığı ise dosya hakkında takipsizlik kararı vermiştir. Hayatını kaybedenlerin yakınları Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapmış, fakat ilgili başvuru 24 Şubat 2015’te usulden reddedilmiştir. Bu kez hayatını kaybedenlerin yakınlarından oluşan 281 kişi, 2016’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuş, AİHM, iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle 17 Mayıs 2018’de başvuruyu reddetmiştir.

O tarihten bu yana yaşanan bu katliam için ne idari ne de adli bir tek adım ileri gidilmemiştir. Sorumlular yaptıklarıyla kalmıştır. Bu da yetmezmiş gibi sorumlular idari olarak bulundukları makamlarda terfiler almıştır ve öte yandan cezasızlık politikası bir kez daha işletilmeye devam edilmiştir.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyada faili meçhul cinayetlerin ve buna bağlı olarak roboski katliamı faillerinin ortaya çıkarılması için ve bu katliamın emrini verenlerin bir an evvel hakkettikleri cezayı almaları için yakınlarını kaybeden Roboskili ailelerin hukuk mücadelesinde yanında olduğumuzu, adalet yerini buluncaya kadar takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha yineliyoruz”.

BİHA


28 Ara 2022 - 14:06 Şanliurfa- Asayiş