YRP Genel Başkanı Erbakan: Asgari ücret en az 14 bin TL olmalıydı

YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, yeni asgari ücretin açlık sırının altında kaldığını belirterek, “Açlık sınırının 10 bin liraya dayandığı, bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin 11 bin lirayı aştığı ve yoksulluk sınırının 26 bin liraya dayandığı bir ülkede asgari ücretin en az 14 bin lira olması laz...

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, Şanlıurfa temasları kapsamında basın mensupları ile buluştu.

Erbakan toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2023 yılı için geçerli olacak 8 bin 506 TL asgari ücret ve EYT düzenlemesini değerlendi.

ERBAKAN: HÜSRAN VE HAYAL KIRIKLIĞINA YOL AÇTI

Belirlenen 8 bin 506 lira asgari ücreti ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda az olduğunu vurgulayan Erbakan, şunları söyledi:

“Yeni asgari ücret 2023 yılı itibarıyla yüzde 55 zamlanarak 8 bin 506 lira net olarak belirlendi. Bu rakam işçi çalışanları ve çalışan kesimlerinde çok büyük hüsrana ve hayal kırıklığına yol açtı. Bu asgari ücret belirlendikten hemen sonra aralık ayı açlık sınırı hesaplamaları ortaya çıktı. Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 9 bin 59 liraya yükseldiği ortaya kondu. Dolayısıyla bu rakam ocakta daha da artacak. Belki de 10 bin lira seviyesine gelecek. Böylece 8 milyon asgari ücretli vatandaş yeni zamlı maaşlarını aldıkları zaman bu maaşla açlık sınırın altına düşecek. Yeni asgari ücret açlık sınırının altında kalmıştır. Biz Yeniden Refah Partisi olarak olması gereken asgari ücret rakamının 14 bin lira olması gerektiğini ifade etmiştik. Açlık sınırının 10 bin liraya dayandığı, bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin 11 bin lirayı aştığı ve yoksulluk sınırının 26 bin liraya dayandığı bir ülkede asgari ücretin en az 14 bin lira olması lazım.”

“EYT MAĞDURLARI ÇOK BÜYÜK MÜCADELE VERDİ”

Erbakan, EYT mağdurlarının hakları için çok büyük mücadele verdiğini söyledi.

“İktidar olur olmaz ilk yapacağımız işlerden bir tanesi EYT düzenlemesini hayata geçirmek ve mağduriyetleri gidermek olacaktır” diyen Erbakan, şunları kaydetti:

“Bizim bu mücadeleyi çok ciddi bir şekilde basının gündemine taşımamız, EYT mağdurlarının yanında duruşumuz, kendilerine bizzat noter tasdikli imzalı bu meseli çözeceğimize dair taahhütname vermemiz ve kendilerinin yıllarca yürüttükleri fedakarca mücadele sonuç verdi. Tabii ki millete faydalı olacak her işte biz hükümetin arkasında olacağımızı her zaman söylüyoruz. Faydalı bir adım atılıyor. İnşallah diğer mağduriyetlerin de giderilmesi için aynı duyarlılık gösterilir ve adım atılır. Bir senede devlet, bütçesinden 565 milyar lirayı faize verirken, 100 milyar lirayı 5 tane imtiyazlı holdinge verirken, milyarlarca lira israfa para harcanırken, milyonlarca EYT’linin mağduriyetlerinin giderilmesi için bir paranın ayrılması gerekiyordu ve bu yapılmış oldu".

BİHA


29 Ara 2022 - 15:16 Şanliurfa- Asayiş