Atama bekleyen öğretmen adaylarının dikkatine! KPSS ve mülakat puanları değişti

MEB tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında, sözleşmeli öğretmen istihdamı yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Atama bekleyen öğretmen adaylarının dikkatine! KPSS ve mülakat puanları değişti

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında, sözleşmeli öğretmen istihdamı yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

MÜLAKAT PUANINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Yeni düzenlemelere göre, sözleşmeli öğretmen alımlarında mülakat puanlarının ağırlığı azaltıldı. Artık mülakat puanları, önceki uygulamaya göre yüzde 50 düşürülecek. Bu değişiklik, öğretmen adaylarının değerlendirilmesinde önemli bir rol oynayacak.

 

KPSS VE MÜLAKAT PUANI DENGESİ

Yönetmelikte yapılan düzenlemeler çerçevesinde, sözleşmeli öğretmen istihdamında kullanılacak puan hesaplaması da değiştirildi. Buna göre, adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanının yüzde 50'si ile sözlü sınavdan (mülakat) aldıkları puanın yüzde 50'si alınarak nihai puan belirlenecek. Bu yöntemle, KPSS ve mülakat puanları eşit ağırlıkta değerlendirilecek.

 

ADAYLAR İÇİN DAHA DEĞERLENDİRME

KPSS puanının yanı sıra mülakat performansının da göz önünde bulundurulacağı bu sistem, adayların hem bilgi düzeylerini hem de sözlü ifade yeteneklerini adil bir şekilde ölçmeyi amaçlıyor.

Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, öğretmen adaylarının KPSS hazırlık sürecine ek olarak mülakat performanslarına da daha fazla önem vermeleri gerekecek. 

 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Sözleşmeli öğretmen alımlarında yapılan bu değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Adayların, bu yeni düzenlemelere göre başvuru ve değerlendirme süreçlerini dikkatle takip etmeleri gerekiyor.

Atama bekleyen öğretmen adaylarının dikkatine! KPSS ve mülakat puanları değişti

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.