Vatandaş İŞKUR yüzünden tedirgin!

Şanlıurfa’da TYP kapsamında kurayla 44 bin kişi arasında ismi çıkan bin kişi için bu kez de sözlü mülakat olacağı açıklandı. İsmi kurada çıkanlar, mülakatta ne sorulacağı veya saçma sapan gerekçelerle elenecekleri korkusunu yaşıyor.

Şanlıurfa’da Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR temizlik işçisi alımı için il genelinde 44 bin kişi başvuruda bulundu. Bin kişinin alınacağı geçici işin kura çekimi için de noter huzurunda 11 Nisan Stadyumu belirlendi. Aralarında çocuklu kadınların da bulunduğu işçi adayları, soğukta isimlerinin çıkmasını bekledi. İsmi kurada çıkanlar biraz olsun sevinirken ancak kura sonrası ismi çıkanlar için sözlü mülakat yapılacağı iddiası bu sevinçlerini kursaklarında bıraktı. Geçtiğimiz yıllarda böylesi bir uygulamanın yapılmaması, mülakatın bu yıl yapılmak istenmesi torpil ve adam kayırma sorularını akıllara getirdi.

KİMLER BAŞVURMUŞTU?

Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü, kent merkezindeki okullarda 35 yaş üstü temizlik işçisi olarak 9 aylık süre ile çalıştırılmak üzere bin işçiyi alacak.

Toplamda 44 bin kişinin başvurduğu iş için, şartlara uymayan yaklaşık 13 bin kişinin elenmesiyle 31 bin aday kuraya katıldı. İlçe isimlerine göre alfabetik sırayla yapılan çekilişle işe hak kazananlar belirlendi.

SÖZLÜ SINAVLA NE KASTEDİLİYOR?

Geçtiğimiz yıllarda İŞKUR kura çekimlerinde bile şaibe iddialarının sürekli dile getirildiği düşünüldüğünde sözlü mülakatla neyin kastedildiği merak ediliyor. Ekonomik kriz nedeniyle bir nebze de olsa iş sahibi olmayı bekleyenler ne tür sorularla karşı karşıya kalacaklarını şimdiden kara kara düşünüyor.

HANGİ İLÇE KAÇ KİŞİ ALACAK?

Akçakale'de işe alınacak kişi sayısı 30, başvuru sayısı 3 bin 587

Birecik'te işe alınacak kişi sayısı 50, başvuru sayısı 952

Bozova'da işe alınacak kişi sayısı 30, başvuru sayısı 922

Ceylanpınar'da işe alınacak kişi sayısı 40, başvuru sayısı 3 bin 561

Eyyübiye'de işe alınacak kişi sayısı 180, başvuru sayısı 2 bin 892

Halfeti'de işe alınacak kişi sayısı 25, başvuru sayısı 387

Haliliye'de işe alınacak kişi sayısı 195, başvuru sayısı 3 bin 221

Harran'da işe alınacak kişi sayısı 50, başvuru sayısı bin 639

Hilvan'da işe alınacak kişi sayısı 30, başvuru sayısı bin 286

Karaköprü'de işe alınacak kişi sayısı 70, başvuru sayısı 865

Siverek'te işe alınacak kişi sayısı 130, başvuru sayısı 3 bin 810

Suruç'ta işe alınacak kişi sayısı 40, başvuru sayısı bin 325

Viranşehir'de işe alınacak kişi sayısı 130, başvuru sayısı 6 bin 765

28 Oca 2019 - 13:44 - Güncel