Büyükşehir ekibi, uluslararası ödüle layık görüldü

HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve bu yıl 129 ülkeden 6 bin 33 başvurunun yapıldığı Uluslararası Film Yarışması'na katılan Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Personeli Mehmet Sadık Alican, 'İnsan Emektir' çalışması ile üçüncülüğe layık görüldü.

HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve bu yıl 129 ülkeden 6 bin 33 başvurunun yapıldığı Uluslararası Film Yarışması'na katılan Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Personeli Mehmet Sadık Alican, 'İnsan Emektir' çalışması ile üçüncülüğe layık görüldü.

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği Uluslararası Kısa Film Yarışması sonuçlandı. Türkiye’den 198 başvurunun yapıldığı yarışmaya Amerika’dan 627, Hindistan’dan 570, İran’dan 437, İngiltere’den 331, Fransa’dan 281, İtalya’dan 250, İspanya’dan 245, Rusya’dan 198, Brezilya’dan 202, Kanada’dan 176, Almanya’dan 162, Arjantin’den 113, Polonya’dan 94, Meksika’dan 92, Mısır’dan 80, Portekiz’den 74, Tayvan’dan 67, Yunanistan’dan 63, Avustralya’dan 51 ve diğer ülkelerden bin 920 film olmak üzere toplam 6 bin 33 film katıldı.

Yerli ve Yabancı konu başlıkları altında En İyi Film Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük Ödülü, Necati Çelik Özel Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ve En İyi Görüntü Yönetmeni olmak üzere 11 kategoride ödüllerin verildiği yarışmaya katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Personeli Mehmet Sadık Alican, 'İnsan Emektir' adlı çalışması ile üçüncülük ödülüne layık görüldü.

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARININ BAŞARISI

Senaryosunu ve yönetmenliğini Mehmet Sadık Alican'ın yaptığı 'İnsan Emektir' adlı çalışmasında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi rol aldı. Tiyatro ekibinin başarılı isimlerinden Mehmet Ali Şekeroğlu, Mehmet Orhan, Ferhat Turgut, Yunus Emre Orhan ve Büşra Yanar'ın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini ve montajını Emrah Aşkın, ses teknisyenliğini İbrahim Şeker ve ışık çalışmasını ise Mustafa Kaçan ile Mustafa Erbülbül yaptı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

HAK-İŞ 5. Uluslararası Film Yarışması'nın ödül töreni, önceki akşam Başkent Ankara'da düzenlenen programla yapıldı. Başbakan Yardımcısı Kaynak ile Kültür ve Turizm Bakanı Avcı’nın katılımının yanı sıra yurt içi ve yurt dışından çok sayıda yönetmenin katıldığı törende ödüller sahiplerini buldu.

Şanlıurfa'dan yarışmaya katılan ve 'İnsan Emektir' adlı çalışması ile üçüncü olan Mehmet Sadık Alican'ın ödülünü ise Oyuncu Erdinç Gülener verdi.

ALİCAN, "ÖDÜL, EMEĞİN NE OLDUĞUNU BİLEN EKİBİMİZİNDİR"

Ödülünü almasının ardından kısa bir değerlendirme yapan Mehmet Sadık Alican, filmin ortaya çıkmasında rol alan ve filme her türlü desteği veren Hizmet-İş Şanlıurfa Şubesinin katkıları ile yapımın gerçekleştiğini söyledi.

Alican, "Başta Hizmet - İş Şanlıurfa Şubesi ve Büyükşehir Belediyesinin bizlere verdiği büyük destekten ötürü sendikamıza ve çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte filmimizde rol alan arkadaşlar büyük bir özveri ortaya koydular. Filmimizin de adında olduğu gibi tam anlamıyla büyük bir emek harcanarak yaptığımız bu filmin ödül almasının yanı sıra insanlara bir mesaj vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.

'İNSAN EMEKTİR' KISA FİLMİ

Film, eşi vefat etmiş Ali amcanın yaşantısını konu alıyor. Ali amca, ömrü boyunca helal rızık peşinde koşmuş, alın teriyle çalışmış, kendi erdemlerini gençlere kendi üslubuyla aktarır. Emek ve Hak kutsallarının yaşatılması için bütün insanlığın helaliyle çalışması gerektiğine inanan Ali Amca; İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in de bu erdemler için çaba gösterdiğini ve müşriklerinde içinde olduğu "Hılfılfudul" cemiyetini örnek verir.

(HABER MERKEZİ)

# 1

20 Ara 2016 - 11:59 - Güncel