Urfa’nın değerlerinin dünyaya açılması için yeni kapı!

Şanlıurfa’nın önemli değerleri, Taste of Urfa markasıyla uluslararası boyuta taşınmaya hazırlanıyor. Taste of Urfa’nın öncü olmasını istediklerini belirten Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, “Urfa’daki sanat ürünlerinin, Urfa’nın yemeklerinin, Urfa’da üretilen coğrafi işaretli ürünlerin tüm dünyaya satılması, dünyaya pazarlanması için böyle bir marka geliştirdik” dedi.

Şanlıurfa, Türkiye’nin önemli tarih, kültür ve lezzet kentlerinden biri. Geçmişten günümüze bu değerleri koruyan kentte, var olan zenginliklerin uluslararası arenaya taşınması adına yeni bir adım atıldı ve Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından Taste of Urfa markası kuruldu.

İsot, baharat, Urfa fıstığı, bakır ve daha birçok ürünün yer aldığı geniş bir yelpaze ile ortaya çıkan Taste of Urfa ile ilgili bilgiler veren Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, önemli açıklamalarda bulundu.

UNCU: URFA’NIN MARKASINI MARKALAŞTIRACAK BİR MARKA

Uncu, Taste of Urfa’nın yeni bir marka olduğunu ve kentin markalaşmasına katkıda bulunacağını belirterek, “Taste of Urfa. Urfa’nın yeni bir markası, uluslararası bir marka. Urfa isminin turizmle beraber tanıtılması için oluşturduğumuz bir marka. Burada biz öncü olmak istedik. Urfa markasıyla, Urfa’daki sanat ürünlerinin, Urfa’nın yemeklerinin, Urfa’da üretilen coğrafi işaretli ürünlerin tüm dünyaya satılması, dünyaya pazarlanması için böyle bir marka geliştirdik. Bu marka da beğenilen bir marka. İsot örneğinde vereceğimiz gibi tohumdan son sürecine kadar bizim takibimizde olan bir ürün. Yeni bir marka, kaliteli bir marka hem de Urfa’nın markasını markalaştıracak bir marka” dedi.

‘TURİSTLER URFA’NIN KALİTELİ ÜRÜNLERİNE KOLAY ŞEKİLDE ULAŞSIN’

Amaçlarının Urfa’da üretilen ürünlere kolay ulaşılması olduğunu kaydeden Uncu, şöyle devam etti:

“Biz şöyle düşündük. Hediyelik dükkanlarını dolaştığımız zaman, gıda ürünlerini satan yerleri dolaştığımız zaman, Urfa’nın ürünlerini hediyelik bir şeye çevirebilir miyiz dedik. Bunu yaparken de kutu tasarımından diğer bütün tasarımlara kadar, ambalajına kadar hepsini biz tasarlayalım dedik. Bu bir tasarım ürünü olsun ve bu tasarım ürünü de diğer illere örnek olsun. Bu fikrin çıkma sebebi de örneğin Urfa’da hediyelik bir eş alındığı zaman bu Made in China olmasın, Made in Indonesia olmasın dedik. Bu, Made in Urfa olsun. Turizm değer zincirine baktığımızda hediyelik eşya önemli bir kısmını tutuyor. Yüzde 20’lik gibi önemli bir dilim tutuyor. Bu yüzde 20’lik kısmını bir ithal edersek, bu yüzde 20’lik kısmı dışarıya kaptırmış oluruz. Biz de dedik ki, bu yüzde 20’lik kısım Urfa’da kalsın. Buraya gelen turistler, buraya gelip bilgi toplayan insanlar, Urfa’da üretilen, Urfa’nın kaliteli ürünlerine kolay şekilde ulaşsın. İlk amacımız budur.”

‘ŞU ANDA GÜZEL BİR TALEP VAR’

Uncu, insanların Taste of Urfa ürünlerini güvenle alabileceğini dile getirerek, “Standartlar kesinlikle yüksek. Mesela gıda ürünlerinde gıda mühendislerimiz var. Gıda stoku olsun, gıda özellikleri olsun, bütün ürünler incelenerek piyasaya sürülüyor. İnsanların güvenle alabilecekleri ürünler bunlar. Bununla ilgili olarak zincir markalarla da görüştük. Yurt dışına da numunelerimizi de yolladık. Şu anda güzel bir talep var” ifadelerine yer verdi.

ÜRÜN YELPAZESİNDE NELER VAR?

Taste of Urfa’daki ürün yelpazesinden söz eden Uncu, şunları söyledi:

“Gıda kısmında üç tane ürün var. El işinde 100’e yakın ürünümüz var. Bu üç ürün, Urfa’da kullanılan, Urfa’da tüketilen ürünler. 5 farklı isot çeşidimiz var. Kadife isot var, tohumlu isot var, yemeklik isot var, çiğköftelik isot var ve kına isotumuz var. 5 farklı isodu tek bir pakette sunmak istedik. İnsanlar bunu bir yere gittiklerinde hediyelik eşya olarak götürebilir, Urfa’daki isotun ne kadar çeşitli olduğunu göstermek için. İkini bir ürün ise baharatlarımız. Bu baharatlar içerisinde de yine isot var, sumak var, yenibahar var, karabiberimiz var ve bir de çörek otumuz var. Bunlar da Urfa’da yemeklerde kullanılan baharatlar. Bu baharatları da kullanarak aslında Urfa’nın yemeklerini de bir nevi tanıtmış oluyoruz. Belki daha farklı çeşitlere girebiliriz. Bir de hep Antep olarak bilinen ama çoğunluğu Urfa’da üretilen fıstığımız var. Urfa fıstığı da keten köyneğini Urfa fıstığı olarak da tanıtmak istedik. Onu da işlenmiş bir şekilde paketlemiş olduk.”

‘GERİ DÖNÜŞLER ŞU ANDA ÇOK İYİ’

Marka ile ilgili geri dönüşlerin çok iyi olduğuna değinen Uncu, bazı ürünlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edildiğini aktardı. Uncu, “Geri dönüşler şu anda çok iyi. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edildi, Sayın Vildan Polat sayesinde. Oradan da çok güzel geri dönüşler olduk ve şu anda sipariş alıyoruz. Meclis’ten de farklı illerin vekilleri bizden talep ettiler. Bunun yanında Taste of Urfa web sitemiz var. Yine bunun yanında satış yapan Trendyol gibi sitelerde de yer alıyoruz. Yine yurtdışında Amazon gibi sitelere de girdik. Dediğim gibi şu andaki geri dönüşler güzel. Hatta zincir mağazalarla da görüşme halindeyiz. İş Geliştirme Koordinatörümüz Ömer Bey bu işle ilgileniyor. Bu ürünlerin 60 mağazaya yayılması söz konusu. Bunun yanında Balıklıgöl olsun, Göbeklitepe olsun bunun gibi yerlerde isteyenlere tedarik edebiliyoruz. Bizden talep eden esnafımız da oldu marka olarak. Örnek almak isteyen esnafımız oldu. Onlara da sunduk. Bir Urfa ürünü satıldığında marka olarak satılsın. Marka olarak satılırsa bu Urfa’nın turizmine daha büyük bir katkı olarak geri dönüş yapar” diye konuştu.

ZANAAT VE TASARIM BİRLİKTELİĞİNİ SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ’

Uncu, sadece gıda değil aynı zamanda zanaatkar ürünlerini de Taste of Urfa markası altında pazarladıklarını bildirerek, “Ürün yelpazesi, gıda dışında Urfa’nın biliyorsunuz bir zanaat kültürü var. Bu zanaatları da bunun içine alıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi’yle ortak yürüttüğümüz iki tane atölye oldu. O atölyede çıkan tasarımları zanaatkarlar üretiyor. Bunlar bakır ürünleri ve doğal taş ürünleri. Bakır ürünlerinin bazı tasarımları ortaya çıktı. Bunları üretim aşamasına geçeceğiz. Buna ek olarak da ihram olsun, gümüş işleme olsun, bunları da ürün yelpazesine eklemeyi planlıyoruz. Böylelikle Urfa’nın sadece gıda değil aynı zamanda zanaatkar ürünlerini de Taste of Urfa markası altında toplayıp, pazarlamış olacağız. Bununla da Urfa’da eksik olan zanaat ve tasarım birlikteliğini sağlamış olacağız. Gerçekten Haliliye Belediyesi’nin GESEM projesi önemli bir parçası bu ayağın. O yüzden sadece gıdayla değil, geniş yelpazeli 150’ye yakın ürünle bu pazara girmeyi hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

TASTE OF URFA’NIN HEDEFLERİ NELER?

Taste of Urfa markasının kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinden söz eden Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, “Kısa vadede bizim ürünü tutundurmamız gerekiyor. Hem ülke hem de yurtdışı piyasalarında. Orta vadede yurtdışına ihracat kalemini yükseltmeyi hedefliyoruz. Uzun vade de ise Urfa’daki ürünü dönüştürmek istiyoruz. Mal üretiminde 5 aşama vardır. Birinci aşama ham maddedir. Katma değeri en düşük olan. İkinci aşama üründür. Ürününüzü toptan satarsanız, belli bir katma değerle satmış olursunuz. Üçüncü aşama paketli üründür. Paketli ürün biraz daha katma değerli bir üründür. Markaya da dönüşmeye başlar. Dördüncü aşama markadır. Marka değeri ürünün de önüne geçer. Beşinci aşama ise deneyimdir. Deneyim de müşteriye aslında şunu sunar. Müşteri sadece bir ürün almaz, bir kültür satın aldığını anlar. O yüzden bir kültür ekonomisine dönüştürülmesi gerekiyor. Bizim Taste of Urfa’yı hayata geçirmemizdeki amaç şirketin yani Turizm Geliştirme A.Ş.’nin, valilik, büyükşehir olsun 17 paydaşı olan şirketli bir yapıyı kara geçirmek değil, aslında buradaki esnafı ve buradaki ekonomiyi dönüştürmek. Birisi Urfa markasını aldığında sadece Urfa ürünü değil aynı zamanda Urfa kültürünü de tanıyacak şekilde almış olacak. O yüzden bizim uzun vadeli hedefimiz hem esnafı dönüştürmek hem de Urfa’yı belli markalarla değil bir markayla pazarlamak. Ana amacımız budur” şeklinde konuştu.

‘ÜRÜNLERİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ KALİTE KONTROLÜ’

Taste of Urfa ürünlerinde tohumdan tabağa süren bir kalite kontrolü olduğunu vurgulayan Uncu, “Bu ürünlerin en büyük özelliği kalite kontrolü. Tohumdan tabağa kadar süren bir kalite kontrolü söz konusu. Bunu üretirken de biz Teknokent’i kullanıyoruz. Kooperatifimiz var. Kooperatifle bu ürünü yapıyoruz. İnsanların tercih sebeplerinden birincisi bu olmalı. Tohumdan itibaren biz kalite kontrolü yaptığımız için Urfa isotu almış oluyor. Yani farklı tohumlardan farklı, farklı menşelerden, farklı yerlerden gelen biberleri kullanmalar yok. Tamamen organik. Tamamen Made in Urfa. Fıstık da öyle. Farklı türde fıstık var. Bu yüzde 100 Urfa fıstığı olmak zorunda. Kalite kontrol konusunda daha duyarlıyız. Bu ürünleri alanlar sadece Urfa ürünlerini değil, Taste of Urfa markasını ve Urfa’nın kültürünü almış oluyor. Bu yüzden bu ürünlerin bir değeri var” diyerek sözlerine son verdi.

Hüseyin ÖZKAN-Mustafa PAYIK/ÖZEL HABER/AJANS URFA

#

06 Oca 2021 - 11:00 - Özel Haber