ÖZEL HABER| Yılbaşı öncesi satışlar durdu... Hindiler üreticinin elinde kaldı!

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmesi olan ve geçtiğimiz yıl kapış kapış satılan hindiler, bu yıl çiftlikte kaldı. Hem koronavirüs salgını hem de yılbaşı günü yasakların getirilmesiyle ülke genelinde kutlamalar askıya alındı. Vatandaşların kalabalık sofralardan uzak kalacak olması ise hindi üreticilerini mağdur etti. Yılın başında aldığı hindilerin elinde kaldığını söyleyen Şanlıurfalı hindi üreticisi, "Bu yıl fiyatlara zam yapmadık ama talep de yok" dedi.

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi, koronavirüs nedeniyle bu yıl çiftlikte kaldı.

Yaklaşık son bir yıldır hayatımızda olan salgın hastalığın kontrol altına alınması için getirilen kısıtlamalar, yılbaşını da kapsadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan karar ile yılın son günü ve yeni yılın ilk 3 günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtildi.

KUTLAMALAR KORONAVİRÜSÜN GÖLGESİNDE KALDI

Yılbaşı gecesini de kapsayan kısıtlama ile geçtiğimiz yıl yapılan kutlamalar bu yıl koronavirüsün gölgesinde kaldı. Yasakla birlikte yeni yıl kutlamalarının da rafa kaldırılması ise Şanlıurfa'da hindi satıcılarını mağdur etti.

HİNDİ ÜRETİCİLERİ SATIŞ YAPAMIYOR

Haliliye ilçesindeki Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nün karşısındaki Devari Çiftlik'te yetiştirilen hindiler, hem salgın hem de yasak nedeniyle bu yıl satılamıyor. Satışın tamamen durduğu çiftlikte yılın ilk ayı getirilen hindilere alıcı bulamadığını kaydeden Hindi Üreticisi İsmail Dil ise zararına satış yapmayı göze aldığını söyledi.

DİL: HİNDİLER ZAMANLA TELEF OLDU

Kentte 5 yıldır kurduğu çiftlikte yetiştirdiği hindilerin satışını gerçekleştiren Dil, koronavirüs salgını öncesi yaklaşık 1500 hindi aldığını söyledi. Salgının günlük yaşamı kontrol altına almasıyla satışların durduğuna değinen hindi üreticisi, hindilerin çoğunun da zamanla telef olduğunu aktardı.

'HİNDİ SATICILARI BU YIL PİŞMAN OLDU'

Geçtiğimiz yıl satışların iyi olduğunu ve hem Şanlıurfa'dan hem de diğer illerden talep gördüklerini kaydeden Dil, Irak'a da satış yaptıklarını ifade etti. Dil, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen sene satışlar iyiydi, bu yıl hiç satış yok. Geçen yıl yılbaşı öncesi de yılbaşına yakın da satışlarımız oluyordu, talep çoktu. Hindiye şu an hiç talep yok. Geçen sene şehir dışına da yurt dışına da gönderiyorduk. Bu sene durdu işlerimiz. Diyarbakır'dan çok talep oluyordu, Irak'tan çok talep oluyordu. Biz de gönderiyorduk talebe göre. Ama bu sene hiç talep de satış da yok. Bu işi yapan herkes olumsuz etkilendi. Hindi satıcılarının hepsi bu yıl pişman oldu."

'AYLIK 15-20 BİN MASRAF YAPIYORUM'

Hindi satışlarının durması ve yapılan masraflar ile zarar ettiklerini öne süren hindi üreticisi, "Hindinin masrafları da oluyor. Ayda 10 ton arpa getiriyorum. Aylık 15-20 bin masraf oluyor. 10 ay önce getirdim ben hindileri. Her ay masraf yaptım. Daha önce fazlaydı hindiler tabi ama satamadım onları da, ölerek azaldı sayıları" ifadelerini kullandı.

'ARKADAŞIMIZ 5 BİN HİNDİ ALDI, ZARAR ETTİ'

Şanlıurfa'da daha önce hindi işine giren bir vatandaşın da zarar etmesiyle çiftliğini kapattığını iddia eden Dil, "Şanlıurfa'da bu işe giren başka bir arkadaşımız daha vardı. O da 5 bin hindi almıştı, çok masraf yaptı. Hindileri satamayınca battı. Biz de çok zarar ettik ama ona göre az beslediğimiz için az zarar ettik. Çok besleyenin zararı çok oldu" sözlerine yer verdi.

'SALGIN, SEKTÖRÜ YÜZDE 80 ETKİLEDİ'

Koronavirüs sürecinde hiçbir destekten faydalanmadıklarını söyleyen Dil, salgının sektörü yüzde 80 etkilediğini kaydetti. Hindi üreticisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devletten hiçbir destek almıyoruz. Bizim işin piyasası, pazarı da yok. Ben şimdi, 'Bıktım, yoruldum' desem bu hayvanları satacak şansım yok. Bu işin pazarı yok çünkü. Yaklaşık 5 yıldır hindi işindeyim. Bu işte para var dediler. Geçen sene kar etmedim ama zarar da etmedim. Bu sene iyi olur dedik. Bu sene koronavirüs nedeniyle iş yapamıyoruz, daha kötü oldu. Geçen sene zarar etmedik ama bu sene zarar ediyoruz. Salgın diğer sektörleri yüzde 30 etkilerken, bizim sektörü de yüzde 80 etkiledi."

'DOĞAL BESLEDİĞİM İÇİN ÜCRETİ DE FAZLA OLUYOR'

Yılbaşına sayılı günler kaldığını ancak satış için umudunun tükendiğini söyleyen Dil, "Yılbaşı yaklaşıyor ama yasaklar geldi, bizim umudumuz yok, bu sene umutsuzuz. Hindileri doğal beslediğim için benim hindilerin ücreti de fazla oluyor. Fabrikasyon bir hindiyi 4 ay besliyorsun, o sana 100 TL masraf yaptıysa sen onu 120-130'a satarsın. Ben 10 ay besliyorum. 10 ayda bana 150 TL'ye mal oluyor. Ben hindiyi bu sefer 200'den aşağı versem, 150'ye verirsem zarar ediyorum" açıklamasında bulundu.

'ZARARINA DA VERSEM ALAN OLMUYOR'

Hindi fiyatlarının geçtiğimiz yıl ile aynı olduğunu ve yükselmediğini sözlerine ekleyen Dil, buna rağmen rağbet olmadığını ifade etti. Hindileri zararına da satışa sunmaya hazır olduğuna değinen çaresiz hindi üreticisi, "Geçen sene fiyatlar 150 TL ve 200 TL arasıydı ama bu sene talep yok. Ben gelin 150 TL desem, gelip alan olmuyor. Zararına vereyim kurtulayım desem, onu da alan yok" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER

#

21 Ara 2020 - 11:55 - Özel Haber