Şanlıurfa'da unutulan bir meslek daha... Artık çöpe atılıyor!

Seyfettin Sucu, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses ve nice sanatçılar... Şanlıurfa’da 38 yıldır kasetçilik yapan ve 30 bin kasetlik arşivi bulunan Kemal Kılıç, mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Teknolojinin gelişmesiyle kasetlerin de tarih olduğunu ifade eden Kılıç, "Teybi olanlar gelip alıyor. Flaş çıktı, bu kasetler öldü. Adam flaşa müziği yüklüyor, parasını alıyor. Eskiden çok dinliyorlardı şimdi millet teybi çöpe atıyor" dedi.

Şanlıurfa'da teknolojiye direnen Kemal Kılıç, kasetçilik mesleğini ayakta tutuyor.

Teknolojik gelişmeler ile telefon ve bilgisayarların hayatımıza girmesi, bir dönemin vazgeçilmezlerinden olan teypleri de tarihe karıştırdı. Müzik dünyasının en önemli ayaklarından olan ve çoğu evde bulunan teypler, artık yalnızca birkaç evde bulunuyor.

KASETÇİLER ESKİ DEĞERİNİ KAYBETTİ

Teyplerin tarih olmasıyla bir dönemin de önemli mesleklerinden olan ve rağbet gören kasetçilik de unutuldu. Kazancı Bedih, Sezen Aksu, Seyfettin Sucu, İbrahim Tatlıses ve nice sanatçıların ilk kasetlerini sevenleriyle buluşturan kasetçiler, eski değerlerini kaybetti.

30 BİN KASET... MESLEĞİNİ AYAKTA TUTUYOR

Hem teknolojideki hem de müzik dünyasındaki gelişmelere rağmen 51 yaşındaki Kemal Kılıç ise Şanlıurfa'da 38 yıl önce başladığı kasetçilik mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Yılların birikimiyle elinde 30 bin kasetlik arşivi bulunan Kılıç, talebin eskisi gibi olmadığını söylüyor.

KILIÇ: ARŞİVCİLERİN İLGİSİ VAR

Arşivcilerin eski kasetlere olan merakıyla sektörün ayakta kaldığını dile getiren Kılıç, "Kasetleri ben getiriyorum, arşivliyorum. Arşivciler de gelip alıyor. Sipariş verip getiriyorum. Arşivcilerin ilgisi var. Arşivciler gelir, kasetleri seçerler ve götürürler. Ben de ona göre getiririm kasetleri" ifadelerini kullandı.

'ELİMDE 30 BİN ADET KASET VAR'

Elinde 30 bin adet kaset olduğunu ve çoğu sanatçıya ait kasetleri de bulundurduğunu belirten Kılıç, "Yüzde 50 arşivciler kaset alıyor. Okul müdürü olsun, yani öyle normal insan gelip almaz. Şu anda elimde 30 bine yakın kaset var. Hepsini muhafaza etmişim. Ne isterseniz var. Hepsi var bütün sanatçılar var. İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Seyfettin Sucu hepsi var" diye konuştu.

'İBRAHİM TATLISES, MÜSLÜM GÜRSES, FERDİ TAYFUR...'

En çok tercih edilen sanatçılar arasında İbrahim Tatlıses olduğunu kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

"İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur bunlar en çok talep edilenler. İlk sırada bunlar gidiyor. Seyfettin Sucu, Kadir Sema, Abdurrahman Kepekçi en çok gidenler."

'6 TANE ALBÜM YAPTIM'

Arşivcilerle buluşturduğu kasetlerin yanı sıra 38 yıl önce kendisinin de kaset çıkardığına değinen Kılıç, "1982 yılında ben ilk albümümü yaptım. Kaset çıkardığım zamanlar sesim güzeldi. Arkadaşım vardı, 'Bir kaset yapalım' dedi. Ben de kabul ettim. İlk olarak ‘Ölürsem Sevgilim’ kasetini yaptım. Güzel oldu öyle devam ettik. ‘Ölürsem Sevgilim’ kasetini kendim yazdım, kendim söyledim. Ondan sonra öyle devam ettim. 6 tane albüm yaptım. Bu son yaptığımı da 1-2 sene önce yaptım. Böyle başladık. İlk kasetim ‘Ölürsem Sevgilim’ son kasetim ‘Antep Eline’" dedi.

'ORİJİNAL OLDUĞU İÇİN BOZULMAZ'

Kasetlerin orijinal olduğunu ve kolay kolay bozulmadığını kaydeden Kılıç, "Bozuk çıkan kaset yok. Hepsi orijinal kasetlerdir. Orijinal olduğu için bozuk çıkmaz. Çok nadir 1-2 tane olsa da sorun olmuyor. Sağlamdır bunların hepsi ambalajlı, jelatinlidir hepsi" sözlerine yer verdi.

'FLAŞ ÇIKTI, BU KASETLER ÖLDÜ'

Teknolojiyle birlikte teyplerin çöpe atıldığını dile getiren Kılıç, "Teybi olanlar gelip alıyor. Flaş çıktı, bu kasetler öldü. Adam flaşa müziği yüklüyor, parasını alıyor. Bu kasetler umurunda değil ki. Atmışlar bir köşeye artık kasetleri. Eskiden çok dinliyorlardı şimdi millet teybi çöpe atıyor. Flaşı getiriyor müziğini yüklüyor, dinliyor. Merakları yok kasetlere. Teknoloji, flaş bitirdi sektörümüzü. Bu kasetler arşivciler için daha kıymetli. Kimse bilmiyor, bir köşeye atmışlar, ilgilenmiyorlar" açıklamasında bulundu.

'5 LİRAYA VERİYORUM KASETLERİ'

Kasetlerin fiyatına da değinen Kılıç, şu sözleri kullandı:

"Ben 5 liraya veriyorum kasetleri. Bir çok yerde 10 liraya, 15 liraya veriyorlar. Ben burada 5 liraya veriyorum. Kim gelip alırsa alsın, 5 liraya satıyorum. Ben topluyorum, gelen müşteri de çok oluyor. Arşivciler geliyor, 5 liraya verdiğim için satış oluyor."

'DIŞARIDAN PLAKLAR GETİRİYORUM'

Kasetçilerin yanı sıra nostaljik plakları da arşivlediğini söyleyen Kılıç, plakları Gaziantep ve İstanbul'dan getirdiğini aktardı. Kılıç, "Plaklar da geliyor bana, plakları olanlar gelip benden alıyor. Bunlar bir tek bende var başka yerde bulunmaz. Ben plakları dışarıdan getiriyorum. Antep, İstanbul gibi yerlerden sipariş ediyorum. Bütün eski sanatçıların plakları var. Seyfettin Sucu, Kadir Sema hepsi gelir. Meraklıları gelir, bu bantları alır götürür" sözlerini kullandı.

'BAKANLAR 'BU NE?' DİYOR'

Özellikle plağa merakı olan vatandaşların aldığını belirten Kılıç, fiyatlara da değinerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Şanlıurfa’da da talep var. Zaten meraklıları gelir. Normal bir insan baktığı zaman, 'Bu nedir?' diyor. Bilmiyor ki ne olduğunu. Meraklısı geliyor, alıp götürüyor. Plakların da fiyatları değişiyor. 35’lik birde 45’lik var. 45’lik olanlar ucuzdur, 15-20 liraya var. 45’lik olanların fiyatı 80-100 lira civarıdır."

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/GAZETE İPEKYOL

24 Kas 2020 - 13:15 - Özel Haber