Birecik'te esnaftan eylem! "Biz kelaynağız..."

Birecik'te, heyelan nedeniyle ulaşıma kapanan ve kelaynakların üreme dönemi gerekçesiyle çalışmaların yapılmadığı yolun tekrar trafiğe açılmasını isteyen bir grup, belediye binası önünde eylem yaptı. Birecik Köprüsü de ulaşıma kapatan grup, yetkililerin uzun uğraşları sonucu dağıldı.

Birecik'te Nisan ve Mayıs aylarında aşırı yağış nedeniyleKelaynak Üretim Tesisleri yolundaki tepelik alanda yumuşayan toprağın kaymasıyla farklı tarihlerde 3 ayrı heyelan meydana geldi. Heyelanlar nedeniyle yaklaşık 2 aydır yolları kapalı olan esnaf, iş yapamadıkları gerekçesiyle ellerinde yazılı dövizlerlebelediye binasına yürüdü.

Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde kalabalığın yanına giden Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, sorunun kendileriyle alakalı olmadığını, yolun yeniden açılabilmesi için gerekli işlemlerin devam ettiğini, bölgenin ise riskli olduğu gerekçesiyle trafiğe kapandığını belirtti.

Açıklamalar grubu dağıtmaya yetmedi. Bir esnaf tepkisini göstermek için yere yazar kasa atarken, bir başka esnafın "Biz kelaynağız, Birecik'teyiz, bizleri de unutmayın" pankartı dikkat çekti.

İlçe kaymakamının da belediyeye gelmesi üzerine grubun içinden seçilen 10 kişi, yetkililerle görüştü. Eylem yapan grup ise arkadaşları çıkana kadar ellerindeki pankartlarla Gaziantep yolu üzerindeki Fırat Köprüsüne doğru ilerledi. Köprüye giden kalabalık slogan atarak yolu trafiğe kapattı.

Polis ekiplerinin iknası sonucu yol trafiğe açılırken yaşanan sorunun çözümü için gerekli çalışmaların hızlandırılıp yolun ulaşıma açılacağı sözü verildi.

KELAYNAKLARIN ÜREME DÖNEMİNE DENK GELİNCE...

Belediye ekiplerinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kelaynakların üreme dönemi olduğu için kazı çalışmalarını ertelediği, yolu açmak için kullanılacak dinamitlerin kelaynakların üremesini etkilediği gerekçesiyle, yolun 4 ay daha kapalı olacağı belirtililmişti.

06 Tem 2019 - 10:42 - Asayiş