Zabıtanın gücü 'çocuklara' yetti!

Şanlıurfa'da kaldırım ve ortak kullanım alanları işletmeler tarafından işgal edildiği için eleştirilerin odağı olan zabıtalar, balon satmaya çalışan iki küçük kardeşe yaptıkları kötü muamele an be an görüntülendi. Balonlarını vermek istemeyen çocuğun haykırışları adeta mahalleyi inletirken, olay anına şahit olan bir vatandaş duruma tepki göstererek, çocukları kurtarmaya çalıştı.

Kentte, görevini yapmadığı iddiasıyla en fazla eleştiriye maruz kalan zabıtalar, zaman zaman çocuklara yaptıkları kötü muamele ile gündeme geliyor.

Şanlıurfa'da vatandaşların sık sık dert yandığı iş yerleri tarafından işgal edilmiş kaldırımlara yönelik gelen onca eleştiriye rağmen zabıtalar denetim yapmazken, seyyar satıcı, simitçi, kağıt toplayan ve balon satan çocuklara yönelik yapılan muamele, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Görüntülere yansıyan ve vicdanları sızlatan son olay dün Haliliye ilçesi Ertuğrul Gazi Mahallesi Yunus Emre Caddesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 9-10 yaşında oldukları tahmin edilen iki kardeş, Şanmed Hastanesi önünde pamuk şeker ve balon satmaya çalıştı.

ArKadaşları sokakta oyun oynarken ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla balon ve pamuk şeker satan çocukların satış yapmasına engel olan Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, her iki kardeşi de zabıta aracına bindirip uzaklaştı. Çocukların satış yapmasına engel olan Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, her iki kardeşi de zabıta aracına bindirip uzaklaştı. Zabıta aracını takip eden bir vatandaş, sokak arasında araçtan indirilen her iki kardeşten büyük olana kötü muamele yapıldığını gördü. Bir daha satıcılık yapmaması için sert bir şekilde uyarılan çocuğun ağıdı adeta mahalleyi inletirken, sattığı ürünler de elinden alınmak istendi. Adı henüz öğrenilemeyen vatandaş, zabıtayı ikna etmeye çalışırken bir an boşluktan yararlanan çocuk araca vurup “kardeşimi bırakın” dediği görüldü.

Vatandaşın görüntü aldığı ekipler tarafından fark edilince, kamerası elle kapatılarak engellendi. Sakallı yaşlı birinin ise olayı izlediği görülürken, ekipler bir süre sonra diğer kardeşi de alarak araca bindirdi. Ağlama seslerine kayıtsız kalmayan mahalle sakinleri de, olay yerine gelerek ekiplerle tartışma yaşadı. Gergin anların yaşanmasının ardından çocukların bindirildiği araç, olay yerinden uzaklaştı.

Çocukların nereye götürüldüğü bilinmezken, vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

İPEKYOL

20 May 2019 - 09:22 - Güncel