2017 Hac başvuruları başlıyor

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başlıyor. Diyanet tarafından yapılan duyuru ile hacı adaylarının hangi tarihlerde nasıl başvuru yapmaları detayları ile anlatıldı.

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başlıyor. Diyanet tarafından yapılan duyuru ile hacı adaylarının hangi tarihlerde nasıl başvuru yapmaları detayları ile anlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Hac başvurularıyla ilgili açıklamalar yaptı. 2017 yılında hacca gitmek üzere “İlk defa kayıt” yaptıracakların ilgili bankalara 28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında 20 TL ön kayıt ücreti yatırmış olması gerekiyor. Vatandaşlar elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapabilecek. Vatandaşların iletişim bilgilerini ise girmeleri gerekiyor. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabilecekler.

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Hac farizesini yerine getirmek için daha önceki yıllarda kayıt yaptıranların kayıt yenileme işlemleri ise 9 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Diyanet tarafından yapılan duyuruda, 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacağını ve bu yüzden adayların kayıt yenileme işlemlerini belirtilen tarihler arasında bizzat yapmaları gerektiği belirtildi. Kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.

Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçildi. Hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyecek. Kaydını yenilemeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecek. Vatandaşların iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşların “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabilecekler. 2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 9 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecek.

(HABER MERKEZİ)

# 1

28 Ara 2016 - 15:28 - Güncel