Urfalı Büyükelçi: Tarafsız habercilik yapılmalı

Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan sansürün ilk kez kaldırılışının 111. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Önen, gazetecilik mesleğinin çok önemli ve fedakârlık isteyen bir meslek olduğunu, dürüst gazetecilerin her zaman fedakâr olması gerektiğini, dolayısıyla kamu yararı gözetilerek tarafsız ve doğru habercilik yapılması gerektiğini söyledi.

Önen mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde modern toplumlarda bilgiye ulaşmanın da yolu olan yazılı ve görsel medyanın herhangi bir baskı altında kalmaksızın yapacağı doğru ve tarafsız bilgi paylaşımı oldukça gereklidir. Sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktasıdır. Basınımız, bugün teknolojik yenilikleri yakından takip ederek gelişimini sürdürmekte, sanal ortamda da kamuoyunun beklentilerini karşılayacak düzeyde hizmetleriyle etkinliğini artırmaktadır. Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür. Doğru, eksiksiz ve tarafsız haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı söz konusu özgürlüklerin korunması açısından basınımıza düşen yükümlülüklerdir. Halkın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, aynı zamanda demokrasinin güçlenmesine de katkı sağlar.

Ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde son derece zor şartlar içerisinde hayatları pahasına görevlerini yerine getirmekte olan gazetecilere başarılar diliyor, medya mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan sansürün ilk kez kaldırılışının 111. yıldönümünü tebrik ediyoruz.”

BİHA

24 Tem 2019 - 11:42 - Güncel