Coşkun: Türkiye’mizin ciğerleri yanıyor, yüreği kanıyor

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Türkiye’de son günlerde devam eden orman yangınlarıyla ilgili açıklamada bulunarak, “Türkiye’mizin ciğerleri yanıyor, yüreği kanıyor” dedi.

Ülkemizde son günlerde yurdun dört bir köşesinde çıkan orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor. Ekipler ve vatandaşlar yangınların söndürülmesi için canla başla mücadele ederken, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun da yaptığı yazılı açıklamayla, yangınların tesadüfü aşan ve hatta sistematik kundaklama şüphesinin de yüreğimizdeki yangını büyüttüğünü belirtti.

Coşkun, “Sonra yedi canımızı katlettiler; yüreğimizin yedi yerinden kanlar sızdı” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Kimileri daha ne oldu demeden, bu cinayetlerden kirli ve kanlı ideolojileri doğrultusunda geliştirdikleri stratejilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar ve yüreğimizdeki yarayı daha çok kanatarak toplumsal yarılma oluşturmak için söylem üzerine söylem üretiyorlar. Yükümüz ağır, sorumluluğumuz büyük; küçük çıkarlar için üretilen büyük söylemlerin ötesinde vicdanın oluşturduğu sahicilikle acımızı ve yürek sızımızı birlikte yaşarken, “bu ülke” üzerinde oluşturulan kirli oyunu görüp, bu stratejilerin taktik aparatlarının oluşturduğu kanlı anaforu hep birlikte dağıtmak zorundayız.”

“YOK EDİLEN İNSANLIKTIR”

“Yanan sadece orman değildir; yanan ülkedir, yanan Allah tarafından insana emanet edilen canlılardır, cümle varlıktır” diyen Coşkun, şunları kaydetti:

“Meram’da gözü dönmüşlerin, insanlıktan çıkmışların gerçekleştirdikleri katliamdan yola çıkıp hesap yapanlara inat diyoruz ki; katledilen eşrefi mahlûkat insandır, yok edilen insanlıktır.

Biliyoruz sözler aşınıyor, fikirler küçük hesaplarca boğuluyor, insanlık muhterisler tarafından kanlı stratejilerin aparatına dönüştürülüyor.Dünyanın dört bir yanına ateşe veren muhteris stratejinin ülkemizdeki aparatları, terör örgütleri ve müptezelleri olayın ilkinde itiraflar ortada olmasına rağmen başka fail arıyorlar, ikincisinde ise olay olur olmaz birincisinin rövanşı, stratejinin devamı için aparata dönüştürüyorlar. Tekrar ediyoruz, ciğerlerimiz yanıyor yüreğimiz kanıyor. Biz biliyoruz ki, her bir haneden her bir yüreğin sızısı uzun süre dinmeyecek. Çünkü. biz merhameti bilen, iyilik üreten insanların çoğunluğu teşkil ettiği bir toplumun üyesiyiz. Bizler, işlerimizi iyilikle yapmaya çalışır, kötülüğün misalde dahi yeri olmaması gerektiğine inanırız.”

“YANAN ORMAN BİZİM, AĞIT YAKAN YÜREK BİZİZ”

Bu ülkenin, bırakın insanı taşın toprağın dahi emanet olduğunu bilen işinde gücünde hayatını sürdüren işte bu çoğunluk tarafından ayakta tutulduğunu, geleceğe taşındığını bildiklerini ifade eden Coşkun, “Bu ülke ki, birlik mayasıyla yoğrulmuştur, beraberlik harcıyla karılmıştır. Tarih boyunca biz bize emanetiz dedik, düşmanının dahi eman dilediğinde emin olduğu topraklardır bu topraklar.

İnancımız tam, kültürümüz derin; nice kirli stratejileri ter yüz edildiği, kirli çarkların nasıl kırıldığını bu topraklar çok şahitlik etmiştir. Buradan hareketle, Memur-Sen ailesi olarak diyoruz ki; Bu memleket bizim… Bu içindeki canlılarıyla birlikte yanan ormanlar bizimdir. Biz ki, doğuya, batıya, kuzeye ve güneye bakmadan birbirimize eman verdik, Meram’daki 7 cenaze hepimizin cenazesi.

Hesabı da, adaleti de bizim emanımızda. Yanan orman bizim, ağıt yakan yürek biziz. Canlarımızı geri getiremeyiz ama yakılan ormanları geri getireceğiz. Üstelik de birliğimizle, kardeşliğimizle ve kadim medeniyetimizle. Ormanların ağaçları yukarı yükselirken birliğin ve kardeşliğin haykırışları arşa yükselecek. Korktukları ve sonlarını hazırlayacak olan kadim duruş bu. Dolayısıyla; devlet ve millet bütün imkânlarıyla nasıl ki yangını söndürmek için mücadele ediyor, ateşin yok ettiği bağın, bahçenin, evin ve geçimin ürettiği mağduriyetleri bitirmek için bütün imkânlarını sahaya sürmeli, Anadolu’nun dayanışma gücünü de bu şekilde göstermeli. Ve ekliyoruz; Bu ülkenin insanlığı, vicdanlı tavrı hiç bitmeyecek ve bu ülke birlik türküsünü söylemeye devam edecek bütün kötülüklere rağmen” şeklinde konuştu.

BİHA

#

02 Ağu 2021 - 10:03 - Güncel