Saraçoğlu'ndan flaş Urfaspor önerisi!

Şanlıurfaspor'un son sürecini değerlendiren eski başkan Kemal Saraçoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Şartların oluşmaması durumunda Karaköprü'nün Şanlıurfaspor FK olarak değiştirilebileceğini söyleyen Saraçoğlu, "Amacımız Urfaspor'un bir takımı çıksın Süper Lige. Eğer olmayacaksa Urfaspor, bunu da düşünelim. Bu yanlış bir şey değil, örnekleri var. Geçen her gün Urfa'nın zararına" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Şanlıurfaspor'da kriz dönemi devam ediyor.

Sarı yeşilli takımda sezon başından bu yana baş gösteren 'maddi sorunlar', takımda dengeleri altüst etti. Maddi sorunlar, başarısızlık, haciz şoku, transfer tahtası ve istifalar derken Şanlıurfaspor'da sular durulmadı.

Sarı-yeşilli takımda sular durulmazken, Şanlıurfaspor'u şampiyonluğa taşıyarak PTT 1. Lig'e çıkaran eski başkan Kemal Saraçoğlu kameralar karşısına geçti.

Şanlırufaspor'da yaşanan süreci değerlendiren Saraçoğlu, kulübün geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Borçların altından kalkılamaması durumunda izlenmesi gereken yolu söyleyen Saraçoğlu, Şanlıurfaspor'un kapatılması gerektiğini kaydetti. Saraçoğlu, şehrin bir diğer takımı olan KarbelKaraköprü Belediyespor'un adının ise Şanlıurfaspor FK olarak değiştirilebileceğini aktardı.

SARAÇOĞLU: BENİM DÖNEMİMDE VEFASIZLIK OLDU

İstanbul seçim çalışmaları zamanında Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız ile görüştüğünü açıkladı. Görüşmede borçlara yönelik konuşulduğunu ancak olumlu sonuca varılmadığını aktaran Saraçoğlu, "Benim dönemimde bazı vefasızlıklar oldu ama biz Urfaspor sevgimizi kalbimize gömdük. Buna rağmen, bu sene Urfaspor çok zor durumdaydı ve Zeynel Abidin Beyazgül'ün bir telefonuyla İstanbul'a gittim. Biz iyimser düşündük, hep ılımlı baktık. Kulübün avukatını aradık. Yabancı futbolcuların alacağına baktık. Şu anda transfer tahtasını açmak için 25 trilyon sıcak paraya ihtiyaç var. Zeynel Başkan sezon sonuna kadar 3 trilyon verebileceğini söyledi. Çok bir para, az değil. Bende, yönetim kurulu olarak sezon sonuna kadar 5 trilyon vereceğimizi söyledi. Takımın 1 lira geliri yok. Her şey yönetim üzerinde. Baktık, 25 trilyon sıcak para lazım. Zeynel Başkan'da bu şekilde altından kalkamayacaklarını söyledi, haklı. Orada olumsuz bir şekilde görüşmemiz sonuçlandı. Biz oraya anlaşmak için gittik, görevden kaçmadık" ifadelerini yer verdi.

'BÖYLE BİR NAKİT YOK!'

Kulübün toplam borcunun yaklaşık 80 trilyonu bulduğunu açıklayan Saraçoğlu, "Şu an 80 trilyon borç var, gerçek borç budur. Bunun 30 trilyonu yöneticilere, bunları ödemeye bilirsiniz. Bana göre ödenmemeli. Çünkü bir kulübü borçlandırdığınızda, başarı da getirmelisiniz. Bunlar kötü niyetle değil, bilmeden yapmış. O zaman bari alacağını bıraksın. Borç 50 trilyona düşer. Bunu da masa üstü ödediğiniz zaman yarısı düşer. Çünkü futbolcularda bu kulüp kapandığı zaman 1 kuruş alamayacaklarını biliyor. Onlarda bu durumda gerekli indirimi yapacaktır. Şimdi geldik bize, biz de 5 trilyonu verelim, 15 trilyon siz koyun dedik. Yok, öyle bir nakitte yok. Böyle bir nakit yoksa, ortaya çıkıp da çok büyük sıkıntı yaşamanın da anlamı yok" diye konuştu.

'TÜM ŞEHRİ KAPSAYAN YÖNETİM KURALIM'

Şanlıurfaspor için 'yönetim' önerisinde bulunan Saraçoğlu, "Ben bu öneride bulunuyorum. Gerçekten hepimiz samimiysek, tüm şehir kapsayan bir yönetim kuralım. Halkın seve seve yardım yapacağı bir yönetim kuralım, bu yükün altından kalkalım. Mevcut yönetim olgusuyla, bu şekli ile davranırsak bu takım kapanır. Yoksa kimsenin bu takımı kapatmaya gücü yetmez. Gelim, tüm şehri kapsayacak yönetim kuralım. Urfa'da futbolu bilen çok arkadaşımız var. X bir kişi başkan olur, biz yine dışarıdan da destek olalım. Eski futbolcularımız var, futbolu bilen. Şu andaki başkan resmen hamallık yapacak. Tüm emeğini, bilgisini buraya sevk edecek. Urfa'da futboldan anlayan çok sayıda arkadaşımız var. Birini başkanlığa getirelim ve altını iş adamları ile dolduralım" sözlerini kullandı.

'O GÜN SUSAN URFA HALKI...'

Şanlıurfaspor'a destek veirlmediğini belirten, Bu kulübün baştan aşağı her şeyi düzelmeli. Şu anda biz şampiyonluğu hak etmiyoruz. 1 lira dahi gelirimiz yok. Çıksak ne olur, tepe taklak düşeriz. Bir futbolcuya 700, 800 bin olmaz, unutalım bu parayı. A'dan Z'ye her şeyi bilen bir yönetim kurmalıyız. Şimdi bir baskı oluşturuyorlar, Urfaspor yok olmasın. Benim dönemimde yaşadığımı bir ben bir Allah bilir. Kurşunu hesabını yapardık, az parayla çok iş yapmamız lazım. Biz buna rağmen takımı şampiyon yaptık, kulübe 200 polis geldi. O gün susan Urfa halkı, 'bugün Urfaspor yok olmasın' diyor. Bu düşünce tarzımızı da düzeltmeliyiz. Günü kurtarmaya çalışmayalım, geleceği düşünelim" dedi.

'HİÇ VAKİT KAYBETMEYELİM, URFA'NIN ZARARINA'

Şartların oluşmaması durumunda kentin bir diğer takımı Karbel Karaköprü Belediyespor'un Şanlıurfaspor FK olarak devam edebileceğini öneren Saraçoğlu, "Samimi değilsek yine vakit kaybetmeyelim. Şanlıurfaspor bu olgu ile gider, boş. Allah korusun takımın marka değeri de bitti. Bizi tüm Türkiye izliyor. Topçuların neredeyse iç çamaşırlarını alacaklar. Ya bu nasıl bir şey? Skandal olaylar, marka değeri bitti takımın. Eğer bitti ise daha fazla Urfaspor ismine zarar vermeyelim. Yanlış anlaşılmasın, ben istemiyorum. Ama gerçekten çıkmazdaysak bugün bir Malatya, bir Gaziantepspor gibi ikinci takımızı yaratıp gerekirse onu Süper Lige çıkaralım. Eğer Urfaspor'u yapamıyorsak, bu dediğim rakamlar olmayacaksa hiç vakit kaybetmeyelim. Borçsuz bir takımımız var, o da Urfa'nın takım. Şanlıurfaspor FK yapalım onu çıkaralım. Amacımız Urfaspor'un bir takımı çıksın Süper Lige. Eğer olmayacaksa Urfaspor, bunu da düşünelim. Bu yanlış bir şey değil, örnekleri var. Geçen her gün Urfa'nın zararına" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

26 Tem 2019 - 14:22 - Spor