Meclisten taziye evleri için flaş karar!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumları devam ederken, kentteki taziye evleri ve inşaat sektörü ile ilgili önemli kararlar aldı.

ŞanlıurfaBüyükşehir Belediye Meclis Başkanı Ahmet Kaytan'ın başkanlığında devam eden oturumlarda komisyonlar tarafından belirlenen sorunlar görüşülmeye devam ediyor. Taziye evlerinde yaşanan sorunlardan dolayı komisyonlarca yapılan çalışmalar neticesinde taziye evlerinin mülkiyeti ve yürütmesi bulunduğu ilçebelediyelerine aktarılacak.

Büyükşehir Belediyesince görüşülen konu neticesinde ilçe belediyelerinde bulunan sosyal işler şube müdürlüğü bünyesindehizmet verecek olan taziye evlerinin tüm iş ve işlemlerin bu birim tarafından gerçekleştirilmesi ve kontrollerinin yapılması kararı alındı.

Ayrıca görüşülen bir diğer konu olan inşaat sektöründe çalışanlar maddesi için de, 12.07.2018 yılında Danıştay'ın verdiği karar ile proje kontrollerinde eş güdüm ve koordinasyon sağlamak amacıyla, 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama planındaki uygulamalar yeni yapılacak olan inşaat alanları için esas alınacak.

Gerçekleştirilen oturumun ardından bir açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ahmet Kaytan, “4 gündür çok yoğun bir çalışma temposu içerisinde meclisimiz önemli kararlar veriyor. Gerek İmar Komisyonuna havale edilecek olan konular gerek ise komisyonlardan bize gelen konuları büyük bir özveri ile görüştük, sonra karara bağlıyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisimizin Şanlıurfa'nın geleceği için aldığı kararlar çok önemlidir ama en çok hassasiyetle üzerinde durduğumuz konuların başında taziye evleri ile ilgili yaşanan sıkıntılar bir diğeri de inşaat sektöründe müteahhitleri ilgilendiren konular. Taziye evlerinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili olarak meclisimize verilen birçok önerge vardı ve komisyonumuz bununla ilgili kararlar aldı. Taziye evlerinin mülkiyetinin hangi kuruma bağlı olacağını görüştük ve taziye evlerinin hangi ilçe belediye sınırları içerisinde ise bu ilçe belediyesinin sosyal işler müdürlüğüne bağlanması kararlaştırdık. Taziye evlerindeki tüm denetimlerin ve hizmetlerin kurum tarafından yapılmasını belirttik. Bir diğer konumuz ise Müteahhitler ve inşaat sektöründe çalışanlar için 12.07.2018 yılında Danıştay'ın verdiği karar ile Büyükşehir Belediye Meclisimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar yapı ruhsatına esas proje kontrollerinde eş güdüm ve koordinasyon sağlamak amacıyla 1/5000 nazım imar planı notlarına ve 1/1000 ölçekli uygulama planındaki uygulamaları esas alarak İmar planın 5. maddesinin 8. bendinin ve yönetmeliğinin 22 Maddesi kapsamında uygulama yapılması ile ilgili bir karar almıştır. Alınan kararların milletimize ve Şanlıurfa'mıza hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

12 Tem 2019 - 13:33 - Siyaset