HDP Urfa vekilinden Bakan Soylu’ya önerge!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, yaşanan heyelan nedeniyle trafiğe kapalı olan Birecik-Halfeti yolu ile ilgili olarak meclise önerge sundu.

Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde geçtiğimiz aylarda yaşanan heyelanlar nedeniyle, Birecik-Halfeti yolu trafiğe kapanmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan yolun kapalı olması konusunu Türkiye Büyük MilletMeclisine (TBMM) taşıdı.

Öcalan verdiği önerge ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nunsorulan sorulara yanıt vermesini istedi.

Öcalan, yolun kapalı olmasını turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, şunları ifade etti:

“Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi, Saha Mahallesi yakınlarında meydana gelen heyelan sonucu yamaçtan düşen kaya parçaları nedeniyle Birecik-Halfeti yolu yaklaşık 2 aydır ulaşıma kapanmıştır. Kelaynakların üreme istasyonun Birecik-Halfeti yolun güzergâhında olması ilçenin turizmini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle yolun kapalı olması ile ilgili esnaftan da yoğun bir şikâyet gelmektedir. Bir grup esnaf ilgili kurumlar ile birlikte Birecik Belediye Başkanlığı’nı protesto ederken, esnaf ile birlikte yolu kullanan yurttaşlar, yolun bir an önce açılmasını talep etmektedir. Konu ile ilgili olarak Esnaf Abdurrahman Sarı, grup adına yaptığı açıklamada, heyelan nedeniyle iş yerlerinin bulunduğu caddenin kapandığını aktararak, "Esnaf olarak çok zor durumdayız. Kiralarımızı ödeyemeyecek duruma geldik. Kapanan yol nedeniyle o güzergâhtaki köylerden ilçe merkezine gelinemiyor. Yolun bir an önce açılması için yetkililerden yardım bekliyoruz. Bu nedenle Şanlıurfa Büyükşehir ve Birecik Belediyesinden yolun açılması ile ilgili bir an önce çalışma yapmaları gerekmektedir.”

Öcalan, verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

“1- Heyelan sonucu kapanan Birecik-Halfeti yolunun bu güne kadar ulaşıma açılmamasının sebebi nedir?

2- Birecik-Halfeti yolu ne zaman açılacaktır? Bu konuda yapılan bir çalışmalar var mıdır? Varsa söz konusu çalışmalar ne aşamadadır?

3- Birecik-Halfeti yolunun bu kadar sürede açılmamış olması ile herhangi bir ihmal söz konusu mudur? Varsa ihmali olan kişiler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?”

11 Tem 2019 - 17:14 - Asayiş