Urfalı vekilden meclise 'silah' önergesi!

CHP'nin Şanlıurfalı Milletvekili Mahmut Tanal, meclise sunduğu önerge ile TBMM'ye silahla giren milletvekili, danışman, personel, gazeteci ve ziyaretçilerin açıklanmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mahmut Tanal meclis silah önergesi sundu.

Şanlıurfalı olan CHP'nin İstanbul vekili Tanal, verdiği soru önergesinde TBMM yerleşkesine silahla giren milletvekili, danışman, personel, gazeteci ve ziyaretçilerin açıklanmasını istedi.

Soru önergesinde silah bulunduranların hangi siyasi partiye, sendikaya ve derneğe üye olduğunu da soran Tanal’ın, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği sorular şu şekilde:

1- 2002 tarihinden önerge tarihine kadar TBMM yerleşkesine gelip silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle, 6136 sayılı yasa kapsamında taşınması, bulundurulması yasak olan ve Meclis güvenliği açısından risk teşkil eden silah, kesici, delici, yaralayıcı vs. aletler ile yakalanan ziyaretçi, danışman, gazeteci, personel ve milletvekili var mıdır? Varsa yakalanan (ziyaretçi, danışman, gazeteci, personel, milletvekili) kişi sayısı kaçtır?

2- TBMM yerleşkesinde silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalananlar hakkında herhangi bir tutanak tutulmuş mudur? Şayet tutanak tutulmamış ise neden tutulmamıştır? Tutanak tutulmuş ise bunlar hakkında ne tür işlem yapılmıştır, konu yargıya intikal ettirilmiş midir?

3- Üzerinde silah, kesici, delici, yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalanan kişiler, hangi siyasi partilerin, sendikaların, derneklerin üyesidir, danışmanıdır, personelidir?

4- Üzerinde taşıdığı silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle Meclis yerleşkesine girip, burada kendisine zarar veren, öldürme, yaralama veya darp eyleminin gerçekleşmesine sebebiyet veren şahıslar olmuş mudur? Şayet olmuşsa kaç olay yaşanmıştır? Olayın sonucu ne olmuştur, ne tür işlem yapılmıştır ve bu tür menfur olayların yaşanmaması konusunda ne tür güvenlik tedbirleri alınmıştır?

İPEKYOL

27 May 2019 - 10:16 - Siyaset