SSPE hastaları uygun ortam istiyor!

SSPE Derneği Başkanı İsa Çetinkaya, SSPE hastaları için hastanelerde uygun ortamların oluşturulması gerektiğini kaydetti. Polikliniklerin yoğunluğunda da şikayet eden Çetinkaya, SSPE hastaları için zaman zaman tekerlekli sandalye ve sedye bulamadıklarını da dile getirdi.

SSPE Derneği Başkanı İsa Çetinkaya, SSPE hastaları için hastanelerde uygun ortamların oluşturulması gerektiğini kaydetti. Polikliniklerin yoğunluğunda da şikayet eden Çetinkaya, SSPE hastaları için zaman zaman tekerlekli sandalye ve sedye bulamadıklarını da dile getirdi.

(Nusret YILMAZ/İPEKYOL)

SSPE Derneği Başkanı İsa Çetinkaya, hastanelerde yaşanan sorunları dile getirdi. Bu sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını isteyen Çetinkaya, sadece SSPE hastalarının değil, tüm hastaların rahat bir ortamda tedavi görmelerini istediklerini dile getirdi. Hastanelerde SSPE ve diğer hastalar için uygun ortamların olmaması büyük bir sorun olduğunu söyleyen Çetinkaya, doktorların hastalara çok güzel bakmasına karşın hastaların çok olmasından dolayı yetişemediklerini dile getirdi. “Bugün SSPE hastası olan oğlumu Eyyübiye Devlet Hastanesine götürdüm. Sadece 9 poliklinik çalışıyor ve çok kalabalık. Ben 60 yaşındayım. Artık çocuğumu kaldıramıyorum. Benim gibi nice SSPE aileleri nice engelli hastaları var. Eyyübiye hastanesinde bir tane tekerlekli sandalye, bir tane sedye bulamıyoruz” dedi.Bu durumu hastanenin başhekimi Faruk Günak ile görüştüğünü, artık bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade ettiğini dile getiren Çetinkaya, “Bu durum çok içler acısı bir hal aldı artık” diye konuştu.

SSPE AİLELERİ OLARAK PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

Sosyal medya aracılığıyla yetkililere ulaşmak istediğini dile getiren Çetinkaya, “Hiçbiri geri dönüş sağlamadı maalesef” dedi ve bunların yerinde incelenip, denetledikten sonra söylediklerimin aksine bir durumun olması halinde verilecek her türlü cezaya razı olduğunu ifade etti. Çetinkaya, “Şanlıurfa’daki hastanelerin büyük sorunlarından bir tanesi de yönlendiren kişilerin olmamasıdır. Hasta gideceği bölümle ilgili soru soruyor danışman diye tabir ettiğimiz şahsa, aldığı cevap ‘ben de bilmiyorum’ oluyor” ifadelerini kullandı. Çetinkaya, “Faruk Günak ile konuşmamda isteklerimden bir tanesi de; acil bölümünde bir oda yapılması. SSPE hastası geldiği zaman en azından orada bir iki saat müşahede altına alındığı zaman diğer hastaların da rahatsız olmaması adına sadece bir oda rica ettim. Çocuklarımız artık yetişkin birer birey oldular. Temel gereksinimlerinin karşılanması için ayrı bir bölüm yapılmalı. Ancak bize verilen sözlerin hiçbiri tutulmuyor maalesef. Koltuklarında oturup engelli kişilerin sırtından gelir elde etmek, rant kazanmak, insanları dolandırmak ayıptır. Biz onları Allaha havale ediyoruz” dedi.

Vali yardımcısı ile de konuştuğunu ifade eden Çetinkaya, “SSPE aileleri olarak bizim psikolojik desteğe ihtiyacımız var. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne talimat verin SSPE ailelerini denetlesinler kimin ne gibi ihtiyacı varsa bir an önce karşılasınlar” diye konuştu.

# 1

28 Ara 2016 - 15:35 - Güncel