Urfa'da 29 Ekim mehterle, halayla kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümü nedeniyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da etkinlikler yapıldı. Çelenk sunma ile başlayan program, daha sonra düzenlenen törenle devam etti. Törende mehteran takımı ve halk oyunları ekibi tarafından yapılan gösteriler büyük ilgi gördü.

Cumhuriyetin ilan edilişinin 95. yıldönümü Türkiye'ni tüm kentlerinde coşkuyla kutlanıyor. Sabahın erken saatlerinde etkinlikler start alırken, Şanlıurfa'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü kutlamaları Osmanbey Şehitlik Anıtına çelenk sunma programıyla başladı.

Şanlıurfa Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının çelenklerinin şehitlik anıtına bırakıldığı törende Valilik çelengi Vali Ebdullah Erin, Garnizon Komutanlığı çelengi Tuğgeneral Oktay Ağbuğa ve Büyükşehir Belediyesi çelengi de Başkan Nihat Çiftçi tarafından bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sona eren törene; idareciler, askeri erkan, şehit yakınları, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikler daha sonra Şanlıurfa Valiliği önünde gerçekleşen törenle devam etti. Burada Vali Ebdullah Erin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuğa ve Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi törene katılanları selamladı.

VALİ ERİN: TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK ESERİDİR

Selamlamanın ardından konuşan Vali Erin Cumhuriyetin, Türk milletinin en büyük eseri olduğunu belirterek, "Bütün ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Cenabı- Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün 95'inci kuruluş yıl dönümü, büyük bir heyecan, güven ve coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, dünyada hiçbir milletin başına gelmeyen, büyük işgal, savaş ve yoksulluk içerisinde ya istiklal ya ölüm diyerek mücadele eden Türk milletinin en büyük eseridir. Hürriyet ve bağımsızlığının bedelini toprağa dökülen mübarek kanıyla ödeyen bu millet, taş üstünde taş kalmamış bu ülkeyi yeniden imar etmek, istiklali kalkınmayla refah seviyesini yükseltmek içinde zorlu mücadele vermiştir. Bu mücadele sonucunda elde edilen ve 19 Nisan 1925 tarihinde TBMM'de kanunlaşarak Cumhuriyet Bayramı olarak kutlamaya başladığımız 29 Ekim yaşamak için canından başka bir varlığı kalamayan asil bir milletin küllerinden yeniden doğunun sevincidir. Hasta adam ilan ettikleri Osmanlı'nın mirasını talan için Anadolu'ya koşanlar, milletimizin cesareti, karalılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. Şanını kutsal bildiği vatanı için, varını yoğunu ortaya koyarak elde eden aziz Türk milleti bu sayede bir kez daha kaderine kimseyi müdahale etmeyeceğini kanıyla ve canıyla ilan etmiştir." dedi.

Tören Haliliye Belediyesi Mehteran takımı ve Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibinin yaptığı gösterinin okunan şiirlerle sürdü. Öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından ise tören geçidi yapıldı.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

29 Eki 2018 - 12:07 - Güncel