Ziraat Odaları Birliği'nde genel kurul sürüyor!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 27’nci Olağan Genel Kurulu ikinci gün çalışmalarıyla devam etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) 27’nci Olağan Genel Kurulu Ankara'da, Şanlıurfadelegelerin de katıldığı ikinci gün çalışmalarıyla sürdü.

Genel Kurulun öğleden önceki bölümünde plaket töreni ve il delegelerinin konuşmaları yapıldı.

20 yılın üzerinde görev yapan 53 Ziraat Odası Başkanına TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından plaket verildi. Bayraktar, Oda Başkanlarına hizmetleri nedeniyle teşekkür etti ve görevlerinde başarılar diledi.

Plaket töreninin ardından, il delegelerinin konuşmalarına geçildi. Genel Kurulda, Adana, Antalya, Denizli, Edirne, Erzurum, Malatya, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Şırnak, Muş, Aydın, Samsun, Adıyaman, Bolu, Muğla delegeleri, Ali Şimşek, Nazif Alp, Hamdi Gemici, Taner Öztürk, Şahsat Karaman, Yunus Kılıç, Hikmet İpar, Hasan Özgökçe, Abuzer Yıldırımtepe, Cengizhan Tatar, Tahsin Kılıç, Mehmet Kendirlioğlu, Hasan Tütüncü, Salih Şahan, Hakkı Fidan, Muhsin Gümüş söz aldı. Delegeler, pamuk pirim ödemesinde verim sınırlaması, domateste desteğin dekar yerine kilogram başına verilmesi, sulama fiyatlarının yüksek olması, hasat döneminde sıfır gümrükle yapılan ithalatlar, çiftçi borçları, tarım sigortaları, Ziraat Bankası kredileri, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin uygulamaları, elektrik maliyetleri, ecrimisil uygulamalarında bazı bölgelerde yaşanan sıkıntılar, alan bazlı desteğin başka ürünlerle genişletilmesi, girdi fiyatlarının yüksekliği, meralarda yaşanan sıkıntılar, küçük ve orta ölçekli aile işletmelerine daha fazla destek verilmesi, hayvancılıkta pazarlama sorunu gibi konularda yaşanılan sorunları ve talepleri dile getirdiler.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sorunları takip ettiklerini kaydetti. Tarımın ve çiftçinin sorunları ve Türkiye Ziraat odaları Birliği’nin yaptığı çalışmalarla ilgili delegelere ayrıntılı bilgi veren Bayraktar, Ziraat Odalarının çiftçiye hizmet için var olduğunu, bu bilinçle çalışmayı sürdürdüklerini söyledi.

Genel Kurulun öğleden sonraki bölümünde komisyon raporları görüşüldü ve kabul edildi.

İPEKYOL

20 May 2019 - 10:46 - Ekonomi