Çocuklarına işkenceden tahliye olan baba imam nikahlı eşine işkenceden tutuklandı!

Şanlıurfa’da geçtiğimiz yıl 3 çocuğuna işkence etmekten tutuklanan cani baba Ramazan Çakmak’ın tahliye olduktan 3 ay sonra aynı suçu imam nikahlı eşine karşı işlediği için tekrardan tutuklandığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa’da şiddet uyguladığı eşini evden kovduktan sonra 5, 7, ve 9 yaşındaki 3 çocuğuna işkence yaptığı gerekçesiyle hakkında “Eziyet etme” suçundan hazırlanan iddianameden tutuklu yargılanan cani baba Ramazan Çakmak’ın ikinci işkence vukuatı ortaya çıktı. Şanlıurfa 2 Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı dosyadan 3 Şubat 2021 tarihinde tahliye edildikten sonra Beritan G. (24) ile imam nikahıyla evlenen Çakmak, çocuklarına yaptığı işkencenin aynısını imam nikahlı eşine de yaptı. Eşi Beritan G.’den uyuşturucu satın almak için istediği parayı alamayınca eşini feci şekilde darp eden Çakmak, eşine zincirli, çekiçli, bıçaklı işkence yaptı.

CANİ KOCA İŞKENCEDEN İKİNCİ DEFA TUTUKLANDI!

Yaşadığı korku dolu anların ardından Eyyübiye İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden Beritan G., kocasından şikayetçi olarak Kadın Sığınma ve Şiddeti Önleme Merkezi’ne yerleştirilmeyi talep etti. Şikayetin ardından polisin gözaltına aldığı işkenceci koca Çakmak, eşinin söylediklerinin yalan olduğunu sadece sözlü tartışma yaşadıklarını söyledi. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Çakmak, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Beritan G. ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Kadın Sığınma Evine yerleştirildi. Çakmak’ın evinde yapılan aramada bulunan uyuşturucu madde ile ruhsatsız pompalı tüfek’e ise polis el koydu.

ÇOCUKLARINA YAPTIĞINI İMAM NİKAHLI EŞİNE DE YAPMIŞ!

Kocasının yaşattığı korku dolu saatleri emniyet ifadesinde anlatan Beritan G.’nin ifadesinde anlattıkları ise kan dondurdu. Eşinin uyuşturucu satın almak için kendisinden para istediğini aktaran Beritan G., “Bende ona yok dedim. Sinirlenerek kapının önündeki zinciri alıp geldi. Boynuma, kafama zincirle vurmaya başladı. İmdat diye bağırınca sol ayağıma çekiçle vurdu. Boğazımı sıktı. Yumrukla dudağımı patlattı. Kolonyayı üzerime döküp beni yakmaya çalıştı. Bana ağza alınmayacak küfürler etti. Mutfaktan aldığı bıçakla beni tehdit etti. Yatağın altındaki pompalı tüfeğinin içine mermi koyarak bana doğrulttu. Bana silah doğrultunca banyoya kaçarak kendimi kurtardım. Ben bana eziyet eden eşimin tutuklanmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

CANİ KOCADAN PİŞKİN SAVUNMA

Gözaltına alınan Çakmak ise verdiği emniyet ifadesinde eşine yaşattığı işkenceyi yalanladı. Eşiyle aralarında çıkan tartışmanın kıskançlıktan çıktığını belirten Çakmak, “Elimi yumruk yaparak yüzüne ve beline vurdum. Ben uyuşturucu için para istemedim. Tartışma sırasında çekiç, zincir ve bıçak kullanmadım. Kolonyayı eşimin dudağı kanadığı için döktüm. Onu yakmakla tehdit etmedim. Onu ölümle tehdit etmedim” şeklinde ifade verdi.

İLK DURUŞMADA SUÇUNU İTİRAF ETMİŞTİ!

Çocuklarına yaptığı işkenceden dolayı tutuklu bulunduğu dosyadan Şanlıurfa 2 Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 Kasım 2020’de hakim karşısına çıkan Çakmak, ilk duruşmada işkenceye karşı ‘muska’ savunması yapmıştı. Duruşmada çocuklarını dövdüğünü hatırlamadığını söyleyen Çakmak, daha sonra kendisine yazıldığını ileri sürdüğü muskayı görünce kendisini kaybederek çocuklarını kemer ve sopayla dövdüğünü itiraf etmişti. Duruşmada “Çocuklarımı dövdüm. Ancak o an nasıl vurduğumu hatırlamıyorum. Birkaç tokat attım. Ben çocuklarımı döverken sopa ve kemer de kullandım” diyen Çakmak, çok pişman olduğunu ve tahliye edilmek istediğini söylemişti.

TAHLİYEDEN 3 AY SONRA AYNI SUÇTAN YİNE TUTUKLANDI

5 ay tutuklu yargılanan Çakmak, 3 Şubat 2021 tarihindeki 3’üncü duruşmada avukatların tutukluluğun devamını talep etmesine rağmen mahkeme heyeti tarafından adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Mağdur çocukların avukatı Abdurrahman Ilık ile dosyaya müdahil olan diğer avukatlar tahliyeye itiraz etti. Baba Çakmak’ın aynı suçu tekrardan işleme potansiyeline sahip olduğunu belirten avukat Ilık, tahliyeye ilişkin üst mahkemeye itiraz etti. Avukatların itirazını reddeden Şanlıurfa 3 Asliye Ceza Mahkemesi tahliyeyi onadı. 3 Şubat’ta tahliye edilen cani koca Çakmak, yaklaşık 3 ay sonra 28 Mayıs’ta tahliye olduğu “Eziyet etme” suçundan tekrardan tutuklandı.

“KENDİ ÇOCUĞUNA İŞKENCE YAPAN ZİHNİYET TECRİT EDİLMELİ”

İşkence gören çocuklara destek olmak amacıyla dosyaya müdahil olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nin (UCİM) Şanlıurfa Temsilcisi Avukat Cemile Karaboğa ise sanık Çakmak’ın birkaç celse tutuklu yargılandıktan sonra dosyanın devamında delillerin toplanmış olması, delillerin karartma şüphesinin olmaması ve sanığın kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle tahliye edildiğini belirtti. Verilen tahliye kararının adli kontrol şartıyla verildiğini ifade eden Karaboğa, “Karara diğer avukatlar ile UCİM olarak itiraz ettik. Ancak tahliyeye ilişkin itirazımız reddedildi. Verilen tahliye kararı her gün imza atma şartıyla verildi ama baba bu tahliye şartını yerine getirmedi. Biz bunu gerekçe göstererek yine tutuklama talep ettik. Ancak bu talebimiz de reddedildi. Bizim temennimiz yargılamanın hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Biz çocukların yaşadığı travmayı daha fazla anlatmasını ve yıpranmalarını istemiyoruz. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Kendi çocuğuna da zarar veren zihniyetin toplumdan tecrit edilmesi gerekir. Anne tahliye’nin ardından bana ‘Ben çocuklarımı dışarıya nasıl çıkaracağım ?’ diye sormuştu. Ben bu soruya cevap veremedim” diye konuştu.

MUHAMMET ABDULKADİR ESEN - BİHA

#

20 Ağu 2021 - 12:20 - Güncel