Bakan, yeni askerlik sistemi için tarih verdi!

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik askerlik sistemiyle ilgili tarih vererek ne zaman yasallaşacağını açıkladı. Yeni askerlik sistemi ile askerlik 6 aya düşüyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldığı canlı yayın programında yeni askerlik sistemi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı. Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin şu an Meclis'te olduğunu belirterek "Arkadaşlarımız ilgili arkadaşlarla temaslarını sürdürüyor. En kısa zamanda çıkacak." dedi. Akar, askerlik sisteminin çıkacağı tarih ile ilgili olarak ise "en kısa zamanda yasallaşacak, bayram öncesi olabilir." açıklamasında bulundu.

"YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İHTİYAÇ"

"Yeni bir askerlik sisteminin ihtiyaç olduğunu" belirten Bakan Akar, "Bütün modelleri gözden geçirdik. Milli ve tarihi değerlerimiz üzerinden hareket ettik. Olabildiğince yeni sistem. Reform diyebiliriz ama temelleri tarihimizde var." diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Sistemi kurgularken kişisel, mesleki ve teknik özelliklerini göz önünde bulundurduk. Askerlik gençlerinin eğitim ve işini olumsuz etkilememeli. Bizim asıl meselemiz öngörülebilir ve sürdürülebilir olması. Gençlerin geleceğinin kendi ihtiyaçlarının planlamalarını sağlamak aynı zamanda. Sistemde yükümlülük olarak 2 milyon 200 bin şu veya şu şekilde askerliğini ertelemiş gencimiz var. Her yıl takriben 700 bin gencimiz askerlik çağına gelmiş durumda. Bunların uygun bir sıra ve usulle askerlik hizmetlerini yaptırmaya çalışıyoruz. Rakamlarda, sayılarda, istekte, tercihlerde birtakım farklılıklar çıkarsa bu konuda deneyimli olan Bakanlıklarımız var. Bir şekilde kura ile halledeceğiz."

(Milli Gazete)

28 May 2019 - 09:52 - Güncel