‘Kentsel dönüşüm’ iddiaları tedirgin ediyor! Tarım ve hayvancılık biter

Şanlıurfa’nın bazı ilçelerindeki mera ve tarım arazilerinin kentsel dönüşüm adı altında imara açılacağı iddiaları kırsal mahallelerdeki vatandaşları tedirgin etti. Mera ve tarım arazilerinin konut veya sanayi alanlarına dönüştürülmesi halinde tarım ve hayvancılığın biteceği öne sürürken, ilçe belediyeleri ise bu girişimi, tarım arazisi vasfını yitirmiş alanlarda konut talebi ihtiyacını karşılamak olarak görüyor.

Şanlıurfa’nın kırsal ilçelerindeki kentsel dönüşüm iddiaları vatandaşları tedirgin etti. Mera ve tarım arazilerinin kentsel dönüşüm adı altında imara açılacağını öne süren ilçelerdeki kırsal mahalle sakinleri, bu girişimle tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesinden endişe ediyor. İddiaya göre konut ve kentsel dönüşüm ihtiyacını karşılamak isteyen ilçe belediyeleri imara açmayı planladıkları mera arazilerini önce hazine arazisine çevirip daha sonra konut alanına dönüştürmek için gerekli girişimlerde bulunuyor. Harran, Ceylanpınar, Birecik ilçeleri için bu türiddialar gündeme gelirken, benzer bir iddia da Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde de öne sürüldü. Kırbaş mahallesi sakinlerinden Ümit Avcı, Hilvan’ın kentsel dönüşüme ihtiyacı olmadığını, bu girişimle tarım ve hayvancılığın biteceğini öne sürerken, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise, tarım arazisinin konut veya sanayi alanına dönüştürülmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Böyle bir çalışmanın zaten Bakanlık tarafında da kabulünün mümkün olmadığını dile getiren Bayık, Hilvan’da imar genişlemesinin imkan dahilinde olmadığı için ve konut talebini karşılamak için benzer çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

AVCI: HİLVAN’DA HAYVANCILIK YAPILABİLECEK EN GÜZEL YER

İlçe belediyelerinin bu tür girişimlerinin tarım ve hayvancılığı bitireceğini öne süren Ümit Avcı, bu sorunun gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Mera ve tarım arazilerinin konut alanına dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulayan Avcı, “İlçe belediyelerinin çoğunda böyle bir şey var. Büyükşehir Belediyesi’ne teklif gönderiyorlar. Biz kentsel dönüşüm yapacağız diye. Meraları, tarım arazilerini hazineye dönüştürüyorlar. Buna benzer şeyler Birecik’ten, Ceylanpınar’dan da gelmiş. Hilvan’ın buna ihtiyacı yok. Hilvan’ın ihtiyacı olsa biz kendi evimizi bile veririz. Ama depremle ilgili bir yasa çıkarılmış. Hilvan’ın kentsel dönüşüme ihtiyacı da yok. Deprem bölgesi için çıkarılan yasayı siz burada kullanıyorsunuz. Meraları hazineye dönüştürecekler. Ondan sonra arazileri el altından bir şekilde alacaklar. Bizim komşu köyden de almışlar. Bizim köyden 2 bin 400 dönüm gidiyor. Komşu köyle birlikte yaklaşık 5 bin dönüm. Sadece bizim değil, diğer ilçeler de böyle bir durum var. Birecik’te, Ceylanpınar’da, Harran’da. Harran’da Tek Tek Dağları’nda 5 bin dönüm merayı hazineye dönüştürdüler. Sonra bunlar kentsel dönüşüm adı altında tahsis edildi. Burası tarım şehri. Tarım ve hayvancılık var. Ben 8 bin ağaç ekmişim oraya. Bizi kentsel dönüşüme niye koyuyorsunuz? Şu anda biz itiraz için dilekçeleri yazdık Büyükşehir Belediyesi’ne vereceğiz kararın iptali için. Valiliğe de yazdık, Bakanlıktan kararın iptali için. Mera komisyonu iptal etsin hepsine ayrı ayrı dilekçe yazdık. ÇED raporu alınmış mı? Kentsel dönüşüme uygun mu? Muhtara haber verilmiş mi? Yok. Sadece Hilvan değil, Ceylanpınar’da da Harran’da da bir dönüm mera gitmesin diyorum. Hepsi gündeme gelsin. Ben inanıyorum ki, yarın öbür gün, Halfeti de aynı kararı alır, Bozova da alır. Bu ülkeyi tarım ve hayvancılık kurtarır. Buralar dönüşürse, artık hayvancılık da biter. Bir nevi bizi göçe zorluyorlar. Muhtarlık olarak 20 ev var. Bizim Kırbaş’ta yaklaşık 10 bin hayvan var. Bir de Hilvan’da hayvancılık yapılabilecek en güzel yer” İfadelerini kullandı.

BAYIK: BEN DE HİLVAN’DA İMAR GENİŞLEMESİNE KARŞIYIM

Hilvan’ın çevresindeki verimli topraklar nedeniyle imar genişlemesine kendisinin de karşı olduğunu, tarım arazilerinin konut alanına dönüştürülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise, kentsel dönüşümün düşünüldüğü kadar kolay olmadığını belirtti. Hilvan’ın konut talebini karşılamak için çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Bayık şu ifadeleri kullandı:

“Tarım arazisi olmaz bir kere. Orada eğer 6’ncı veya 7’nci sınıf tarım arazi varsa orada zaten ot da bitmez. Mesela bizi kaymakamlıktan aradılar. 50 dönüm meraya mercimek ekmişler. Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na göre orayı bize devrettiler. Devredildiği zaman biz orayı konut yapmayacağız. Vatandaş oraya tecavüz etmiş. Şikayet olmuş CİMER’e, kaymakamlık da tespit etmiş. Biz aradılar, mesela onun 50 dönümlük ürününü belediyeye devrettiler. Belediye oranın ürününü kaldırdı. Orası yine mera olarak kalacak. Kentsel dönüşüm kolay olmuyor ki, şu anda. Öyle bir şey olsa Valilik inceliyor, İl Tarım Komisyonu var. Bizim Hilvan’ın çevresi tamamen kırmızı toprak. Bizde imar genişlemesi mümkün değil. Havalimanına yakın bir yer olursa, Hilvan’la havalimanı arasında 6’ncı, 7’nci sınıf, zemini sert olan bir alan olursa orada herhangi bir çalışma olabilir. Tarım arazisi kentsel dönüşüm alanına dönüp, konut veya sanayi olur mu? Öyle bir şey olamaz. Böyle bir girişimi zaten Tarım Bakanlığı da kabul etmez. Valilik kabul etmez. Urfa’da daha önce buna benzer şeyler olmuştu. Onların imarını da Bakanlık zaten iptal etti. Böyle bir karar Bakanlıktan da geri döner. Kırbaş’ta 2 bin dönüme yakın arazi var. CİMER’eşikayet edilmiş. Bunun 50 dönümü belediyeye devredildi. Bütün köylerde öyle. Vatandaş merayı öyle bırakmıyor ki. Zaptediyorlar, ekin ekiyorlar. Biz böyle bir şeyi de kamu adına yapacağız. Hilvan’ı biliyorsunuz. Hilvan’ın Yatılı Bölge Okulunun bulunduğu yerden kan gibi kırmızı toprakları başlıyor. Ben de Hilvan’da imar genişlemesine karşıyım. Bu benim üçüncü dönemim. Çok şükür şu ana kadar böyle bir dedikoduya girmedim. Çok şükür ismimiz karışmadı, bundan sonra da karışmaz inşallah.”

Hüseyin ÖZKAN /ÖZEL HABER-GAZETE İPEKYOL

24 Ara 2020 - 11:13 - Özel Haber