SİYASET SÖZDE Mİ ÖZDE Mİ?

Türkiye'de siyaset yapmak, çok iyi bir muhalefetin ortaya koyduğu adam akıllı ilkelerinin olmasını gerektirir. Muhalefet, iktidara karşı muhalif olmak...

Türkiye'de siyaset yapmak, çok iyi bir muhalefetin ortaya koyduğu adam akıllı ilkelerinin olmasını gerektirir. Muhalefet, iktidara karşı muhalif olmak için değil sürekli eleştirel yaklaşımlarıyla da farklı birer alternatiflerinin olmasını da gerektirir.

Bakıyorum da AK Parti'nin iktidara gelmesiyle muhalif partiler iktidara karşı oldukça manipülatif, asrın siyasi müceddidleriymiş gibi ahkam kesen partiler haline gelmişler. Siyasetin gerekliliği elbette halkların ve devletin çıkarları, yasalara bağlılığı ve kuvvetler ayrılığının işleyişine karşı kanuni bir çerçevede haddini bilmektir. Adalet mülkün temelidir ilkesi, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ibaresi laf olsun torba dolsun diye değil bir ülkeyi ayakta tutan tabiri caizse en büyük kolonlarıdır.

Bana göre iktidarın uzun bir süre payitahtta kalması, muhalifler için eşsiz bir siyaset arenasında iktidar vesilesiyle duygu ve düşüncede mesafeler kat etmiş, icraatlara gelince de komplikasyonik reaksiyonlar göstermişlerdir. Evet belki iktidarın da almış olduğu yanlış kararlar ya da icraatlar vardır ancak bu, ülke ve millet menfaatlerini bir kenara bırakıp yapmazsan "namertsin " gibi kronikleşmiş üsluplarla halledilecek bir iş değildir!

Meclis kulislerinde yapılan dedikodular, mecliste icraatlara imza atmak yerine yumruk atmak ya da meclis kürsüsünde ajitasyon yapmak muhalefetlerin oy kaybından çok kişiliği oturtamama sendromuyla karşı karşıya bırakacaktır. Şimdilik iktidara karşı olanlar, iktidar değiştikten sonra ne yapacaklar? Bana göre koşullar ve ortam sağlandığı zaman insanın gerçek kimliğini çıkaracaktır ortaya. Yani demem o ki, iktidara gelmeden bol keseden atmak, sizi inanılır ya da güvenilir kılmaz! İçte ve dışta sürdürülebilir bir politikanızın ve en önemlisi halkınızın refah seviyesini nasıl grafike edeceğinize bağlıdır. Bekleyip göreceğiz.

#

07 Oca 2020 - 11:13 - Yaşam