Çiğköftemiz gibi elimizden gidecek!

Şanlıurfa Zeytinciler Odası Başkanı Mehmet Ölmez, “Türkiye’nin yüzde 50 zeytinyağı ihtiyacı Urfa’dan çıktı. Fabrikalarımız da var, üretim de var, çok ekim de var Urfa’nın dört bir yanında. Bizim zeytinlerin çoğu yağa gidiyor. Urfa’nın zeytinyağı çok lezzetli ama bunlar ne oluyor, Nizip’e mal oluyor, Manisa’ya, zeytin bölgesi olan Aydın’a mal oluyor zeytinyağları. Yani burada aynı çiğköftemiz gibi kebabımız gibi hemen hemen elimizden gidecek” dedi.

Şanlıurfa, Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinin başında geliyor. Kadim topraklarda hemen hemen her tarım ürünü yetişirken, zeytin de bu yelpazede önemli bir yer tutuyor.

Havaların soğumasıyla birlikte zeytin telaşının başladığı kentte, kendi zeytinini yapmak isteyen vatandaşlar, soluğu zeytin satıcılarında alıyor. Satın alınan zeytinler ise çeşitli işlemlerin ve yorucu bir yolculuğun ardından sofradaki yerini alıyor.

Hal böyleyken kentin birçok noktasında zeytin tezgahları kuruluyor ve çeşitli fiyatlarda ürüne rastlamak mümkün oluyor.

Şanlıurfa Zeytinciler Odası Başkanı Mehmet Ölmez de Haliliye ilçesindeki zeytin tezgahında bu şifalı ürünleri vatandaşla buluşturuyor.

Sezonun nasıl geçtiği ile ilgili sorular sorduğumuz Mehmet Ölmez, hem fiyatlardan söz etti hem de zeytinyağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

FİYATLAR NE KADAR?

2020 yılının bereketli geçtiğini aktaran ve fiyatlardan söz eden Oda Başkanı Ölmez, “Bu sene yeni zeytin sezonu başladı. 2020 yılı bereketli bir yıl, yağışlarımız oldu zeytinlerimiz güzel oldu sezonumuz başladı herkese hayırlı olsun. Buradan da vatandaşlarımıza duyurularımız var. Havalar soğudu, zeytinler kararmadan zeytinlerini toplasınlar. Bu sene talep iyidir, işler iyi. Çünkü güne zeytinle başlıyoruz. Vatandaşlarımız o yüzden zeytini tercih ediyorlar. Geçen seneye nazaran fiyatlar aynı, geçen sene yağış olmadığı için bu sene zeytinler daha iyi. Bu sene yağışlar oldu zeytinler iyi yağlı. Çeşitli zeytinlerimiz var Ayvalık, Balıkesir, Halkalının var çeşitlerimiz bol. Fiyatlar 5 liradan başlıyor 7-8-9. Mardin Derik zeytinimiz var kilosu 15 lira, Ayvalık 7 lira, Gemlik 10 lira, Halkalının 5-6-7-8 liraya kilosu var” dedi.

‘SOFRALIK YEŞİL ZEYTİN TERCİH EDİYORLAR’

Vatandaşların, uzun ömürlü olması nedeniyle daha çok yeşil zeytini tercih ettiğini bildiren Ölmez, “Vatandaşlar en çok sofralık zeytin tercih ediyor. Balıkesir- Ayvalık, Bursa-Gemlik, Aydın’ın zeytinlerini tercih ediyor. Genelde yeşil zeytin tercih ediyorlar, yeşil zeytin suda daha dayanıklı olur, daha uzun ömürlü olur, daha lezzetli olur. Siyah zeytinler suda daha çabuk erir, siyah zeytinler salamura için olur, onun için vatandaşlarımız daha uzun ömürlü olduğu için sofralık yeşil zeytin tercih ediyorlar” diye konuştu.

‘URFA’NIN ZEYTİNYAĞI BAŞKA ŞEHİRLERE MAL EDİLİYOR’

Şanlıurfa’da yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağının başka şehirlere mal edildiğini vurgulayan Ölmez, şu sözlere yer verdi:

“Son yıllarda Urfa zeytini de tercih ediliyor. Urfa zeytini lezzetlidir. Buradan da sizin aracılığınızla milletvekillerimize de belediye başkanlarımıza da seslenmek istiyorum. Gerçekten zeytin konusunda çiftçilerimize destek versinler. Şu an Türkiye’nin zeytinyağı ihtiyacının yüzde 50’si Urfa’dan karşılanıyor. İklimimiz sıcak olduğu için zeytinlerimiz erken kararıyor, karardığı zaman o zeytin turşuluk için, sofralık için uygun olmuyor, çoğu zeytinyağına gidiyor. Ama burada bizim ismimiz yok. Türkiye’nin yüzde 50 zeytinyağı ihtiyacı Urfa’dan çıktı. Biz zeytinin içinde olduğumuz için, fabrikalarımız da var, üretim de var çok ekim de var Urfa’nın dört bir yanında. Çok güzel oldu ama bizim zeytinlerin çoğu yağa gidiyor. Urfa’nın zeytinyağı çok lezzetli ama bunlar ne oluyor Nizip’e mal oluyor, Manisa’ya, zeytin bölgesi olan Aydın’a mal oluyor zeytinyağları. Yani burada aynı çiğköftemiz gibi kebabımız gibi hemen hemen elimizden gidecek. İnşallah buradan sizin aracılığınızla vali beyimiz de belediye başkanlarımız da bunun için biraz çabalamalı.”

‘KIRILAN ZEYTİN DAHA LEZZETLİ OLUR’

Elle kırılan zeytinin çok daha lezzetli olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı Mehmet Ölmez, “Yeşil zeytinler tokmakla kırılır mesela. Nenelerimizden, annelerimizden gördük, hani çiğköftenin etini döver gibi aynı tokmakla yapıyorlar. Ama şimdi her şey makineleşti, daha kolaylaştı. Millet apartmanlarda yaşadığı için artık ses olmaması için makine tercih ediliyor. Eskiden annelerimiz bahçeli evlerde, bahçelerimizde yapardı bu işlemi çünkü elle kırılan zeytin daha güzel olur, daha lezzetli olur, yani onun için onu tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ZEYTİNLER ERKEN TOPLANMALI’

Vatandaşların, havalar iyice soğumadan zeytin hasadını yapması için uyaran Ölmez, “Buradan alına zeytin ortalama 3 hafta da olgunlaşır, sofraya konacak hale gelir. Her sezon 2 ay sürer. Diyelim ki 10. ayda başladı 12. aya kadar devam eder. Bundan sonra yani yılbaşından sonra zeytinler kararmaya başlar. Havalar soğuk olduğu zaman zeytinlere kurt düşer. Vatandaşlarımıza buradan söyleyeceğimiz, havalar soğumadan zeytinlerin toplanması. Geç hasat edildiği zaman zeytinlere kurt düşer ve zeytinden tat alamazlar, yani demem o ki zeytinleri erken toplamaları” şeklinde konuştu.

‘ZEYTİNYAĞI ŞİFADIR’

Zeytinyağının çok sağlıklı olduğuna da değinen Ölmez, “Son olarak zeytinin faydalarından bahsedecek olursak peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) hadisi şerifidir, zeytinyağını yiyiniz ve sürünüz şifadır. Yani onun için günde iki tane zeytin çekirdeği tüketilirse midede olan her şeyi eritir. Yani demem o ki zeytini tüketin, zeytin şifadır” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK-ÖZEL HABER/GAZETE İPEKYOL

#

19 Kas 2020 - 14:10 - Özel Haber