Urfalı kardeşlerin katıldığı programda ırkçı söyleme tepki!

Urfalı kardeşlerin konuk olduğu bir TV programında sunucunun Kürtçe konuşan kişiyi engellemesi ve “Türkçe konuşsun. Doğu dili bilmiyoruz” sözleri tepkilere neden oldu. Tepki gösteren isimler arasında Urfa vekilleri de yer alıyor.

Show TV'de yayımlanan "Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme" programındaki Şanlıurfalı kardeşlerin halaları Türkan Taşçı, programa telefonla bağlandı ancak Kürtçe konuşan hala Taşçı program sunucusu Yılmaz tarafından hattan alındı. Yılmaz'ın o esnada kullandığı ve ırkçılık olarak yorumlanan cümleleri ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sunucu Yılmaz "Hayır hayır. Türkan Hanım bizim de anlamamız lazım. Türkan Hanımı bir hattan alın. Kızlara hakaret edemez tabii böyle konuşamaz. Biraz da anlarım ben Kürtçe'den, kesinlikle olmaz. Halayla bir konuşun, doğru düzgün Türkçe konuşsun, burası Türkiye Cumhuriyeti. Doğu dili bilmiyoruz. Bilsek anlayacağız da konuşacağız da bilmiyorum" dedi.

Sosyal medyada binlerce kişi o anları "Irkçılık, ayrımcılık, haddini bil Didem Arslan Yılmaz" sözleriyle paylaşıldı.

URFA VEKİLLERİ PAYLAŞIM YAPTI

Tepki gösteren isimler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü de yer aldı. Vekil Öcalan sunucu Yılmaz'a "Bu ülkede Kürt ve Kürtçe düşmanlığı hiç bitmeyecek gibi. Çünkü ruh dünyalara çok kirli. #Kürtçe" sözleriyle tepkisini gösterirken Vekil Sürücü ise“ Doğu dili” ne demek? Bu ülke de 25 milyon Kürt doğu dili diye ayrıştırdığın Kürtçe’yi konuşuyoruz Çok da güzel konuşuyoruz Kürtçeye yapılan ırkçı ve saygısız tutumunuz çukur medyanızın temelidir Irkçı @arslandidem Kürtçeye saygı duymayı öğreneceksiniz. #haddinibildidemarslan "dedi.

Konu sosyal medyanın en çok konuşanları arasında ilk sırada yer aldı.

Öte yandan daha sonra tekrar programa bağlanan hala Taşçı konuşmasına Türkçe devam etti.

BİHA

#

24 Ağu 2021 - 22:34 - Güncel