Küçük Bedenime Dokunma Paneli

Harran Üniversitesinde düzenlenen ‘Küçük Bedenime Dokunma’ Panelinde çocuk istismarı bütün boyutlarıyla ele alındı. Harran Üniversitesi son günleri...

Harran Üniversitesinde düzenlenen ‘Küçük Bedenime Dokunma’ Panelinde çocuk istismarı bütün boyutlarıyla ele alındı.

Harran Üniversitesi son günlerin çok tartışılan konularından biri olan çocuk istismarını masaya yatırdı. Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programcılığının düzenlediği ‘Küçük Bedenime Dokunma’ adlı program, Eyyübiye Yerleşkesinde düzenlendi. Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Necmi Dedeoğlu’nun yaptığı panele, Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Öğr. Gör. Özlem Kekil ve Çocuk Şube Komiseri Mehmet Yolcu panelist olarak katıldı. Program, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş “Bilindiği üzere günümüz dünyasında çocuk istismarı giderek artmaktadır ve giderek artan bu sorun, toplumların adeta kanayan bir yarası, kronikleşen bir sorunu haline gelmektedir. Özellikle kelebeklerin bile çocuklardan daha uzun yaşadığı Ortadoğu coğrafyasında çocukların istismara daha fazla maruz kaldığını görmekteyiz” dedi.

KEKİL, İSTİSMAR TÜRLERİNİ ANLATTI

Çocuk Gelişimi programcılığı Öğretim Görevlisi Özlem Kekil “Sıkıntılı bir durum varsa eğer çocuk aile içerisinde durumunu bir bireye rahatlıkla anlatabiliyorsa, bu sorun kapatılabilir, çözülebilir ve yara daha çabuk kendini iyileştirir. Çocuk ileriki yaşamında da daha mutlu, daha pozitif bir ebeveyn haline gelecektir. İnsan hakları sözleşmesine göre çocuk 0-18 yaş arasındaki bir bireydir. Biz bu bireye istediğimiz her şeyi yapamayız. O çocuğun kendi hakları vardır. Bir de istismar dediğimiz zaman sadece cinsel istismar değil, bunlar dört başlık adı altında ele alınıyor. fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar ve ihmal” dedi.

TÜYSÜZ, ÇOCUK VE KADIN HAKLARINI EL ALDI

Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz “20. yüzyılda yaşanan birinci ve ikinci dünya savaşından sonra çocuklar ve kadınlar bu işten en fazla mağdur oldukları için belki de bu savaşların tek önemli yanı çocuk haklarının gelişmesine sebep olmaktı. 1990 yılında ülkemizin de kabul ettiği ancak 1994’te Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Avrupa Çocuk Hakları sözleşmesi ülkemizde hayata geçmiştir. Avrupa Çocuk Hakları Sözleşmesi esasında bütün insan haklarını ve çocuğun yararını ön plana çıkaran bir sözleşmedir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIN SUÇA SÜRÜKLENMESİ

Çocuk Şube Komiseri Mehmet Yolcu “Suça sürüklenen çocuk ise ki suça sürüklense bile onun mağdur olduğunu düşünüyoruz. Biz sokakta çalıştırılan çocuklarında bir istismara uğradığını düşünüyoruz, onlar içinde çalışmalar yapıyoruz. Hatta bununla ilgili bir projemizde var. Özellikle ışıklarda bekleyen çocuklarımızın kışın soğukta maalesef bedenen istismara uğradığını düşünüyoruz” dedi.

Çocuk Gelişimi programcılığı tarafından organize edilen programa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Avcı, Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Çocuk Şube Komiseri Mehmet Yolcu, Müdür Yardımcıları, İdareciler, Çocuk Gelişimi programcılığı bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı. Yaklaşık iki saat süren söyleşi sonunda konuşmacılara plaket takdimi yapıldı. (HABER MERKEZİ)

# 1

08 Ara 2016 - 10:55 - Güncel