Şanlıurfa'da mera işgali: İki kez saldırdılar!

Şanlıurfa'da mera alanlarının ‘işgal’ edilmesine karşı çıkan Celal Günbegi, iki kez silahlı saldırıya uğradı. Akrabası Halil Günbegi ve oğulları tarafından gerçekleşen ilk saldırıda, Halil Günbegi'nin oğluna "Sabri su getir" demesi üzerine ateş açtığı öğrenildi. Jandarmayı da hedef alan saldırı sonrası Halil Günbegi ve oğlu Sabri Günbegi tutuklandı. Diğer 2 kardeşin de firari olduğu öğrenilirken, aile fertlerinin başta 'devleti zarar uğratma' olmak üzere birçok suçtan dosyasının olduğu da anlaşıldı.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Payamlı Mahallesi Hacı Ali Kırsal Mahallesinde bulunan mera alanlarının akrabaları tarafından 'işgal ve gasp' edildiğini iddia eden 62 yaşındaki Celal Günbegi, 5 ay önce Halil Günbegi ve çocukları Mehmet, İbrahim, Celal ve Sabri Günbegi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İLK OLAY KEŞİF ESNASINDA YAŞANDI! 'SABRİ SU' DEDİ VE...

Günbegi’nin şikayetinin ardından Eyyübiye İlçe Kaymakamlığı, söz konusu mera alanında 11 Haziran 2020 tarihinde keşif kararı aldı. İddiaya göre, keşif yapılacak binaya doğru ilerledikleri esnada Celal Günbegi ve mera keşfi için Payamlı Mahallesi'ne giden Eyyübiye İlçe Kaymakamlığı personellerini gören Halil Günbegi, oğlu Sabri Günbegi'ye “Sabri su” diye bağırdı. Halil Günbegi'nin seslenmesinin ardından Sabri Günbegi’nin elinde bulunan av tüfeği ile Celal Günbegi’nin olduğu yere doğru ateş ettiği öne sürüldü. Sabri Günbegi’nin ateş etmesiyle Uzman Çavuş Veli K. omzundan ve Celal Günbegi ise sırtından yaralandı.

(Sabri Günbegi)

'YAKLAŞMAYIN SİZİ DE VURURUM'

Sabri Günbegi’nin elindeki silahı bırakması için kolluk kuvvetlerinin uyarılarda bulunduğu, ikna çalışmaları devam ettiği sırada da Sabri Günbegi’nin, “Yaklaşmayın sizi de vururum” şeklinde tehditler savurduğu ortaya çıktı. Olay yerine Sabri Günbegi’nin gözaltına alınması sırasında Halil Günbegi, Celal Günbegi ve İbrahim Günbegi’nin kolluk kuvvetlerine saldırdığı öne sürüldü.

HALİL GÜNBEGİ VE 4 OĞLU TUTUKLANDI

Saldırının ardından düzenlenen operasyonla Halil Günbeği ve 4 oğlu gözaltına alınırken, Halil Günbegi’nin olay yerinde bulunan aracında yapılan aramada tabanca ve 59 adet fişek ele geçirildi. Günbegi ve oğulları, 12 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri adliyede Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

56 GÜN SONRA SERBEST KALDILAR

12 Haziran günü tutuklanan Halil Günbegi ve oğulları Celal ile İbrahim Günbegi 56 gün sonra, 6 Ağustos tarihinde serbest bırakıldı. Sabri Günbegi'nin 'kasten adam öldürme' suçundan tutukluluk halinin devamına karar verildi. Serbest kalan Halil Günbegi ve çocuklarının köylünün kullanımına tahsis edilen mera alanlarını işgal etmeye devam ettiği öne sürüldü. Yaşananlara sessiz kalmayacağını ifade eden Celal Günbegi ise keşfin tamamlanması için 5 Ekim tarihinde bir kez daha Eyyübiye Kaymakamlığına başvuruda bulundu.

MÜDAHALE EDİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Başvuruyu işleme alan Kaymakamlık, 12 Ekim tarihinde bahsi geçen keşif işlemini başlattı. Celal Günbegi, kaymakamlık personeli ve jandarma ekipleri ile tekrar mera alanını keşfe gitti. Keşif sonunda ise Halil Günbegi ve çocuklarının 1.397.800,00 metrekare mera alanlarını sürmek, fıstık ekmek, çukur açmak ve yine bu alan içerisinde 180 metrekarelik alana da ev inşaatı yapmak suretiyle müdahalede bulunduğu tespit edildi. Kaymakamlık tarafından verilen karar ile mera alanında yapılan tecavüzün men edilmesine, keşif ve infaz için 1.974, 75 TL'nin Halil Günbegi tarafından müştekiye ödenmesine, ödenmediği takdirde ise icra yoluyla tahsis edilmesine karar verildi.

BU KEZ KIRMIZI IŞIKTA VURULDU

Keşif sonrası karakoldaki işlemlerinin ardından aracına binen Celal Günbegi, Şanlıurfa merkeze doğru hareket etti. Sırrın Mahallesinde kırmızı ışıkta önü kesilen Günbegi, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda bacağından ve baş bölgesinden vurulan Günbegi, ağır yaralandı. Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Günbegi, ilk müdahalesinin ardından Gaziantep'e sevk edildi.

İşte, vurulma anı:

CELAL GÜNBEGİ: DEVLET, ARAZİ MAFYALARININ ÖNÜNE GEÇMELİ

Gaziantep’teki özel bir hastanede tedavi gören Günbegi, ayak kemiğinin dağılması nedeniyle damarlar ve sinirlerinin kopması sonucu halen yatarak tedavi ediliyor. Tedavi gördüğü hastaneden çağrıda bulunan Celal Günbegi, halkın malını gasp eden şahısların cezalandırılmasını talep ediyor.

(Celal Günbegi)

Celal Günbegi, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Milletin merası, tarlası, namusu devletindir. Devletin bu arazi mafyalarının önüne geçmesi lazım. Köylünün arazisini köylüye bırakması lazım. Yarın çocuklarımız şehre inmek zorunda olmasın. Köydeki köyde, şehirdeki şehirde çalışsın. Bu çok büyük bir rant. 60 trilyon, 70 trilyon bir bedeli var. Devletin malına, toplumun malına zarar veren herkesin yakalanması lazım. Zaten burada bir eksik var. Yaptıkları kendilerine kar kalıyor. Bugünün parasıyla 60-70 milyon TL bir para. Civar köyler evleri boşalttılar. Bu alana zeytin ekiyor, fıstık ekiyor, villa yapıyor. Sen zeytin ekmişsen kimseyi tarlana bırakır mısın? Senin olmayanı senin malın ediyorsun, benim malımı da gasp ediyorsun."

(Halil Günbegi)

BABA TUTUKLANDI, 2 OĞLU FİRARİ

İkinci saldırı sonrası ise Baba Halil Günbegi, 'kasten yaralamaya teşebbüs ve kasten öldürmeye teşebbüs suçuna azmettirme' suçlarından tutuklandı. Celal ve İbrahim Günbegi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı ancak şahısların yaklaşık 2 aydır firari olduğu anlaşıldı.

DEVLETİ DE ZARARA UĞRATMIŞLAR!

Öte yandan, Halil Günbegi ve çocuklarının karıştığı tek olayın bu olmadığı anlaşılırken, şahısların birçok dosyasının da olduğu öğrenildi. Beyoğlu Kaza Danışmanlığı San. Ve Tic. A. Ş. adlı aile şirketinin sahipleri olan Halil Günbegi ve çocuklarının, trafik kazalarında mağdur olan vatandaşların hak ettiği tazminatın yüzde 40’ı oranında komisyon aldığı öne sürüldü. Alınan tazminat karşılığında düzenlemeleri gereken faturaları da düzenlemedikleri kaydedilen Halil Günbegi ve çocuklarının, özürlü oranını işbirlikçileri aracılığıyla olması gerekenden fazla gösterdiği ve devleti zarara uğrattığı ifade edildi. 14 Temmuz 2020 yılında Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından başlatılan operasyonla, özür oranlarının üzerinde rapor hazırlatıldığı iddiasıyla M.A. isimli memur ile seyyar sigorta takipçiliği yapan Mustafa Çaylak, Faruk Birgül ile Beyoğlu Sigorta'nın Balıkesir acentesi Halil Günbegi, yakalandı. İfadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen M.A. ve Halil Günbegi'nin aralarında olduğu 3 sigorta takipçisi, bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

11 DAVASI PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Gaziantep, Manisa, Saruhan, Sındırgı ve Şanlıurfa'da hakkında 11 davanın mevcut olduğu Halil Günbegi'nin çoğu cezasının ise adli para cezasına çevrildiği görüldü. Cezaları alt sınırdan verilen Halil Günbegi'nin, silahlı saldırı olayında ise 2 aydan az bir süre tutuklu kaldığı anlaşıldı. Halil Günbegi'nin oğulları Celal Günbegi hakkında 4, İbrahim Günbegi hakkında ise 9 davanın olduğu öğrenildi.

Özlem DİKMEN-Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER

İşte, Celal Günbegi'nin yaşanılanları anlattığı o videosu:

#

01 Ara 2020 - 13:05 - Özel Haber