Suriyelilere koronavirüs bulaşmıyor iddiası... İşte teoriler!

Suriyelilerde vaka sayılarının nadiren görüldüğü iddiası birçok teoriyi de beraberinde doğuruyor. Son günlerde uzmanlar bunun nedenini baharatlara yorumlarken, Suriyeli aktar Ahmet El Vakka da her öğün bol bol baharat tükettiklerini kaydediyor. Hiçbir akrabasını salgına yakalanmadığını söyleyen esnaf, "Bize fazla koronavirüs bulaşmıyor" dedi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs dünyanın dört bir yanına hızla yayılıyor.

Ekonomi, kültür, turizm derken birçok sorunu da beraberinde doğuran salgın, savaş yorgunu ülkeler için de büyük tehlike oluşturuyor. Özellikle Suriye'deki hastanelerin koronavirüs ile başa çıkma konusunda mevcut ihtiyaçları karşılayamadığı uzmanlar tarafından öngörülürken, Suriyelilerde az vaka görülüyor olması da kafalarda soru işareti oluşturuyor.

UZMANLARDAN 'BAHARAT' VURGUSU

Yaklaşık 600 bin mülteciye ev sahipliği yapan Şanlıurfa'da yaşayan Suriyelilerin koronavirüse yakalanmadığı iddiası, vatandaşlar tarafından da dillendiriliyor. Bu iddia ise beraberinde şu iki teoriyi ön plana çıkıyor: Suriyelilerin küçük yaşlarda sıtma aşısı olması, yemeklerde çok fazla baharat kullanmaları... Özellikle son günlerde uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda sık sık baharatlara değinilmesi, bu iddiaları daha da güçlendiriyor.

MÜFTÜOĞLU: BAHARAT KULLANDIKÇA BAĞIŞIKLIK GÜÇLENİR

Birçok uzmandan gelen açıklamaların yanı sıra son olarak Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da, 'baharata' vurgu yaptı. Katıldığı bir TV programında bağışıklığa katkı sağlayan baharatlara değinen Müftüoğlu, zencefil ve zerdeçala dikkat çekti.

İşte, Müftüoğlu'nun o açıklaması:

Müftüoğlu, "Mutfaklardan başlamamız lazım işe. Ne kadar çok baharat yükünü artırabilirsek vücudumuzda o kadar çok bağışıklığımız güçlenir. Zerdeçal ve zencefil çok önemli. Bunlara karabiber ve sumağı eklememiz lazım" dedi.

SURİYELİ AKTAR AJANSURFA'YA KONUŞTU

Uzmanlardan gelen açıklamalar sonrası gözler baharatlara çevrilirken, Şanlıurfa'da 4 yıldır birbirinden farklı baharatları vatandaşlara sunan Suriye uyruklu Ahmet El Vakka, Ajans Urfa mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulundu.

'KORONAYA YAKALANAN HİÇBİR AKRABAM YOK!'

Suriye'deki iç savaş sonrası ailesi ile Deyrizor kentinden gelerek Şanlıurfa'ya yerleşen Ahmet El Vakka, Asya ülkelerinden getirdiği bitki ve baharatların satışını yapıyor. "Suriyeliler koronavirüse yakalanmıyor mu?" iddiaları ve uzmanların baharat vurgusu sonrası değerlendirme yapan Suriyeli Vakka, ailesi ve akrabalarından hiçbir Suriyeli'nin koronavirüse yakalanmadığını öne sürdü.

VAKKA: BİZE FAZLA KORONAVİRÜS BULAŞMIYOR

Esnaf Vakka da bunun nedenini baharata yorumlarken, hemen hemen her yemekte baharat tükettiklerini kaydetti. Vakka, şöyle konuştu:

"Korona Suriyelilere de bulaşır illaki. Ama biz de çok nadiren görülüyor. Önce Allah’a sonra bu bitkisel ilaçlarda şifayı arıyoruz. Süreli bu bitkileri tüketiyoruz. Ağırlıklı olarak bitkisel ilaçlar kullanıyoruz. Sürekli baharat kullandığımız için bize fazla koronavirüs bulaşmıyor. Çevremden akrabalarımdan şimdiye kadar koronaya yakalanan olmadı daha."

'HER YEMEĞİMİZDE BAHARAT KULLANIYORUZ'

Udi hindi, şih başta olmak üzere çeşitli baharatlar kullandıklarını belirten Vakka, birçok bitkinin de Hindistan'dan getirildiğini söyledi. Udi hindi baharatını sabahları aç karınla bal ile karıştırarak içtiklerini ifade eden Vakka, öğlen yemekleri başta olmak üzere her öğün birçok baharatı karıştırdıklarını dile getirdi.

Vakka, "Udi hindi ilacını kullanıyoruz daha çok. Bitkisel ilaçları balla karıştırarak kullanıyoruz. Bizim kepse diye bir yemeğimiz var. Bu yemeğe 7 tane baharat koyuyoruz. En çok o yemekte kullanıyoruz. Onun dışında da tüketiyoruz. Öğlen yemeklerinde daha çok baharat kullanıyoruz" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-GAZETE İPEKYOL

Kamera: Esma ALBAYRAK

#

13 Kas 2020 - 13:49 - Özel Haber