Şanlıurfa'da bir ilk! Artık tedavi şehir dışında aranmayacak

Harran Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesinde gerçekleşen başarılı ameliyat ile sol kolon tümörü ve peritona yaygın tanısı konulan 59 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu. Şanlıurfa'da ilk kez yapılan sitoredüktif cerrahi ameliyatı ile artık hastalar da tedaviyi şehir dışında aramayacak.

Harran Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesindeki başarılı ameliyat ile sağlığına kavuştu.

59 yaşındaki kadın hasta büyük abdest yapamama, kilo kaybı ve iştahsızlık şikayetleri ile gastroenteroloji polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkik ve tahliller sonucunda hastaya sol kolon tümörü ve peritona yaygın tanısı konuldu. Daha sonra Gastroenterolog, Onkolog ve Genel Cerrahın bulunduğu ekip, konseyde sitoredüktif cerrahi yapılmasına karar verdi. Gelişmelerle ilgili hasta yakınlarını bilgilendiren doktorlar, ameliyat kararı aldı.

SIRASIYLA DIŞARI ÇIKARILDI: SAFRA KESESİ, KARIN ZARI...

Harran Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesinde gerçekleşen ameliyat, Genel Cerrahi Prof. Dr. Abdullah Özgönül ve Doç. Dr. Faik Tatlı ekibi tarafından yapıldı. Ameliyatta sırasıyla safra kesesi, küçük karın zarı, büyük karın zarı, 2 ayrı yerde iç içe girmiş ince bağırsak, kalın bağırsağın sağ kısmı ve sol kalın bağırsak çıkarıldı. İnce ve kalın bağırsak anastomozları da yapılarak, kalın bağırsak geçici olarak dışarı verildi. Daha sonra doktorlar tarafından hasta karnına 4 adet dren yerleştirildi. Bu drenlerden kanser ilacı 42.5 derecede ısı ile ısıtılarak 90 dakikada 1 litre olacak şekilde karına verildi. Bu işlem ile yıkama yapıldıktan sonra ameliyat sonlandırıldı.

DOKTORLAR AJANS URFA'YA KONUŞTU

İlk kez Şanlıurfa'da gerçekleşen sitoredüktif cerrahinin başarı ile sonuçlanmasıyla artık sol kolon tümörü ve peritona yaygın metastaz tanısı konulan hastalar da tedaviyi şehir dışında aramayacak. Ameliyat sonrası Ajans Urfa'ya özel açıklamalarda bulunan tanı konulan hastaların yüzde 90'ının kaybedildiğini kaydederken, bu işlemin Harran Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesinde yapılıyor olmasını büyük bir şans olarak değerlendirdi.

ÖZGÖNÜL: KONSEY KARARI İLE AMELİYATA BAŞLADIK

Konsey kararı ile ameliyata başladıklarını kaydeden Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Abdullah Özgünül, ameliyat esnasında hastanın karnından çıkarılan organları saydı ve şöyle konuştu:

"Tüm tahlilleri yapıldıktan sonra hastayı konseye koyduk. Konseyde Ahmet Hocam ve Hakan Hoca var. Konsey kararı ile ameliyata başladık. Kalın bağırsağı sol ve sağ kısmı, safra kesesi, karın zarı, ince bağırsaklar iç içe girmişti, iki ayrı yerden çıkarıldı. Bunlar çıkarıldıktan sonra karın içine 4 tane katater konuldu. İlaç verildi ve 1 buçuk saat uygulama devam edecek."

BÜYÜKHATİPOĞLU: 1 BUÇUK SAAT SÜREN BİR İŞLEM

Ameliyat ile vücuttaki kalıntı tümör yükünün tamamen temizlendiğini belirten Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Prof. Dr. Hakan Büyükhatipoğlu, "Bu işlem, vücuttaki kalıntı tümör yükünün ayıklanması ve tamamen temizlenmesi. Bu teknik bir işlem. 1 veya 1 buçuk saat süren bir işlem. Karın içinin kemoterapi ajanslarıyla yıkanıp, hastaya bir şifa sağlanması açısından önemli. Normalde biz bu hastalara kemoterapi veriyoruz. Bu açıdan oldukça önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

UYANIKOĞLU: BU HASTALARIN YÜZDE 80-90’I KAYBEDİLİYOR

Hastanın ileri evre kalın bağırsak kanseri olduğunu aktaran Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uyanıkoğlu, teşhis konulan hastaların çoğunun hayatını kaybettiğini söyledi. Konseyde alınan karar ile hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden Prof. Dr. Uyanıkoğlu,"Bu hasta ilk olarak bize müracaat etti. Büyük abdestini yapamama, kilo kaybı, büyük abdestinden kanama ve karın ağrısı şikayetleriyle geldi. Bunun ileri evre, 4’üncü evre dediğimiz bir kalın bağırsak kanseri ve karın içine yayılım olduğu tespit edildi. Konsey oldu, konseyde cerrahi ve kemoterapi kararı alındı. Bu hastanın özelliği ileri evre kanser olması. Normalde bu hastalara çok bir şey yapılamıyor. Maalesef çok kısa bir sürede bu hastaların çoğu kaybediliyor. Bir sene içerisinde bu hastaların yüzde 80-90’ı kaybediliyor" diye konuştu.

'ARTIK HASTALARIN ŞEHİR DIŞINA GİTMESİNE GEREK YOK'

Şanlıurfa'da ilk kez yapılan ameliyat ile artık hastaların tedavi için şehir dışına gitmeyeceğini dile getiren Prof. Dr. Uyanıkoğlu, "Yeni yapılan bu işlemle hastanın biraz daha yaşam beklentisini yükseltmek amaçlandı. Bizim açımızdan güzel olan tarafı bu tedavilerin, ameliyatın burada yapılabilir olması. Bu Urfa’da artık yapılıyor. Bu tür işlemler tek bir branşla, tek bir kişiyle olacak işler değil. Burada Abdullah Hocamız sağ olsun cerrahisini yapmasa, Hakan Hocamız kemoterapisini yapmasa, biz de endoskopisini yapmasak bu işlemlerin hiçbiri yapılamıyor. Bunların tamamlanması, bunların Urfa’da yapılabiliyor olması, Harran Üniversitesi’nde yapılıyor olması Urfa için bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Bu tür hastaların dışarıya gitmesi, büyükşehirlere taşınmasıyla bitmiyor. Hastayla birlikte hasta yakınları, kalma problemleri, ulaşım problemleri ortaya çıkıyor. Ya hastaya hiçbir şey yapılamıyor ve sefil oluyor ya da başka şehirlere taşınıp orada sıkıntılar çekiyor. Bu yüzden bu işlerin burada yapılıyor olabilmesi değerli ve bilinmesi gerekiyor" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

#

17 Kas 2020 - 11:05 - Özel Haber