Bu yolun sonu mutlu bitiyor!

Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, hem öğreniyor, hem üretiyor hem de para kazanıyor. Öğrencilerin ürettiği sıra, tahta ve pano gibi malzemeler ise diğer okullardaki öğrencilerin kullanımına sunulurken, mezun olduktan sonra iş imkanları da artıyor. Çalışmalarla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcı İbrahim Canbek, “Bu okulda toplamda 8 bin 258 adet parça üretildi. Toplam 50 bine yaklaşan bir üretim bandımız var. Meslek lisesine şu anda dezavantajlı öğrencilerimiz geliyor. Asgari ücret de 2 bin 20 liraya çıktı. Bir öğrencimiz geldiğinde en düşük 700-800 lira kazanacak, en fazla 2 bin 20 liraya kadar ücret alacak” dedi.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kentin en eski okullarından birisi konumunda. Binlerce öğrencisi olan ve mesleki eğitim konusunda önemli ayaklardan biri olan okulda öğrenciler, hem iş öğreniyor hem de çalışmaları karşılığında para kazanıyor.

Her yıl binlerce sıra, masa, pano, tahta vb ürünler üretilen okuldaki çalışmalar, kentteki diğer okullara da fayda sağlıyor. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretilen malzemeler işçilikleri ve kaliteleri ile dikkat çekerken, öğrenciler de memnuniyetini dile getiriyor.

CANBEK: BİR ÖĞRENCİMİZ EN DÜŞÜK 700-800 LİRA KAZANACAK

Okuldaki çalışmalarla ilgili olarak Ajans Urfa’ya konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcı İbrahim Canbek, öğrencilerin 12. sınıfta beceri dersine katıldığını ve sonucunda para kazandığını belirterek, “Geçen ay mesleki eğitim raporu yayınlandı. Şanlıurfa üretimde 9. sırada, inşallah 5. sıraya geçeceğiz. Okul olarak bu okul toplamda 8 bin 258 adet parça üretildi. Bu parçaların içerisinde sıra, dolap masası, pano, üçlü çerçeve var. Toplam 50 bine yaklaşan bir üretim bandımız var. Meslek lisesine şu anda dezavantajlı öğrencilerimiz geliyor. Bu öğrenciler 10. sınıftan itibaren sigortalanıyor. Sigortalandıktan sonra 12. sınıfta işletmelerde beceri eğitim dersi var. Buradaki çocuklar atölyelerde bu dersi gördükleri zaman ortalama başına yapılan parça üretiminden yüzde 30'a kadar en az gelir elde ediyorlar. Diyelim ki bir öğrenci geldi işi yok, maddi durumu kötü burada bir asgari ücret kadar gelir elde edebilir. Asgari ücrette 2 bin 20 liraya çıktı. Bir öğrencimiz geldiğinde en düşük 700-800 lira kazanacak, en fazla 2 bin 20 liraya kadar ücret alacak” sözlerine yer verdi.

‘BURADAN USTA OLARAK MEZUN OLUYOR’

Meslek liselerinin çok ciddi avantajları olduğunu ve okula gelen çocukların, mezun olduktan sonra iş yeri açabileceğini bildiren Canbek, “Çocuk buradan mezun olduğu zaman usta olarak mezun oluyor. 12. sınıftan mezun olduğu zaman iş yeri açma belgesi var. Öğrenci burada hem eğitim faaliyetlerini görüyor hem de mesleki faaliyeti görüyor. Meslek lisesi mezunu olduktan sonra direk gidip iş yeri açabiliyor. Öğrenci meslek lisesine gelmedi, normal dışarıdan okudu ne yapacak? 3 yıl kalfalık için, sonra ustalık için 5 yıl eğitim görecek. Meslek lisesinin çok ciddi avantajları var. 10. sınıfta öğrenci sigortalandığı için genç yaşta sigortalı olmuş olacak” diye konuştu.

‘MESLEKİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ, ÇOK KIYMETLİ’

Üretimin az olmasının mesleki eğitim ile alakalı olduğunu dile getiren Canbek, “Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor bunun yegâne sebebi üretimi az olması. Meslek liseleri üretime davet çıkaran yerler. Ben ülkemizin geleceği, çocuklarımızın geleceği için meslek liselerini öneriyorum. Ben Anadolu Lisesi mezunuyum ama meslek lisesiyle ilgileniyorum. Teknik anlamda okuduğum için meslek lisesinin kıymetini ben üniversitede anladım. Ben kendi çevremdekilere meslek lisesini tavsiye ediyorum. Bununda temel sebebi bugün bir tornacı dışarıdan 10 bin liraya kadar maaş alıyor ve ben öğretmen olarak 4 bin lira maaş alıyorum. Yani tornacının kazandığı maaşla benim kazandığım maaş bir değil. Onun için mesleki eğitim çok önemli çok kıymetli, çocukları mesleki eğitime yönlendirsinler” diyerek sözlerine son verdi.

ÖĞRENCİLER HEM OKUYUP HEM PARA KAZANMAKTAN MEMNUN

Okuldaki öğrenciler de hem okuyup hem para kazandıklarını, bu sayede bir yandan meslek öğrenirken, diğer taraftan da aile bütçesine katkıda bulunduklarını söyleyerek, meslek liselerinin önemine değindi.

Öğrencilerin görüşleri şu şekilde:

"Aileme katkıda bulunmak için, okul masraflarımı çıkarmak için okulumuzun döner sermayesinde çalışıyorum. Hem iş öğreniyorum hem eğitim görüyorum. Dolap sıra üretiyoruz, okullara gönderiyoruz. Zamanla öğrenince kolaylaşıyor."

"Öğrenciler için yapıyoruz. Kendi yaptığım işin daha iyi olduğunu hissediyorum. Kendi işimde usta olduğumu, gelecek nesilde sürdürebileceğimi düşünüyorum."

"Bizde bu meslek lisesinde bayanların yapabileceği her şeyi yapıyoruz. Bayanı erkeği olmaz diye bizde bu bölüme geldik. Yapabiliyoruz, sıra, masa yapıyoruz. Bayan öğrencilerin gelmesini istiyoruz. Çünkü bayanların yapamayacağı bir şey yok. Aileme katkıda bulunuyorum."

"Ekonomik olarak ailemize destek oluyoruz. Yeni nesiller için sıra yapıyoruz. İş imkanları fazla. Kardeşlerimize, arkadaşlarımıza eğitim görmeleri için bir avantaj sunmak mutlu ediyor. Ortalama olarak 700 TL ücret alıyorum. Okul masraflarım için harcıyorum, aileme destek oluyorum. Mesleğin zor yanları var, ışık kaynakları. Ama mesleğimi zevkle yapıyorum."

"Hem öğrenciyim hem geçimimi sağlıyorum. Evin eksiği ne varsa alabiliyorum. Maddi olarak biz burada çalışıyoruz, ortalama 700-750 TL maaş alıyoruz. Manevi olarak da aileme destek oluyorum, kendi ihtiyaçlarımı sağlıyorum. Gelecek neslin okuması için katkım oluyor, çok güzel bir duygu."

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

16 Oca 2019 - 09:50 - Özel Haber