Suriyeli hastaya müdahale! Urfa’da ilk kez yapıldı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştıma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Ferid Cereb, başarılı bir operasyonla Arteriyovenöz Malformasyon'u tedavi etti.

23 yaşındaki Suriye uyruklu kadın hasta, Suriye'de savaş sırasında yakınında bomba patlaması sonucu yaralandı ve Suriye'deki hastanede bir süre yattıktan sonra taburcu edildi. Fakat sonraki günlerde ayağında, bacağında ve kalçasında toplardamarlar belirginleşmeye ve büyük keseler oluşturmaya başladı.

Türkiye'ye gelip Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine başvuran hastanın toplardamarlarında dışarıdan görünen çok sayıda keselerin mevcut olduğu tespit edildi. Bu keseler, görüntü olarak hastayı rahatsız etmekle beraber hastada çabuk yorulma ve çarpıntı yapıyordu.

BİR GECEDE TABURCU EDİLDİ

Gerekli tetkikleri yapılan hastanın sol uyluk ve bacağında atardamar ve toplardamar arasında çok sayıda kaçak bağlantı olduğu tespit edildi (Arteriyovenöz Malformasyon). Hastayatedavi için ortak karar alındı. Açık ameliyatın mümkün olmadığı ameliyatta, kapalı yöntemle özel bir malzeme kullanarak kaçak bağlantıların içine girildi ve damarlar tedavi edildi. Tedavi sonrası ilk gecede keseler gözle görülür bir şekilde küçüldü. Kapalı yöntem cerrahi uygulandığı için hasta, bir gecelik yatış sonrası taburcu edildi. Hasta bir kaç gün içinde kendini çok daha iyi hissetmeye başladı.

Hastanın ikinci hafta kontrolünde tüm bacağı ve kalçası tam olarak düzeldi. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan bu işlem hem boyutu hem de zorluğu açısından Şanlıurfa ve bölgede ilk olmakla beraber, ülkede de sayılı vakalardan biri olarak kayıtlara geçti.

İPEKYOL

09 Nis 2019 - 09:56 - Sağlık