Bu ameliyatta yara izi kalmıyor

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke imza atarak iz bırakmadan apandist ameliyatı yapıldı.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ali Gök tarafından Şanlıurfa’da ilk defa SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi Yöntemi) ile Apendektomi (Kapalı Apandisit Ameliyatı) gerçekleştirdi. Ameliyat sayesinde vücutta iz oluşmadı.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke imza atarak iz bırakmadan apandist ameliyatı yapıldı. Günümüz cerrahları artık vücuda en az hasar veren ve en az iz bırakan ameliyat tekniklerini tercih ediyor. Bu tekniklerden biri de Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi Yöntemi (SILS). Bu yöntem sayesinde genelde göbek ve çevresinden açılan 3 delikle gerçekleştirilen ameliyat göbekten açılan tek bir delikle bu ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Hastanede apandist teşhisi konulan bir hastaya da bu yöntemi uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ali Gök, başarılı bir operasyon gerçekleştirdi.

VÜCUTTA AZ HASAR BIRAKIYOR

Konuya dair açıklama yapan Op. Dr. Gök, bu tür ameliyatların vücutta az hasar bıraktığını belirterek, buna bağlı olarak ameliyat sonrası ağrının çok daha az olduğunu ve ameliyat izinin göbek içinde saklanması nedeniyle ameliyat izinin görülmediğini, bunun da estetik açıdan büyük bir avantaj olduğunu ifade etti. Ayrıca bu tür ameliyatlarda yara yerinin daha sonraları fitık olma riskinin daha düşük olması tercih edilme nedenlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi) yönteminin her apandisit hastasına uygulanmaması gerektiğini de ifade eden Op. Dr. Gök, patlamış apandisitlerde bu yöntemi denemenin riskli olabileceğini ancak tecrübeli kişilerin bu yöntemi başarıyla uygulayabileceklerini söyledi.

(HABER MERKEZİ)

# 1

22 Ara 2016 - 10:51 - Güncel