Peltek’ten ‘TMO’ eleştirisi: Yeterli değil

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TMO Şanlıurfa Şubesini ziyaret ederek, Şube Müdürü Deniz Özoğul’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, çiftçinin kara gün dostu olarak bilinenToprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Şanlıurfa Şubesini ziyaret etti. Peltek, TMO Şube Müdürü Deniz Özoğul’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TMO Şube Müdürü Deniz Özoğul, yürütülen çalışmaları Peltek ile paylaştı. Peltek, Toprak Mahsulleri Şanlıurfa Ofis Müdürü Deniz Özoğul ve ekibinin Şanlıurfa’da yaptıkları özverili çalışmalardan ötürü teşekkürlerini iletti. TMO’nun genel politikalarında görülen aksaklıklara temas eden Peltek, Türkiye’nin yüz akı olan bu ofislerden çiftçilerin yeterli verimi alamadıklarına, Toprak Mahsulleri Ofisinin faaliyet konuları arasında bulunan konuların yeterli düzeyde iletilemediğine değindi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin bu kadar geniş alt yapı ağı olmasına rağmen çiftçilere yeterli desteği sağlayamaması ve izlenen tarım politikaları yüzünden beklentileri karşılamadığını ifade eden Peltek, ziyarette yaptığı değerlendirmede, "Çiftçilerin gübre ve tohum vb. ihtiyaçlarının da en azından Toprak Mahsulleri ofisinden karşılanması çiftçiye bir nebze destek olacaktır" dedi.

Peltek, hububat üreticisinin mağdur olmaması ve piyasa fiyatlarının tüketici aleyhine aşırı yükselmemesi için çalışmaların yeterli düzeyde yapılmadığını belirterek, genel politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Peltek, Hasatların devam ettiği bugünlerde, Türk çiftçisisin desteklenmesi gerektiğini, piyasayı düzenleme açısından yapılan hamlelerin hem üretici, hem de tüketici açısından zarar vermemesi gerektiğini belirtti.

09 Tem 2019 - 11:18 - Siyaset