Salgın, dolar, üretim... Şanlıurfa'da esnaf satış yapamıyor!

Koronavirüs; cep telefonu, aksesuar ve yedek parça piyasasını da tehdit ediyor. Çin'den gelen ürünleri bulmakta zorluk yaşayan esnaf, artan maliyet karşısında ise zamma yöneliyor. Hem salgının hem de dolardaki dalgalanmaların sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen Şanlıurfalı Esnaf Kadir Güler ise, "Eskiden 5 liraya aldığımız kılıfları şu anda 8 liraya alıyoruz, 15 liraya sattığımızda bizi kurtarıyor ama 15 liraya da müşteri almıyor" dedi.

Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs kontrol altına alınamadı.

Virüsün bulaş riskini aza indirmek için okulların yanı sıra fabrikaların bir kısmı ya kapatıldı ya da üretimi durdurdu. Çin'den gelen birçok ürünün ülkede üretiminin olmaması ise başta cep telefonu olmak üzere elektronik ürünlerde stokların erimesine neden oldu.

İTHALATÇI FİRMALAR ÜRÜN BULAMIYOR!

Yeni ürün alamayan ithalatçı firmalar ürün bulmakta zorluk yaşarken, bu olumsuzluklar fiyatlara da yansıdı. Birçok esnaf cep telefonu, telefon aksesuarı ve yedek parça fiyatlarında zamma yönelmek zorunda kaldı. Yapılan zamları da sınır kapılarının kapanmasına ve Çin'den ürün gelmemesine yorumlayan Şanlıurfalı Esnaf Kadir Güler ise sektörün son durumunu anlattı.

GÜLER: KORONAVİRÜS BİZİ ÇOK KÖTÜ ETKİLEDİ

Şanlıurfa'da yaklaşık 8 yıldır cep telefon aksesuarları ve ikinci el telefonların satışını gerçekleştiren Güler, tüm ürünlerin Çin'den geldiğini ve dolar endeksli olduğunu kaydetti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında gelen kısıtlamaların da etkisiyle tamamen iş yapamadıklarını söyleyen Güler, şöyle konuştu:

"Koronavirüs bizi çok kötü etkiledi. Zaten bizim alışverişlerimiz dolar endeksli. Hafta sonuları, Cumartesi ve Pazar iş yapıyorduk, kısıtlamadan dolayı şu an o işimiz de bitti. Akşam ve sabahları saat sorunları çıktı. Devletten de bir destek almıyoruz. İşlerimiz iyi değil."

'ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ MÜŞTERİ ALIŞVERİŞ YAPMIYOR'

Koronavirüs ile telefon kılıflarında da fiyatların yükseldiğini aktaran Güler, gelen zamlar sonrası vatandaşın geri adım attığını dile getirdi. Güler, "Koronavirüs öncesi ve sonrası işler yarı yarıya etkilendi. Dolar yüksek olduğu için talep de yok. Eskiden 5 liraya aldığımız kılıfları şu anda 8 liraya alıyoruz, 15 liraya sattığımızda bizi kurtarıyor ama 15 liraya da müşteri almıyor. Koronavirüs nedeniyle insanların alım gücü düştü. Şu anda iş yapamıyoruz desek yeridir" ifadelerini kullandı.

'SINIR KAPILARI KAPANDI, İTHALATÇILAR ÇİN'E GİDEMEDİ'

Sınır kapılarının kapanması, ithalatçıların Çin'e gidememesiyle stokların azaldığına değinen Güler, "Aksesuarlar, telefon kılıfları, telefon aparatları, şarjlar hepsi yurtdışından, Çin'den geliyor. Türkiye'de üretimleri yok, biz de dolar endeksli alıyoruz. Bu da hem fiyatlara hem de stoklara yansıyor. Sınır kapılarının kapanmasıyla stokçular, ihracatçılar kötü etkilendi. Stokta da olmayınca fiyatlar yükseliyor, biz de bunu müşteriye yansıtıyoruz ve alan olmuyor" diye konuştu.

'ESKİDEN PİYASA CANLIYDI, İŞ YAPIYORDUK'

Salgın öncesi işlerin iyi olduğunu belirten Güler, "Koronavirüs öncesi iş yapıyorduk, piyasa canlıydı, hareketlilik vardı. Şu anda kısıtlamalar geldi, insanların alım gücü düştü. İş yok, birçok dükkan kapalı. Bizim karşımızda kafe, lokanta vardı şimdi onlar kapalı. Oraya gelen insanlar şarj, telefon kılıfı alıyordu artık o da yok" sözlerine yer verdi.

'TELEFONA DA AKSESUARA DA TALEP YOK'

İkinci el telefon ve aksesuarlara talep olmadığı için esnaf olarak zorluklar yaşadıklarını ifade eden Güler, şu sözler ile konuşmasını sonlandırdı:

"Fiyatlara çok zam yapmamaya çalışıyoruz. Çok cüzi fiyatlarla satmaya çalışıyoruz. Zam yaptık mı müşteri almıyor, arasını bulmaya çalışıyoruz biz de. Potansiyel düştü ama eskisi gibi değil artık. İkinci el telefona da aksesuara da şu anda rağbet yok. İnşallah bir an önce bu koronavirüs belası başımızdan gider, biz de işimize ve gücümüze bakarız."

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER

#

11 Ara 2020 - 10:47 - Özel Haber