Baydemir: Hukuk herkese lazım olacak

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, "Hukuk ve adalet bir gün mutlaka ama mutlaka herkese lazım olacak" dedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, "Hukuk ve adalet bir gün mutlaka ama mutlaka herkese lazım olacak" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, hukuk ve adaletin bir gün herkese lazım olacağını söyledi. HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ile Mecliste basın toplantısı düzenleyen Baydemir, Türkiye genelinde hukukun üstünlüğüne, adalete dair büyük bir "karanlık dönemden" geçildiğini öne sürdü. Baydemir, "Hukuk ve adalet bir gün mutlaka ama mutlaka herkese lazım olacak." diye konuştu.

Şanlıurfa'da partililerine ve belediyelere yönelik gerçekleştirilen terör operasyonlarını eleştiren Baydemir, "Bu darbe değil de nedir? İşte darbe gerçekleşmiş olsaydı aynı şey gerçekleşmiş olacaktı. Arkanızda binlerce hayat hakkından edinilmiş mağdur bir kesim bıraktınız. Etki gücü yıllarca sürecek travmalar bıraktınız." ifadesini kullandı.

OHAL SÜRECİ

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ise OHAL'in beşinci ayını doldurduğunu belirterek, "OHAL'in ağır faturası Kürt siyasetine kesilmektedir. 150 gün içinde 44 bin 22 kişi gözaltına alındı. Aralarında eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz ve diğer yöneticilerimizin olduğu bin 68 kişi tutuklandı. Çatışmalı sürecin başladığı 22 Temmuz 2015'ten bu yana toplam 8 bin 523 kişi gözaltına alınırken 2 bin 488 kişi tutuklandı. 12 Aralık'tan bu yana Türkiye genelinde en az 756 parti yöneticisi ve üyelerimiz gözaltına alındı." dedi.

Bir gazetecinin, Fırat Kalkanı Harekatı'nda yaşananları sorması üzerine Baydemir, dün büyük bir acı, travma haberi geldiğini belirterek, "Bir kez daha bu ülkenin annelerinin yüreğine büyük bir ateş düştü. Ben her şeyden önce El Bab'da yaşamını yitiren, bu ülkenin evlatları, canları şahsında 2015 Temmuzu'ndan bugüne değin hayatını yitiren bütün insanlarımızı, canlarımızı anıyorum, ailelerine taziye iletiyorum." diye konuştu.

DIŞ POLİTİKA

"Ne işimiz var El Bab'da? Niye oradayız?" diyen Baydemir, yapılacak tek şeyin hızla Ortadoğu siyasetinde makas değiştirmek olduğunu söyledi. Baydemir, "Suriye politikası çökmüştür. Faturası, El Bab'daki Anadolu ve Mezopotamya'nın yoksul, emekçi çocuklarına ödetiliyor." görüşünü ileri sürdü.

(AA)

# 1

23 Ara 2016 - 12:13 - Güncel