Vekil Açanal, Urfa’nın sağlık sorunlarını iletti!

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’yi ziyaret ederek, sağlık sorunları hakkında bilgi verip çözüm için destek istedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’yi makamında ziyaret etti.Vekil Açanal, Şanlıurfa’daki sağlık sorunları hakkında bilgi verip çözüm için destek istedi. Görüşmede son dönemde yaşanan kızamık hastalığı vakalarının artışları ve bunların önlenmesi için bugüne kadar rutin aşılamanın devam ettiği, 100 bin doz aşı yapıldığı konuşuldu.

Yine görüşmede, 15 yaşına kadar rutin aşılamanın yapılmaya devam edildiği, belli yaş üzeri yetişkinlerde de uygulandığı hatta vakaların sıklaştığı riskli bölgelerde normalde 1 yaşında başlamanın 6. ayda yapılıp 1 yaşına geldiğinde tekrar aşılanarak normal takvime uyulduğu belirtildi. Öte yandan aşılamanın verimli olması için çalışmaların artarak devam edeceği de öğrenildi.

Kapanan hastanelerin tekrar gündeme gelmesi gerektiğini belirten Açanal, bölgede hasta sayısının çokluğunu hatırlattı.

Açanal, sağlık turizmi ile ilgili Şanlıurfa’nın bölgede aktif rol oynayabileceğini, özellikle Kuzey Irak bölgesinden gelebilecek hastaların iletişim konusunda yerelde Arapça ve Kürtçe sorunu yaşamayacaklarını, hastanelerde birçok branşta uzman doktorların gerekli tedavileri yapabileceklerini, gelen hastaların ve yakınlarının hem tedavi olup hem de tarihi ve kültürel zenginlikleri görebileceklerini kaydetti.

Alp Meşe de Kuzey Irak Bölgesinden talep olduğunu, bu tedaviler için kurulmuş olan Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) sayesinde işlemlerin kolaylaştırılarak yürütüleceğini belirtti.

Görüşmede, Alp Meşe ve Açanal Şanlıurfa’daki anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi için birlikte bir proje yürütme kararı aldı. Alp Meşe, proje çalışması için yetkililere talimat verdi.

Vekil Açanal daha önce yaşanan Şark Çıbanı ilacı temininde de devreye girmiş, işlemlerin hızlandırılarak Şanlıurfa’ya sevkinin gerçekleşmesinde yardımcı olan bakan yardımcısına teşekkür etti.

İPEKYOL

30 May 2019 - 11:59 - Sağlık