Özbek Türklerinin UNESCO sevinci

Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Özbek Türkleri, sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Özbek pilavının UNESCO Dünya Kültür Mirası listes...

Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Özbek Türkleri, sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Özbek pilavının UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının gururunu yaşıyor

Afganistan'dan 30 yıl önce Türkiye'ye getirilerek Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine yerleştirilen Özbek Türkleri, Özbek pilavının Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının sevincini yaşıyor. Afganistan'ın Bağlan ve Fulkhumri bölgelerinde yaşayan Özbek Türkleri, Rusya'nın ülkelerini işgal etmeleri üzerine 1986'da getirildikleri Ceylanpınar ilçesinde kendi kültürlerini de yaşatmaya çalışıyor. Özbekler, kısa süre önce atalarından kalan ve sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen Özbek pilavının UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının sevincini yaşıyor. Özbek Mahallesi sakinlerinden Hacı Abdurrauf, yaptığı açıklamada, Özbeklerin, kararı büyük memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Pilavın çok meşhur bir yemek olduğunu ifade eden Abdurrauf, özellikle düğün ve taziyelerde Özbek pilavının daha sık tercih edildiğini belirtti. Misafirlere ikram ettiklerini anlatan Abdurrauf, "Havuç, kuru üzüm ve et ile yapıyoruz. Özbek pilavını büyük kazanlarda pişiriyoruz.Tadı çok güzel ve lezzetlidir." dedi.

‘İKRAM ETMEYİNCE KÖTÜ HİSSEDERİZ’

Baki Çetiner de Özbek pilavının tarihinin uzun yıllara dayandığına dikkati çekti.

Atalarından kalan mirası gelecek nesillere aktarmak istediklerini vurgulayan Çetiner, "Pilavımız çok hafiftir, içerisinde şeker yoktur. Şeker hastaları bile yiyebilmektedir. Ayrıca Özbek pilavı yemek kültürümüzde tek başına bir yemektir. Misafirlerimiz geldiğinde başka bir yemek bile yapsak Özbek pilavının yerini tutmuyor. Mutlaka pilav yapmamız lazım. Misafirimize pilav ikram etmediğimizde onları güzel karşılamamış gibi hissederiz." diye konuştu. Mahallenin ileri gelenlerinden 70 yaşındaki Yakup Çınar ise özellikle ramazan ayında pilavın, iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında olduğunu söyledi.

ÖZBEK PİLAVI

Özbekistan'ın tarihi kenti Buhara'da dünyaya gelen ünlü tıp bilgini ve filozof İbni Sina tarafından tarif edildiğine inanılan ve günümüzde de Özbek sofrasının en lezzetli yemeklerinden biri sayılan Özbek pilavının, yapıldığı yöreye, hazırlanışı ve katılan malzemelere göre 100'den fazla çeşidi bulunuyor. Pirinç, soğan, havuç ve etten hazırlanan Özbek pilavına ayva, kuru üzüm ve çeşitli sebzeler ilave edilse de yapımında kullanılan ana malzemeler değişmiyor. Özbeklerin "aş" da dediği pilav çeşitleri arasında yer alan "toy aşı", "bayram aşı", "devzira pilav", "çayhane pilav", "Semerkand pilavı", "Andican pilavı" ve "Taşkent pilavı" yoğun ilgi görüyor.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Etiyopya'daki toplantısında Özbek pilavı, Somut Olmayan Kültür Mirası Listesine dahil edilmişti. (AA)

# 1

09 Ara 2016 - 11:09 - Güncel