Urfalı işçi kızın gurbette acı sonu!

Şanlıurfa'dan Yozgat'a mevsimlik işçi olarak giden 20 yaşındaki genç kız kanalizasyona düşerek hayatını kaybetti. Bir Urfalı aile daha ekmek parası için gittikleri gurbetten tabutla döndü.

Şanlıurfalı bir mevsimlik işçi daha gurbette can verdi.

İddiaya göre 20 yaşındaki Gülbahar Akdeniz mevsimlik tarım işçisi olarak ailesiyle Siverek'ten Yozgat'a gitti. Yozgat'ın Songur ilçesine bağlı bir köyde odun toplayan genç kız, kanalizasyona düştü. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekipleri tarafından çukurdan çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edilen genç kızın hayatını kaybettiği belirlendi. Genç kızın cenazesi otopsi için hastane morguna kaldırılırken olayla ilgili de soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

URFA'NIN MEVSİMLİK İŞÇİ DRAMI

Şanlıurfa Türkiye'de en verimli tarım arazilerine sahip bir coğrafyada bulunuyor ancak verilere bakıldığında da en çok mevsimlik işçisi bulunan kentlerin başında geliyor. Neden mi?

Tarım arazileri ya yapılaşmaya kurban ediliyor yada su toprakla buluşmadığı için her yıl onbinlerce kişi diğer illere işçi olarak göç ediyor. Gittikleri yerlerde ya kaza geçirip can veriyorlar yada gurbette işçi olmanın her türlü zorluğuna katlanıyorlar. Çavuş sistemi, çadırda yaşam, elektrik ve susuz yerler, okul çağında başlayan göç, arkada kalan hasta ve yaşlılar...

Tüm bunlar bir toplumun hakettiği yaşam düzeyinin çok altındaki hayatlar.

Peki ne yapılmalı?

Genç nüfusun da fazla olduğu kentte işçi sayısı oldukça fazla. İşsizlik ise aynı oranda yüksek. Çünkü kentte yeterli istihdam alanı bulunmuyor. Sanayileşmede yeni yeni atağa geçen kent özellikle son zamanlarda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in girişimleri ile yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. Bu yeni gelişmeler mevsimlik tarım işçiliğinin ise önüne geçemedi. Zira okuma-yazma bilmeyen kırsal kesimdeki vatandaşların tek geçim kaynağı olan tarımda iyileştirilmeye hala gidilemedi. Su hasret topraklar nedeniyle vasıfsız olarak tanımlanan vatandaşlar köydeki topraklarını bırakıp başka kentlerin işçisi oluyor. İşçi göçünün yanısıra kentin tarım ekonomisi de kalkınmıyor.

Mecliste milletvekili sayısını 14'e yükselten kentin bir de sulama ve enerji amacıyla kurulan Atatürk Barajı'na da sahip olmasına rağmen her yıl onbinlerce kişinin mevsimlik tarım işçisi olması ise büyük tezat oluşturuyor. Vekiller aracılığı ile tarım ve ekonomi politikaları iyileştirilmesi, eğitim politikası ile güçlendirilmesi gereken bir sürecin içine girilmeli.

Özellikle işçiler artık kendi memleketlerinde alın teri dökmek istediklerini belirterek yeni neslin yollarda ve gurbette can vermesinin önüne geçilmesini istiyor.

Özlem ÇELİK/İPEKYOL

15 Tem 2019 - 18:31 - Asayiş