EMO’nun neden sessiz kaldığı ortaya çıktı

Şanlıurfa’da yıllardır bitmeyen elektrik sorunu ve DEDAŞ’ın vatandaşlara yaptığı haksız zulme karşı EMO’nun neden sessiz kaldığı, odaya üye Elektrik Elektronik Mühendisi Ahmet Doğan’ın sorgulaması üzerine açığa kavuştu.

Şanlıurfa’da yıllardır bitmeyen ve çözüme kavuşturulamayan sorunların en başında elektrik kesintileri yer alıyor. Kentte çiftçilik yaparak geçimini sağlayan vatandaşların çoğu elektrik kesintilerinden dolayı ayaklandı, kentin farklı noktalarında protestolar düzenlendi, kimi haklarını savundukları için gözaltına alındı ya da yaralandı. Bu konuya kentte siyasiler ve STK’lar başta olmak üzere neredeyse her kesim tepki göstererek, elektrik sorununun bir an önce çözüme kavuşması için çağrıda bulundu. Yapılan tüm bu çağrılara ve DEDAŞ’ın zulmünün göz önünde olmasına rağmen Şanlıurfa Elektrik Mühendisleri Odası’ndan ses çıkmadı ve herhangi bir destek de gelmedi. Yapılan tüm bu çağrı ve eylemlere rağmen EMO’dan neden ses çıkmadığını araştırmak için Urfa ofisini ziyaret eden Elektrik Elektronik Mühendisi Ahmet Doğan, konuyu açıklığa kavuşturdu.

ELEKTRİK MÜHENDİSİ DOĞAN: “DEDAŞ İLE İŞ YAPTIĞINI ÖĞRENDİM”

Şanlıurfa’da yıllardır yaşanan elektrik sorununa Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) neden ses çıkarmadığını sosyal medya hesabından paylaşan Elektrik Elektronik Mühendisi Ahmet Doğan, şu ifadelere yer verdi:

“Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) aktif üyesiyim. Urfa'da yıllardır yaşanan elektrik problemi ile ilgili odanın neden herhangi bir açıklama ve çalışma yapmadığını merak edip, URFA ofisini ziyaret ettim. Oda'nın yöneticilerinin kamu kurumlarında çalıştığı ve DEDAŞ ile iş yaptığını öğrendim. Bu yüzden DEDAŞ'ı karşılarına almıyorlarmış. EMO Urfa Ofisinin üye sayısının 400’den fazla olduğunu ve büyük çoğunluğunun sadece zorunlu Serbest Müşavirlik Mühendislik (SMM) belgesi almak için oda ile irtibata geçtiğini ve aidat ödemekte dahi çekindiğini öğrendim.

“EMO’NUN SİYASİ BASAMAK OLARAK KULLANILDIĞINI ÖĞRENDİM”

EMO’nun neden DEDAŞ sorununa müdahale etmeyip herhangi bir çözüm bulmamasını paylaşan Mühendis Ahmet Doğan; “Odaya kayıtlı olmayan bazı genç mühendislerle görüştüğümde ise, odanın mühendisliğe veya şehre hizmet etmek için değil, siyasi basamak olarak kullanıldığını da üzülerek öğrendim. Şunu özellikle belirtmek isterim, EMO'nun siyasi görüşü olmaz. EMO, olaylara-yaşananlara siyaset üstü bir yaklaşım sergilemek zorundadır. EMO, hiç kimsenin siyaset basamağı olarak kullanabileceği bir kurum da değildir. Şehrin yıllardır yaşadığı en önemli sorun olan DEDAŞ ile ilgili, kayıp kaçak ile ilgili vb. konularda dahi bir açıklama veya çalışma yapamıyorsanız, EMO koltuğunu daha fazla İŞGAL etmeyin” şeklinde ifade etti.

BİHA

#

17 Ağu 2021 - 17:23 - Güncel