ÖZEL HABER | Vatandaş tedirgin, esnaf umutsuz... Altını olan bozdurmasın!

Yastık altı yapanların ve yatırımcıların güvenli limanı olan altın, geçtiğimiz yılki dalgalanmalarıyla vatandaşları tereddütte bıraktı. Koronavirüsün de etkisiyle vatandaşların altına çekimser yaklaştığını kaydeden kuyumcu esnafının 2021 yılından da umudu yok. Altında yaşanan hızlı düşüşe vatandaşların aldanmaması gerektiğini kaydeden kuyumcu esnafı, “Altını olan vatandaşlar bozdurmamalı, beklemeli. Muhakkak ki, altın yeniden yükselişe geçecektir” dedi.

Koronavirüsün gölgesinde geçen 2020 yılı, birçok sektörü olumsuz etkiledi.

Salgın nedeniyle yasaklar ve kısıtlamalar getirilirken, düğün salonlarının da kapanmasıyla birçok çift düğün tarihini erteledi. Ailelerin de yükselen altın fiyatları karşısında geri adım atması, kuyumcu esnafına kepenkleri indirtti.

KORONAVİRÜS İŞLERİ SEKTEYE UĞRATTI

Son aylarda altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalarla vatandaşların tedirginlik yaşadığını kaydeden Tarihi Hanlar Bölgesi'ndeki Kuyumcular Çarşısı Esnafı, 2021 yılından da umutlu olmadıklarını aktardı. Koronavirüs salgınının devam etmesi ve yerli turistin gelmemesinin işleri sekteye uğrattığına değinen esnaf, Gazete İpekyol’a açıklamalarda bulundu.

BURUN: VATANDAŞLARDA TEDİRGİNLİK VAR

Babadan kalan mesleği sürdüren ve çocukluktan bu yana kuyumculuk yapan esnaf Nedim Burun, “Geçtiğimiz yıl koronavirüse rağmen yine de iyi kötü alışveriş oldu ama 2021 şimdiden hiç iyi görünmüyor. Vatandaşlarda şu an bir tedirginlik var. Altın fiyatları geri gdiyor. Yağmur nedeniyle çiftçi mağdur, alışveriş olmuyor” ifadelerini kullandı.

‘ALTINI OLAN VATANDAŞLAR BEKLEMELİ’

Bugünlerde altında yaşanan düşüşün anlık olarak seyrettiğini ifade eden Burun, altını olan vatandaşların endişeye kapılıp satmaması gerektiğini belirtti. Burun, “Altının düşmesinin nedeni Amerika’da son olan olaylar. Vatandaşlara altın almayı tavsiye ederiz. Altın güvenli bir limandır, paralarını altına yatırabilirler. Altını olan vatandaşlar bozdurmamalı, beklemeli. Muhakkak ki, altın yeniden yükselişe geçecektir” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARINI EVLENDİRMEK İSTEYEN ŞİMDİDEN ALTIN ALABİLİR’

Koronavirüs nedeniyle düğünlerin ertelenmesinin sektörü kötü etkilediğine değinen Burun, altının düşüşte olduğu bugünlerde vatandaşların rahatlıkla altın alabileceğini dile getirdi. Ailelere tavsiyelerde bulunan Burun, şöyle devam etti:

“Düğünler bizi bayağı kötü etkiledi. Düğün salonları kapandı, vatandaşlar beklemede. Koronavirüsün bitmesini bekliyor vatandaş düğün yapmak için. Satışlar durunca biz de yarı yarıya zarar ettik. Çocuklarını evlendirmek isteyen aileler şimdiden altın alabilir. Ons altında, bilezikte 100 TL geri gelme durumu oldu. 520 TL’yi gören altın gramı şu an 420’lerde. Tavsiye ederiz vatandaşlara, altına yatırım yapabilirler.”

‘VATANDAŞLAR İŞÇİLİĞİ OLMAYAN BİLEZİĞE YÖNELİYOR’

Altındaki son durumu aktaran Burun, vatandaşlar için işçiliği olmayan bileziğin iyi bir yatırım olduğunu öne sürdü. Burun, “Altının gramı 417 TL, Cumhuriyet altını 2 bin 960 TL, yarım altın bin 465 TL, çeyrek de 740 TL civarında seyrediyor. Urfalılar daha çok çeyrek, cumhuriyet ve işçiliği olmayan bileziğe yatırım için yöneliyor. İşçiliği olmayan bilezik türlerini tavsiye ederiz. Urfa tabiriyle Urfa burması diyoruz. Vatandaşımız Cumhuriyet altın bulamayınca alıp, yatırım yapabilir” sözlerine yer verdi.

ÇATALLI: ALTINDAKİ DALGALANMA GÜMÜŞE YÖNELTTİ

Kuyumcular Çarşısında yaklaşık 23 yıldır çalışan İbrahim Halil Çatallı ise altındaki dalgalanmayla vatandaşların gümüşe yöneldiğini söyledi. Hediyelik aksesuarlar için gümüşün tercih edildiğini kaydeden Çatallı, “Koronavirüs, ister istemez bizim gümüş işine de etkisi oldu. Yüzde 50 düşüş yaşıyoruz. Altındaki iniş çıkışlar vatandaşları daha çok gümüşe yöneltti. Hediyelik olarak vatandaşlar daha çok gümüş almaya başladı” açıklamasında bulundu.

‘YÜZÜK, KOLYE, BİLEKLİK…’

Özellikle gümüş kolye, bileklik, yüzük ve setlerin tercih edildiğine değinen Çatallı, “Urfa bazında yaptığımız akıtmaya rağbet çok. Vatandaşlar özellikle gümüşü tercih ediyor. Hediyelik bileklik, kolye, yüzük ve setler satılıyor. Yüzükler 80 TL’den başlar, 200 TL’ye kadar çıkar. Kolyelerde 120 TL’den başlar, 500 TL’ye kadar çıkıyor. Daha ağır bir model isteyen olursa fiyat da yükseliyor” dedi.

‘TURİSTİN GELMEMESİ BELİMİZİ KIRDI’

Salgın nedeniyle yerli turistin gelmediğini ve işlerin sekteye uğradığını belirten Çatallı, “Bizim en çok belimizi kıran salgın nedeniyle yerli turistlerin gelmemesi oldu. Turistler gelmeyince ister istemez işimizde yüzde 60’lara varan bir düşüş oldu. Hastalık biter ve aşı olursa işler düzelir” diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER

Kamera: Esma ALBAYRAK

#

08 Oca 2021 - 10:41 - Özel Haber