Kentin tarihine sahip çıkıyoruz!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abiden Beyazgül, “Göreve geldiğimiz günden bu yana Tarih şehri Şanlıurfa'nın tarihine ışık tutan birbirinden önemli restorasyon ve çevre düzenlemesi ile ışıklandırma çalışmasına öncülük ederek tarihi Bıçakçı Mahallesinde cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarına başladık. 16 ayrı sokağı orijinaline uygun bir şekilde cephe sağlıklaştırması ve iyileştirmesi yaparak kentin tarihine sahip çıkıyoruz” dedi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa’daki yerel gazeteciler platformuyla aylık olarak bir araya gelen Şanlıurfa BüyükşehirBelediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kente dair devam eden, yapılan ve yapılması düşünülen projeleri anlattı. Şanlıurfa’da turizm, ulaşım, yer altı ve yer üstü projeleriyle kente yeni bir vizyon kazandırmaya çalıştıklarını kaydeden Beyazgül, kentin tarihine sahip çıktıklarını ifade etti. İşte Beyazgül’ün röportajından öne çıkan satır başları:

URFA KALE ETEĞİNİ GECEKONDULARDAN TEMİZLEDİK

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Kale Eteği Güney kısmında başlattığımız istimlâk çalışmalarıyla alanı tüm hemşerilerimizin, yerli ve yabancı misafirlerimizin gönül rahatlığıyla gezip dinlenebileceği güvenli bir yeşil alana dönüştürdük.

TARİHİ AYDINLATIYORUZ

Tarihi değerleri gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı ve görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi hedefleyerek Kale Eteğindeki kamulaştırma çalışmalarının ardından Haleplibahçe havzasında bulunan Kızılkoyun mağaralarının çevresinde 35 yapının yıkım çalışmalarını tamamladık. Mağaraların daha net bir görünüme kavuşmasını sağlayarak yaptığımız ışıklandırma çalışmalarıyla Kızılkoyun Nekropol alanı ışıl ışıl parıldıyor.

TARİHİ URFA SOKAKLARINDA CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMASI VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI

Göreve geldiğimiz günden bu yana Tarih şehri Şanlıurfa'nın tarihine ışık tutan birbirinden önemli restorasyon ve çevre düzenlemesi ile ışıklandırma çalışmasına öncülük ederek tarihi Bıçakçı Mahallesinde cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarına başladık. 16 ayrı sokağı orijinaline uygun bir şekilde cephe sağlıklaştırması ve iyileştirmesi yaparak kentin tarihine sahip çıkıyoruz.

TARİHE IŞIK TUTUYORUZ

'Peygamber Şehri Şanlıurfa'nın tarihi simgelerinden Kızılkoyun Mağaralarının ardından tarihi Ulu Cami’yi de dokusuna uygun olarak ışıklandırarak şehrin siluetine yeniden sunduk. Tarihi dokusuyla Şanlıurfa'nın en özel simgelerinden olan Ulu Cami’yi özel bir sistemle ışıklandırdık.

SAKIBIN KÖŞKÜ'NÜ RESTORE EDEREK ÇEVRESİNİ DÜZENLİYORUZ

Şanlıurfa'nın kültürel değerlerinden Sakıb'ın Köşkü’nü, restorasyon çalışmalarıyla yenileniyoruz. Çalışmalar tamamlandığında Sakıbın Köşkü "Gastronomi Merkezi" olarak yeni ihtişamıyla yine Şanlıurfalıların hizmetinde olacak. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Sakıbın Köşkü içerisinde düğün fotoğrafı çekimi, kafeterya, bol yeşil alan ve şehrimizin yöresel lezzetlerinin tanıtımı yapılacak.

OTO GALERECİLER SİTESİNİ YIKIP YENİ YERİNE TAŞIDIK

Kent merkezinde yer alan ve şehir trafiğini olumsuz etkileyen "Yıllardır yıkıldı yıkılacak denilen" Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesinin yıkım işlemlerini tamamlayarak şehrin merkezinde kalan oto galericiler sitesini yeni yerine taşıdık. Böylece şehrin tıkanan noktalarındaki trafik sorunlarını çözerek şehrin rahat bir nefes almasını sağladık.

YEŞİLDİREK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 1. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Belediyemiz ve TOKİ işbirliği ile 270 Bin metrekare alanda yapılacak olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesinin 40 Bin metrekarelik birinci etabında çalışmalarımız başladı.

Eski Karayolları Genel Müdürlüğü hizmet binasının olduğu alanda yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte projenin startını verdik. Öncelikle alandaki ağaçların birçoğu kesilmeden kökünden sökülerek başka bir alana taşındı, daha sonra ise temel atma çalışmalarıyla birlikte hummalı bir inşaat süreci başladı. Yeşildirek Kentsel Projesinin birinci etap çalışmalarıyla 40 bin metrekarelik alanda 294 konut ve 26 iş yeri yapılacak. Belirli bir aşamaya geldikten sonra buradaki kentsel dönüşüm ilan edilen bölgede vatandaşlarımız ile temasa geçilerek takas işlemleri başlatılacak.

TARİHİ GÜMRÜK HAN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

Şehir merkezindeki sıkışıklığı gidermek, şehre nefes aldırmak ve tarihi bölgelerin imajını ve görüntüsünü güzelleştirmek en asli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kamulaştırma çalışması yaparak Şanlıurfa genelinde revizyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Şanlıurfa’nın kalbi olan Haşimiye bölgesinde yer alan, 1990 tarihinde yapılan, Özdiker Çarşısı, bulunduğu yer olarak büyük bir trafik yoğunluğu ve görüntü kirliliğine sebep oluyordu. Tarihi Hanlar Bölgesinde yer alan “Tarihi Arasa Hamamı”, “Tarihi Gümrük Hanı” ile bölgede bulunan tarihi çarşıları gün yüzüne çıkartmak için Büyükşehir Belediyesi olarak olumlu dönütler almaya başladık. Sonradan yapılan Özdiker Çarşısının kaldırılması için Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırma yetkisi Büyükşehir Belediyesine verildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname doğrultusunda Özdiker Çarşısında toplamda 122 işyeri kamulaştırılarak yıkılacak.

Böylece gerçekleştirilecek olan yıkım çalışmalarının ardından bölgede meydan ve çevre düzenleme çalışmaları başlatılarak Şanlıurfa’ya bir meydan daha kazandırmış olacağız.

Şehrimize ve tüm hemşerilerimize hayırlı olsun…

KIZILAY MEYDANI ŞANLIURFA'YA HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete'de yayımladığı kararda "Kızılay Meydan Projesi için belediyemize yönelik "Acil Kamulaştırma Kararı" vermesiyle birlikte alanda bulunan Büyükşehir belediyemize ait eski Şanmed binasını yıkarak Şanlıurfa’mıza yeni bir meydan kazandıracak olmanın sevinci içerisindeyiz. Şimdiden tüm Şanlıurfalı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

EK HİZMET BİNALARINI TEK NOKTADA TOPLUYORUZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyemizde bulunan ve dağınık haldeki ek hizmet binalarını tek bir çatı altında toplayarak her bir ek hizmet binası için ödediğimiz kira bedellerinden tasarruf sağlayarak Belediyemizin bütçesine kattık.

KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI VE VİYADÜĞÜ TAMAMLANDI

Şanlıurfa Gaziantep güzergâhındaki trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatacak olan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğü çalışmalarında sona geldik. Bölgede yaşanan trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğünü tamamlayarak Karakoyun, Hızmalı, Süleymaniye, Akşemsettin ve Devteşti Mahallelerini birbirine bağladık.

BÜYÜKŞEHİR ASFALT VE BETON İHTİYACINI KENDİSİ KARŞILIYOR

Daha önce mevcut olan ve Saatte 60 ton sıcak asfaltın üretilebildiği eski Asfalt Şantiyesini “modern tekniklerle” güçlendirerek revize ettik. İlk olarak çevreye duyarlı, doğalgaz ile çalışan, Saatte 240 ton sıcak asfalt üretebilecek, yüksek kapasiteli ve daha kaliteli asfalt üretimi yapacak olan “Asfalt Plent’imizi” kurduk. Ardından yeni “Tır ve Kamyonlarımızı” satın aldık ve Şanlıurfalılara hizmet için kollarımızı sıvadık. Bunun yanında “modernize ederek” taşımasını sağlayıp hizmete açtığımız “Beton Santrali” ile “Saatte 90 Metreküp Beton Üretimi” yapacağız. Tam otomasyonlu olarak kurduğumuz “Beton Santral”imiz günlük 1500 ton olmak üzere aylık 45 bin ton beton üretimi yapabilecek bir kapasiteye sahiptir. Şehrimizi çok daha konforlu ve huzurlu bir hale getirmek, için yatırımlarımıza hız verdik.

GAP VADİSİ 4. ETABI TAMAMLANDI

Sıcak bir iklim kuşağında bulunan Şanlıurfa’da yeşil alan ihtiyacını gidermek için kent merkezi ve tüm ilçelerde büyük bir yeşil alan atağı gerçekleştirerek, GAP Vadisi 4. Etabını tamamladık.

Vizyonel projeler ile hedeflerimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin yeşil alan ihtiyacını karşılayacak olan GAP Vadisi’nde yaptığımız çalışmalar neticesinde 4.Etapta dinlenme alanları ve kafeteryaları halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca alanda yeşillendirme çalışmaları kapsamında 85 Bin metrekarelik yeşil alan içerisine 100 bin ağaç ve bitkinin dikimini gerçekleştirdik.

Gazete İpekyol

29 Eki 2020 - 10:13 - Güncel