Urfa, Suriyelilerin tek sığınağı!

Suriyelilere ayni ve nakdi yardımın kesilmesi yönünde talimat veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın bu kararından sonra gözler 600 bin civarında Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’ya çevrildi. Çoğu illerde Suriyeliler dışlanırken Şanlıurfa onlar için ‘tek sığınak’ olarak düşünülüyor.

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerden sonra Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan ilk resmi yazsında Suriyelilere yapılan yardımların kesilmesi talimatını verdi. Bazı belediyelerin bu yönde bazı kararlar alması beklenirken gözler 600 bin civarında Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’ya çevrildi. Batı illerinde yaşayan Suriyelilerin maddi sorunlar nedeniyle yeniden Urfa’yı ‘tek sığınak’ olarak görecekleri, bu nedenle de kente yeni göçlerin olabileceği düşünülüyor. Şanlıurfa’da da Suriyelilere yönelik farklı kurumlar tarafından hem nakdi hem de ayni yardım yapılırken, yeni oluşan yerel yönetimlerin Suriyelilere ait işyeri ve bu yardımlar konusunda nasıl bir yol izleyecekleri merak ediliyor.

BELEDİYE AYNİ VE NAKDİ YARDIM YAPMAYACAK

Belediye başkanı koltuğuna oturan Özcan, seçim çalışmaları Suriyelilere yapılan yardımların kesileceğini ve Suriyelilere iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğini söylemişti. Verdiği sözü yerine getiren Özcan talimatında şunları kaydetti: “Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay'ı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 'Sosyal Uyum Yardımı' adı altında yardım yapılmaktadır. Bu nedenle, ilimizde yaşamakta olan herhangi bir yabancı uyruklu kişiye Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden ayni ve nakdi yapılmaması hususunda, gereğini rica ederim.'

'KATLANILMAZ BOYUTA GELDİ'

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmamasına ilişkin verdiği talimatla ilgili açıklama yaptı. Göçmen statüsündeki yabancı uyruklulara yardım yapılmaması talimatı verdiğini belirten Başkan Özcan, "Bunu ilk aday olduğum günden itibaren söyledim, daha önce TBMM'de de söylemiştim. Sayın Cumhurbaşkanı 2 hafta önce açıkladı. Suriyeliler için harcadığımız para 37 milyar doları geçti. Sadece 1,7 milyar avro Avrupa Birliği'nden geldi, başka da bir para gelmedi. Yani 200 milyar TL'nin üzerinde paramız, misafir geldiğini söyleyen Suriyelilere gitti. Detaylı araştırdım. Suriyeliler hem Sosyal Yardımlaşma'dan yardım alıyorlar hem Sosyal Hizmetler'den hem Kızılay'dan hem de belediyelerden alıyorlar. O yüzden ben seçmene şunu söyledim. 'Bu artık dayanılmaz bir boyuta geldi. 7 yıldır bakıyoruz. Çocuklarımızın iaşesini veriyoruz. Ben diğer yardım kurumlarına karışamam böyle bir yetkim yok; ama Bolu Belediyesi bütçesinden bir tek Suriyeliye tek kuruş yardım yapmayacağım'. Bunun gereği olarak da bu yazıyı yazdım. Bu çağrı daha önce ülke genelinde yankı bulmuştu. Ülkemizde herkes artık bu durumdan rahatsız. Katlanılmaz bir boyuta geldi" diye konuştu.

İPEKYOL

10 Nis 2019 - 12:18 - Yaşam