Açıklandı: Harran’a su geliyor!

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Şanlıurfa Harran ve yukarı Harran ovalarına sezonunun ilk suyunun verilmeye başlandığını açıkladı.

Devlet Su İşlerinden (DSİ) yapılan açıklamada Şanlıurfa’nın Harran İlçesindeki ovalara su verilmeye başlandığı ifade edildi.

2 MİLYON DEKAR ARAZİYE SULAMA SUYU VERİLDİ

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın konuyla ilgili açıklamasında, Şanlıurfa Harran ve yukarı Harran ovalarına sezonunun ilk suyunun verildiğini belirterek, “2019 yılı sulama mevsiminin açılmasıyla birlikte Harran Ovasına su vermeye başladık. Sulama ile Harran Ovasında yaklaşık 2 milyon dekar alan suyla buluşacaktır. Atatürk Barajı göl rezervuarından alınan su, her biri 26,5 kilometre uzunluğunda, 7,62 metre çapında ve toplamda 328 metreküp kapasiteli 2 tünel yardımı ile ana isale kanallarına, oradan da bu kanallar ile Mardin ve Harran regülatörlerine aktarılıyor” dedi.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin devam ettiğini ifade eden Aydın, “GAP’ın en önemli illerinden biri de Şanlıurfa’dır. Son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 2 milyon 657 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilerimize yıllık 1,149 milyar TL zirai gelir artışı sağladık. Gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve dünyanın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz” sözlerine yer verdi.

İPEKYOL

04 May 2019 - 11:12 - Yaşam