Şanlıurfa'da tek doktorun da gitmesi hastaları mağdur etti!

Şanlıurfa'da görevli İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı, tayininin çıkmasıyla kentten ayrıldı. Tek olan alerji uzmanının gitmesi ise alerjik rahatsızlıkları olan hastaları mağdur etti. Nüfusu 2 milyonu aşan Urfa'da hastalar başta Antep olmak üzere çeşitli illerde tedaviyi ararken, duruma isyan eden bir hasta da yetkililere seslendi: Bize önce bir alerji polikliniği verin ki şehir hastanesi projesine inanayım. Şanlıurfa eğer bir köy ise benim buna itirazım yok. Ama büyükşehir olmuşsa, nüfusu 3 milyona dayanmışsa bu kentin ayıbıdır!

Şanlıurfa'nın önemli sorunlarının başında sağlık geliyor.

Nüfusu 2 milyonu aşan kentte özellikle doktor ve sağlık çalışanı noktasında eksiklikler yaşanırken, bu sıkıntılara geçtiğimiz aylarda bir yenisi daha eklendi. 2017 yılından bu yana Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli olan İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doktor Esra Karabiber, Mayıs ayında Şanlıurfa'dan ayrıldı.

TEK DOKTORUN DA TAYİNİ ÇIKTI

Kentteki tek Alerji Hastalıkları Uzmanının da İstanbul'a tayin olmasıyla birlikte kentte bu alanda doktor kalmadı. Mayıs ayından bu yana Şanlıurfa'da alerji uzmanın olmaması ise alerjik hastalıkları olan vatandaşları mağdur etti. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yalnızca Gaziantep'te İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanın olması ise Şanlıurfalı hastaları yine komşu kente muhtaç etti.

KONAKLAMA, ULAŞIM... TEDAVİ ŞEHİR DIŞINDA ARANIYOR

Konaklama, ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu göz önünde bulunduran bazı hastalar muayene ve tedavi için şehir dışına yönelirken, bazı hastalar da neye alerjileri olduğunu bilmeden çile çekiyor. Bu hastalardan biri de Fevzi Eski.

NEYE ALERJİSİ OLDUĞUNU BİLMİYOR!

Rahatsızlıkları üzerine doktorların yazdığı ilaçların vücudunda alerjik reaksiyonlara neden olduğunu ifade eden Eski, uzmanın olmadığı kentte neye alerjisi olduğunu bilememekten dert yandı. Doktorların ilaç yazdığı esnada, "Neye alerjiniz var?" sorusuyla karşılaştığını kaydeden Eski, "Bunu benim değil, doktorların söylemesi gerekiyor" diyerek, isyan etti.

'HANGİ ANTİBİYOTİĞE ALERJİM OLDUĞUNU BEN NEREDEN BİLEYİM!'

Eski, konuşmasına şöyle devam etti:

"Son dönemlerde bazı ilaçlara veya gıdaya onu tam bilemiyorum, alerjim var. Bu nedenle defalarca acile gittim. Gece yarıları acillere gittim. Burada ne yapmam gerektiğini merak ettim, soruşturdum, hastanelere gittim. 'Nerede, ne yapmamız gerekiyor?' dedim. 'Alerji polikliniğine gitmeniz gerekiyor' dediler. Araştırdım, Şanlıurfa’da herhangi bir hastanede alerji polikliniği yok. Alerji doktorumuz yok. Yani bir alerji için, bir alerji testi için benim vücudum hangi ilaca tepki veriyor, neyden alerji oluyor onu bilemiyorum. Doktora gidiyorum, normal bir soğuk algınlığı şikayetiyle gidiyorum. Ama doktor bana ilaç yazdığı zaman, 'Bu antibiyotikler bana alerji yapıyor' diyorum. 'Hangi antibiyotik?' diyor. Bunu bana doktor soruyor. Hangi antibiyotik olduğunu ben nereden bileyim? Bunu sizin bana söylemeniz gerekiyor. Bana söyleyin, çıkartın bunu. Hayır, bunun için ne lazım? Burada alerji polikliniği veya alerji doktoru dediğimiz branşta doktorlarımız gerekli."

'ALERJİ TESTİMİZİ YAPACAK DOKTOR NEREDE?'

Tek doktorun de gittiği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sadece çocuk alerji doktorunun olduğu bilgisini aldığını kaydeden Eski, yazılan antibiyotiklere alerjisi olup olmadığını öğrenmek için başka ile gitmek zorunda kaldığını belirtti. Eski, "Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi gittim, yoktu. Sadece çocuk alerji bölümü var. Ben çocuk değilim, benim branş doktorum nerede? Tamam, çocuk alerjisi mevcut. Buna itirazımız yok. Ama bizim alerji testimizi yapacak doktor nerede? Poliklinik nerede? Bunun için hangi illere gitmemiz gerekiyor? Hangi ile gideceğimizi de bilmiyoruz. Bunun için ben gerçekten huzursuzluk yaşıyorum. Herhangi bir ilaç alamıyorum. Bir ilaçtan dolayı mı, bir gıda alerjisi mi, neden dolayıdır onu bilemiyorum. Ben bunu burada anlatırken birçok Şanlıurfalının sorununu dile getirmek istiyorum. Ben kendim yaşıyorsam demek ki bu Urfa’da yaşayan yüzlerce, binlerce insan var. Bazı insanlar diyor ki, bir alerji testi için Adana’ya mı, Ankara’ya mı gitmemiz lazım? Burada bir hastadan test alınacak, bu testin sonucunu bildirecek ve 'Sen şu şu ilaçlara duyarlısın. Bunları kullanmayacaksın' denilecek. Bu kadar basit" ifadelerini kullandı.

'İLAÇ ALIYORUM KAŞINTI, ŞİŞME OLUYOR VÜCUDUMDA'

Hangi ilaca alerjisi olduğunu ve yan etki yaptığını bilmediği için vücudunda kızarıklıklar oluştuğunu aktaran Eski, "Yan etkileri genelde bu kurdeşen denilen bir alerji tepkisi diyelim. Bir ilaç kullanıyoruz, akşam ben gece yarısı uyanıyorum ve acile gidiyorum. Nereme el atıyorsam bir kaşıntı, bir şişme. Bunlara herhalde tıpta kurdeşen diyorlar, böyle şeylerle karşılaşıyoruz. Bunun dışında da bazı alerjilerim var. Şu anda hala vücudumda alerji türü var. Ben gittim herhangi bir şey bulamadım. Aldığım ilaç yine etki yapıyor" diye konuştu.

'BİR ALERJİ POLİKLİNİĞİ VERİN Kİ ŞEHİR HASTANESİNE İNANALIM'

Şanlıurfa'da halen belirsizliğini koruyan Şehir Hastanesine de değinen Eski, öncelikle kentteki eksik polikliniklerin tamamlanması gerektiğini dile getirdi. Eski, "Hangi ilaç alerji yapıyor bilmiyorum ki. İlaçları yanımda gezdiriyorum. Tedavi de olamıyorum dolayısıyla. Bundan dolayı yetkililerden ricam, Urfa’ya bir el atsınlar. Lütfen Urfa’ya gerekli doktorları getirsinler. Urfa Türkiye’ye bağlıysa ve Urfa’dan biz milletvekili göndermişsek meclise, bizim haklarımızı savunsunlar. Yeter artık. Biz daha şehir hastanesi bekliyoruz. Şehir hastanesinden ziyade önce bir poliklinik, bir alerji polikliniği verin ki ben diğerine inanayım" sözlerine yer verdi.

'BU ŞANLIURFA'NIN AYIBIDIR'

Son olarak Şanlıurfalı milletvekillerine ve yerel yönetimlere seslenen Eski, şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı:

"Ben buradan şunu söylemek istiyorum. Devlet yetkililerimize, Şanlıurfalı milletvekillerimize sesleniyorum. Ankara'ya gidip, görev yaptığınızı söylüyorsunuz. Şanlıurfa eğer bir köy ise benim buna itirazım yok. Bir köyde normal bir sağlık ocağı olur, oraya bu yeterlidir. Ama Şanlıurfa bir büyükşehir olmuşsa, Şanlıurfa nüfusu 3 milyona dayanmış bir büyükşehir ise ve Şanlıurfa’da bir alerji polikliniği bulunmuyorsa bu Urfa’nın ayıbıdır."

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/GAZETE İPEKYOL

Kamera: Esma ALBAYRAK

#

19 Kas 2020 - 09:49 - Özel Haber