Şanlıurfa'da doktor sayısındaki yetersizlik verilere yansıdı

Türkiye'de illere göre doktor sayısı ve doktor başına düşen kişi sayısı açıklandı. 2019 yılını kapsayan verilerde Şanlıurfa'nın hasta sayısında ülkede ilk sıralarda hekim sayısında ise son sıralarda olduğu görüldü.

Türkiye'de 2019 yılı hekim dağılımı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ile ortaya kondu.

Verilere göre Türkiye'de toplam 160 bin 810 hekim bulunuyor. 34 bin 888 sayısı ile İstanbul en çok doktor bulunduran il olarak kayıtlara geçerken en az hekim ise 127 doktor ile Bayburt'ta bulunuyor. Sağlık sorunları ile gündemden düşmeyen zaman zaman meclis kürsülerinden olumsuz örnek olarak gösterilen Şanlıurfa'da ise yalnızca 2 bin 518 doktor görev yapıyor. Kent bu veriler ile hekim sayısında diğer illere göre son sıralarda yer alıyor.

DOKTOR SAYISINDAKİ YETERSİZLİK VERİLERDE

Kentteki yetersiz doktor sayısını gözler önüne seren tek veri ise bu değil. Kayıt dışı Suriyeliler ile birlikte nüfusu 3 milyonu bulan kentte doktor başına düşen hasta sayısı da oldukça fazla. Verilere göre Şanlıurfa'da doktor başına düşen hasta sayısı 824.

Sağlık sorunları için yoğun bakım ünitesindeki yetersizlikten, yatak kapasitelerinin azlığından bahsedilen Şanlıurfa'da veriler ile doktor sayısındaki yetersizlik de ortaya çıkmış oldu. Hastanelerde yaşanan yoğunluk ve uzun kuyrukların sebebi de böylece verilerle kanıtlandı.

BİHA

#

18 Ağu 2021 - 13:11 - Güncel